Напишете въпрос свързан със санирането.
vikentii - напреднал
Здравейте.
Правим ремонт в стая на първи етаж, а отдолу е студено и влажно мазе. Понеже имаше голяма денивелация на плочата направихме нова замазка, която вече изсъхна и е време за ламинат. Целта ми е максимално да топлоизолирам пода на стаята от мазето отдолу. В началото слагахме перлит в сместа за замазката, но накрая се отказах понеже ми се стори излишен разход.
Първия вариант е в мазето на налепя фибран или стиропор на тавана му. Но това няма да затопли стаята горе, понеже плочата винаги ще дърпа студ.
Другото, което ми се струва най-смислено е да положа 5мм XPS под ламината. Хем ще изравни ако някъде има дребни разлики в нивото. Та значи всички подобни XPS плоскости, които се продават имат коефициент на топропроводимост около 0,17 - 0,14.
Днес обаче попаднах на някакъв оптимизиран модел на Депрон 6мм с невероятните 0,03 W/(m.K). Цената му е по-висока: 4.42лв за м2, а на обикновения XPS е около 2.5-2.9 лв. Но пък на цифри се оказва, че има няколко пъти по-добре изолационни свойства.
Заслужава ли си, някой ползвал ли го е конкретно този депрон за под?
Hursa - майстор
Щом целта е "максимално" да се изолира пода - аз бих поставил поне 20 мм ХРС под ламината - стига да има възможност. А 20 мм ХПС ще струва по малко от 6 мм депрон. Депрона си е ХПС (екструдиран полистирол). За ХПС в зависимост от плътността коефициента на топлопроводност обикновено го дават между 0,028 до 0,040 W/m.K. Не съм се интересувал и не знам защо за ХПС 5 мм за подложка под ламината го дават толкова висок коефициента - може би е произведен по по-различна технология. И след като целта е "максимална" топлоизолация бих залепил и поне 5 - 6 см стиропор (ЕПС - с коефициент на топлопроводност приблизително като на ХПС) на тавана на мазата Защото при топлоизолация от 5 - 20 мм не може да се говори за максимална топлоизолация, дори при използване на днешните "невероятни" материали :). (И поне аз не бих се отказвал от перлита в замазката, щом целта е и топлоизолиране на пода.)
8180 - майстор
vikentii написа:
Та значи всички подобни XPS плоскости, които се продават имат коефициент на топропроводимост около 0,17 - 0,14.
Съмнявам се - провери си и дай размерноста.
vikentii - напреднал
8180 написа:
vikentii написа:
Та значи всички подобни XPS плоскости, които се продават имат коефициент на топропроводимост около 0,17 - 0,14.
Съмнявам се - провери си и дай размерноста.
Да, прав си. Сега забелязах че са различни мерни единици. Депрона е 0,038 W/(m.K) а подложките за ламинат, които се предлагат официално са 0,171 m2K/W
8180 - майстор
vikentii написа:
Да, прав си.
Проблемът не е само в размерноста. И Депрона, и подложките са доста тънки за да имат съществен топлоизолационен ефект.
Според мен не бива да се отказваш от изолацията под плочата - примерно 5см.

Тема "Топлоизолация под ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: