• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте, имам нужа от съвет как да постъпя в създалата се ситуация. Спалнята е в ЕПК блок, стената северозападна отоплява се на ТЕЦ.
На външната стена на спалнята ми сложих гардероб, който заема почти цялата стена. Отгоре и отстрани остават по около 10 см. Проблема е че вътре в гардероба, по гърба му започна да избива влага а скоро се появи и мухъл. Явно заради студената стена зад него се получава конденз по гърба на гардероба.
Планирам лятото да изолирам целия апартамент отвън, но дотогава какво да направя? Мога ли след като размонтирам гардероба и премахна мухъла и влагата да сложа някаква вътрешна изолация която да изолира студената стена от гардероба? Ще помогне ли това и ако да каква изолация и начин на монтаж.

Поздрави и благодаря предварително.
EDI - майстор
Варианта ти към момента е да вдигнеш леко повърхностната температура на стената и да изтеглиш леко напред гардероба.Мухлясал е поради студена стена и липса на вентилация зад него.варианти няколко, може селитрон 6 мм, фибран 2 см, предстенна обшивка с вата вътре /само дето ще е малко дебело, поне 6-7 см/, за корк не съм сигурен дали ще свърши работа.
Здравей, благодаря ти за бързия отговор.
А този селитрон или фибран как се захващат за стената? В момента стената е с нов тапет залепен лятото. Има ли нужда да махам тепета и да остане гол бетон или може директно върху него?

Поздрави
preslav - майстор
Ако гардеробът ти не е "закован" за стената можеш да подложиш под него трупчета 3-5 см. и да го отдръпнеш от стената на 3-5 см. Идеята ми е да осигуриш естествена циркулация на въздуха зад гардероба. Външна или вътрешна изолация ще ти помогнат, но ще е до време - тази стена пак ще си остане най-студена.
chapara - майстор
+1 за повдигане от пода, но мин. 5 см.
miro_800 - специалист
И смени фазера на гърба на гардероба ако е с такъв.Не е скъп.Виждал съм стари шкафове с отвори на гърба за проветрение.Не знам защо сега не слагат такива.
preslav - майстор
marinov85 написа:
Здравей, благодаря ти за бързия отговор.
А този селитрон или фибран как се захващат за стената? В момента стената е с нов тапет залепен лятото. Има ли нужда да махам тепета и да остане гол бетон или може директно върху него?

Поздрави
Понякога са ми доста чудни хорските хрумки - за какво ти е тапет зад гардероба? От краткия си опит с тапетите съм забелязал, че те и лепилото за тях са прекрасна манджа за мухъла. Сега просто повдигни гардероба на трупчета и го отдръпни от стената, а на лято махай гнусната амбалажна хартия, чисти остатъците от мухъла и си прави външната изолация ако те напиня отвътре.
KingLin - майстор
Същия проблем буквално преди 1-2 седмици а гардероба е на ей такива крака:
Прикачен файл:
IMG_20180119_185634.jpg
и е на разстояние от стената, което пък му е спасило шперплата. Решението което взех много бързо беше следното:
Прикачен файл:
IMG_20180119_185517.jpg
Има още един в долната част на гардероба (220 см висок) и са монтирани под ъгъл така че горния да духа надолу а долния настрани в посока далеч от ъгъла на стените. Кабел ползвах ЛАН щото такъв имах и го наковах с такера на гърба отзад. Двата вентилатора ги захранвам с някакъв нонейм адаптер 12V обаче ще трябва да слагам регулатор щото така фучат много яко на макс обороти и не ги пускаме постоянно а само като ни няма. От мухъла остана само снимка на стената която предполагам ако напръскам със Саво ще изчезне и тя. Влага няма (преди беше мокро като пипнах с ръка). Та за една вечер работа с подръчни материали това измислих и за сега ме устройва.
Благодаря на всички за съветите. По темата за тапетите за гардероба, ами не беше ясно още, че там ще има гардероб. :)
За повдигането, отгоре има само 6 см. така че не мисля че е вариант. Но гардероба има цокъл 10см. и утре като го размърдам ще видя дали има вариант да го махна и да остане като на крака.
Иначе плана ми след вашите съвети е утре го разполовявам и го мърдам напред да видя какво е положението отзад. Премахвам мухъла, смяням ако трябва фазер. После или ще го оставя така разхвърлян из стаята или ще си го върна на мястото но по-далече от стената и с махната челна дъска. А лятото изолация отвън и може би и отвътре.

Поздрави и благодаря за съветите на всички. Утре ще кача снимки какво е положението отзад.
miliad - майстор
Е кво да му повдига? Аз знам за две изпълнения: на ПВЦ стъпки 3-5см високи, и стъпил на страниците с цокълна бленда отпред.
Ако е с бленда, демонтирайте я, или сложете вентилационни решетки в нея. Издърпайте задължително гардероба напред да не опира в стената.
  • 1
  • 2

Тема "Мухъл зад гардероб" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: