Напишете въпрос свързан със санирането.
preslav - майстор
amihailowski написа:
Ватата е между гредите напъхана директно под плоскостите! Вентилационните отвори не са запушени ,както написах ,направени са дупки във ватата за да влиза въздух ,
Не е достатъчно въздухът да влиза, той трябва да циркулира непосредствено под керемидите. Най-простото е да се провокира естествена циркулация, за целта трябва да има отвори (по-точно процеп) под стрехата и отвори на билото. Нагретият от керемидите въздух пъпли нагоре и увлича със себе си парите отделени от къщата. Опитах се да ти покажа това нагледно в предишен пост, но явно не си обърнал внимание. При мен керемидите са метални, но не вярвам принципите на изграждане на покрива да са различни, още повече, че със сигурност съм виждал, че на същия принцип се правят и новите покриви с керамични и полимер-пясъчни керемиди. Не мога да съм сигурен, но логически погледнато твоите плоскости с налепени върху тях битумни керемиди могат да се разглеждат като едно цяло т.е. това са листовете ламарина при мен или отделните керемиди при керамичните покриви. Тези "керемиди" са монтирани върху двойна летвена скара, която осигурява вентилационни тунели от стрехата към билото. Под тази летвена скара е паропропускливата мембрана, тя отвежда парите от подпокривното пространство, но не позволява вода и конденз да преминават навътре към къщата. Тази мембрана е много здрава и вероятно би могла да се накове директно върху гредите, но при мен тя е поставена върху дъсчената обшивка. До тук с моя покрив защото не съм мислил за изолация - подпокривното пространство не е обитаемо. В крайна сметка като се влезе под покрива се виждат гредите, над тях дъските, над тях тук-таме се вижда мембраната - двойната летвена скара, листовете кремиди не се виждат, но аз знам, че са там в тази последователност. Ако реша да изолирам ще продължа с вата, под нея пароНЕпропусклива мембрана и крайна обшивка, била тя ламперия или гипсокартон или окачен таван. Идеята на паронепропускливата мембрана е парите от подпокривното да не преминават към ватата и да нарушат изолационните и качества. Идеята на паропропускливата мембрана е да отведе макар и минималното количество влага проникнало във ватата през пароНЕпропускливата мембрана. Идеята на двойната летвена скара е да осигури вентилация под керемидите и там да не се трупа влага от конденз или пропуски в самите керемиди. Интересното в моя случай е, че под ламарините не става жега през лятото, отдавам го точно на тази вентилация от стрехата към билото, в същото време не съм забелязал през зимата в подпокривното температурите да са станали безумно ниски, а миналата година зимата си беше истинска, отдавам го на това, че през зимата потокът въздух от стрехата към билото е минимален. С две думи махнахме калта и керамичните керемиди (около 5 тона общо), сложихме ламаринени керемиди (около 600-700 кг.) и вместо да се изпържим през лятото имаше дни, в които жената спа с одеало, в същото време през зимата, същата тая зиморничава жена не каза, че и е необичайно студено. Ще допълня само, че прославутото притеснение от тропането на дъжда по ламарината е някакво внушение - чува се, не е да не се чува, но ако се заслушаш не знаеш от къде идва шума, от керемидите или от бетоновата площадка пред стаята.
Колкото и гадно да звучи, но в твоя случай не виждам друг начин за оправяне освен повторно разкриване на покрива и изграждането му по правилата.
Hursa - майстор
Не, въпроса ми беше за мушамата. Защото ако е закована за тези хоризонтални греди - ако направите отворите на стрехата, така че да отворят пространството над мушамата, гредите ще преграждат пътя. Ако отворите под стрехата пространството под мушамата, ако на нея няма отвори под вентилационните отверстия горе, тя ще пречи на конвекцията.
zz_stefanov - майстор
Hursa написа:
Не, въпроса ми беше за мушамата. Защото ако е закована за тези хоризонтални греди - ако направите отворите на стрехата, така че да отворят пространството над мушамата, гредите ще преграждат пътя. Ако отворите под стрехата пространството под мушамата, ако на нея няма отвори под вентилационните отверстия горе, тя ще пречи на конвекцията.
И аз това го питах автора, дали са му реално отворени отворите за вентилация и докъде вентилират, щото ако не обхващат повърхността под черните плоскости, конденза ще си ляга върху тях и ще капе надолу. Допълнително той каза, че няма отвори за вентилация около стрехата, което може и да е достатъчно за да прави конденз. Това последното означава, че няма циркулация на въздуха. Отделно, като чета за изолациите, само 5 см. вата е недостатъчна за топлоизолация на покрив.
amihailowski - помощник
Според вас ако се направи втори покрив над този с подходяща вентилация , като се махнат сегашните битум керемиди ,за да диша стария покрив ,новия да е 10см 15см над стария с отвори от към стрехите и сентрален на билото ще има ли ефект ? Защото ще ми излезне същото като пари ,ако трябва да махам картона да правя скара и вентилация под гредите ,това означава малко по нисък таван ,нова шпакловк ,боя ,ремонт и на стълбището ,защото всичко ще стане мазило а сега е завършено ,ще ми излезе малко по евтино но прахоляк къртене и др ужасии не ми се преживяват отново 6месеца ми беше ад !!!
plamen6703 - майстор
Ще се сдобиеш с едни кърпени "гащи" на цената на чисто нов "панталон" :partyman:
Hursa - майстор
Това си е доста повече труд. А и трябва да се говори с конструктор - няма много да се увеличи натоварването, но все пак. Като е по висок покрива от предвиденото, се отдалечава от "опората" (така да каже), увеличава и ветровото натоварване, при буря съвсем не е малко. Но най-вече, мисля, не трябва да се пренебрегва поставянето на паропреграда от вътре. Ако се изолира стена, тухлена например, с 5 см вата, и се проветрява редовно - може да няма проблеми. Но на мансарда - през повърхността на покрива топлозагубата е по интензивна, покритието на покрива няма изолационите качества на стената - вероятността от конденз е значително по голяма. Може вероятно да се монтира паропреградата върху гипсокартона и да се затвори с още един пласт гипсокартон, но това си е пак шпакловки боядисване, а и дали носещата конструкция (на гипсокартона) ще го понесе.
krismarg - специалист
amihailowski написа:
Според вас ако се направи втори покрив над този с подходяща вентилация , като се махнат сегашните битум керемиди ,за да диша стария покрив ,новия да е 10см 15см над стария с отвори от към стрехите и сентрален на билото ще има ли ефект ? Защото ще ми излезне същото като пари ,ако трябва да махам картона да правя скара и вентилация под гредите ,това означава малко по нисък таван ,нова шпакловк ,боя ,ремонт и на стълбището ,защото всичко ще стане мазило а сега е завършено ,ще ми излезе малко по евтино но прахоляк къртене и др ужасии не ми се преживяват отново 6месеца ми беше ад !!!
"Стария" покрив няма да диша, защото за ламперия сте ползвали водоустойчив шперплат за многократна употреба в кофражи. Ако изчегъркате шиндлите и воалита и направите двойна скара с отворите при стрехата и отгоре OSB+нови шиндли, или керемиди ще имате вентилация, но и паропреграда трябва да има отдолу. Може да се реализира и с импрегниращ грунд върху гипскартона. Но този водоустойчив шперплат е притеснителен, той няма да пропуска парите.
Най-добре е да направите вентилация под шперплата, но това означава разваляне от долна страна и промяна на покривната конструкция с цел да няма напречни греди които да пречат на циркулацията.
Svetoslavoff1 - майстор
Прав си.
Или сериозна преработка отдолу с най-вероятно понижение на "полезната" височина вътре и доработка на билната част.
Или основна преработка на покривния "сандвич" отгоре и много вероятно и от долу заради предполагаемо "напиване" на ватата с влага. В този случай би могло да се избегне понижението на височината.
amihailowski - помощник
Благодаря ви за съветите ,ако се направи скара с летви от 5-8 см заковани под гредите и върху скарата се набият тънки плоскости по целия таван ,след това паропреграда и под нея 10 см вата и картона ? След което да се направят още по три одушника на стреха доло ниско на покрива да влиза въздух и излиза през билото където има по три одушника на страна ще се получи ? Това означава всичко доло картон вати ,на ново шпакловки и боя ужас иде ми да се метна от покрива :sad:
Svetoslavoff1 - майстор
Споко :)
Имаш цяла зима да огледаш и премислиш. Събирай информация, чети, смятай.
Далече си, иначе бих помолил приятел профи по покривите да ти помогне.

Тема "Влага конденз на покрива в масарда помогнете !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: