Напишете въпрос свързан със санирането.
Hursa - майстор
Не твърдя, че задължително ще се образува конденз, с произтичащите от това негативи.
Например, ако се монтира отоплително тяло под прозореца (където, нормално, се монтират радиаторите), каменния перваз, особено ако „надстърча” от ръба, ще се обтича и загрява от издигащия се над отоплителното тяло нагрят въздух. Поради добрата си топлопроводност ще разпределя относително добре погълнатата топлина по ширината си, до рамката на прозореца. И ако отоплението се подържа относително постоянно, без редовно изключване напълно – всяка вечер например – конденз едва ли ще се образува. Но това си се знае. (Освен, ако се отсъства от дома за няколко дена и отоплението се изключи. След, като се приберем, докато домът не се затопли е възможно образуване на конденз за сравнително кратко, но това няма да е проблем. Това също се знае.)
Каменния перваз ще дава по-големи топлинни загуби през това слабо място за топлоизолацията на стената, каквото е прозореца и стената, която непосредствено граничи с него. Но ако има отоплително тяло под него и се подържа отоплението без редовно да се изключва, редовно образуване на конденз няма да има. Не е задължително отоплителното тяло да е под прозореца, просто така е най-облегчено за поддържане (а на снимката на питащия се вижда, че не е предвиден, поне за сега, монтаж на такова под прозореца). Дори в такъв случай, ако се поддържа добър отоплителен режим и проветряване, не позволявайки голяма влажност в помещенията - също образуване или поне задържане за продължително време на конденз на перваза, може да няма. Така и развитие на мухъли и плесени на това място също няма да има, което е по-важно (дори, ако в сравнително редки случаи се образува конденз за непродължително време).
Просто при ПВЦ прозорци, не виждам защо допълнително не подсилим това слабо място, с повишени топлозагуби около прозореца – с монтаж на ПВЦ перваз и допълнително топлоизолация под него, макар и не „дебела”, ако разбира се е възможно да се монтира такава. Така ще си спестим евентуални проблеми, ако не поддържаме старателно добър топлинен и влажностен режим у дома. Ще си спестим и от топлинните загуби около прозореца.
Но това, всичко, също е известно - не си мисля, че пиша нещо което не се знае.
Ако все пак държим на естествените материали – монтаж на дървена дограма и дървен перваз не е ли по-добрата възможност. Макар и далеч не най-практичната, и е необходима поддръжка.
kozl - майстор
Ефекта от топлоизолацията може да не се усети изобщо ако конденз се появи по стъклопакета.
В жилището на сина залепих технически камък и отвън и отвътре без топлоизолация. Топли се с климатици. Телата са на стената.
За конденза - като кондензират стъклата кво да му пука за камъка. Е не живея там и нямам наблюдения кое първо лови конденз.
В нашето жилище прозорците отвътре са в равнината на стената. Няма къде да се слага камък. Отвън подпрозоречен плот отлят от мозайка директно в-у тухлите. Обаче съм с ал.дограма с прекъснат термомост и профила лови конденз доста преди да се появи по стъклопакета. И като стече директо на стената. Е първоначално ми разлепи тапетите, но после залепих най-горната ивица от тапета с водоустойчиво лепило и така вече години.
А тапетите са миещи се. Това че може да се мият е така, но това, че не могат да се измият и то е така :lol:
До сега не съм открил препарат, с който мога да им възвърна първоначалния цвят. Но пък имам и тапети с такава шарка де мръснотията не им личи.
kistbam - специалист
Камъните вече са в къщата. Реших да се вкарам във филма с къртене около ъглите и монтиране на цели первази. После ще измазвам.
Хрумна ми един начин на монтаж. Да сложа перваза да легне върхъ дървени летвички отдолу (1-1,5см), на няколко места по дължината му. След което да напълня въпросните 1-1,5см с монтажна пяна. Ще сложа нещо отгоре, за да не надуе пяната и да навдигне. Как ви се струва? Някакви проблеми могат ли да възникнат? :?
wanderer - специалист
това упражнение с каква цел? заради икномия на лепило, или заради някаква термоизолация?
kistbam - специалист
wanderer написа:
това упражнение с каква цел? заради икномия на лепило, или заради някаква термоизолация?
С цел много по лесен и чист монтаж.
Единствено ме притеснява конструктивно как ще стане. Но пък пяната ми е доказвала неведнъж че е доста здраво "животно".
wanderer - специалист
ам незнам. аз за такива работи на пяната вяра и нямам. предпочитам си класическото циментово лепило. иначе ми се е налагало да лепя камък/камък, ползвал съм титан класик фикс, никакви грижи. то пак можеш да си сложиш предния ден някакви летвички, или ленти гк, които предварително да нивелираш, и после само да пъхнеш перваза, и да го причукаш, докато опре на тях. само лепилото ти трябва да е дозирано по точно.
kistbam - специалист
Да кача малко снимки и от крайния резултат.
Реших да ги направя със пяна.
Прикачен файл:
IMG_20171222_203042.jpg
IMG_20171222_203042.jpg (59.35 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171223_063756.jpg
IMG_20171223_063756.jpg (64.91 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171222_213528.jpg
IMG_20171222_213528.jpg (74.25 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171222_203046.jpg
IMG_20171222_203046.jpg (44.23 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171222_203042.jpg
IMG_20171222_203042.jpg (59.35 KиБ) Видяна 3412 пъти

Прикачен файл

IMG_20171229_130638.jpg
IMG_20171229_130638.jpg (113.47 KиБ) Видяна 3412 пъти
kistbam - специалист
Прикачен файл:
IMG_20171229_130658.jpg
IMG_20171229_130658.jpg (63.64 KиБ) Видяна 3411 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171229_130650.jpg
IMG_20171229_130650.jpg (67.83 KиБ) Видяна 3411 пъти
jekasus - майстор
Това е правилния монтаж на подпрозоречен камък.
Разлика между монтажа с циментово лепило или пяна, сам в звука, когато чукнеш по камъка, други разлики няма.
Tsekov - напреднал
Кой камък (врачански, гранит и т.н.т) е най-подходящ за вътрешни и съответно за външни подпрозоречни первази? Става въпрос за бяла PVC дограма. Категорично без предложения за PVC первази :yawinkle: И ако може да препоръчате фирма във Варна, където мога да го поръчам и да кажете на какво да държа при обработката (шлайфане, полиране, фасетиране, заобляне, водобран...).

Тема "Лепене на первази" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: