Напишете въпрос свързан със санирането.
slavov82 - помощник
Здравейте,

От скоро живеем в ново жилище и отоплението на едно от помещенията, подпокривна всекидневна - 37 кв.м. със Г образна форма и скосени тавани (от 2,3 м. до 5 м.), се оказва доста проблемно. Имам инфрачервен термометър с който ще се опитам да локализирам проблемните зони и евентуално да ги топлоизолирам допълнително. Искам да направя замерванията сега, докато е най-студено времето.

1. Северна стена - 6х2,3. - Тухла с гипсокартон от вътре, не знам между тухлата и гипсокартона има ли нещо. Има нова външна топоизолация с 10см стиропор. Отчетената температура на стената е -3/-4 градуса от вътрешната температура.
2. Прозорец на северната стена – 1,2х1,2 м. Двоен стъклопакет (4 сезона/бяло)
3. Вътрешни стени – тухла и гипсокартон -1/-2 градуса
4. Източна стена – 7 метра. Без външна ТИ. Усвоена тераса. Терасата от долу не е остъклена и няма никаква топлоизолация. Цялата стена е с прозорци – 1,2 м високи. Двоен стъклопакет (4 сезона/бяло). Температурата на стената точно под прозорците е -6 градуса от вътрешната. Температурата на стената 10 см над пода е -10 градуса от вътрешната. Температурата на пода на 10 см от стената е също -10 градуса от вътрешната.
5. Южна стена – 4 м без Външна ТИ, отново цялата с прозорци от същия тип. Нямам достъп до самата стена защото цялата е заета от ред кухненски шкафове които са разположени непосредствено по прозорците.
6. Таван – гипсокартон, под скатен покрив покрив. Не знам дали между гипсокарона и покрива има някаква изолация. Измерената температура е -3/-4 градуса от вътрешната.
7. Пода е циментова замазка. 5мм фибран, 12 мм ламинат. От долу не живее никой. Температурата му е -3/-4 градуса от стайната с изключение на зоната на усвоената тераса.

На първо място искам съвет на какво да обърна специално внимание докато са все още са ниски температурите, така че в последствие да мога да си направя правилните изводи. След това имам и няколко конкретни въпроса:
1. Има ли смисъл да затворя за зимния сезона с някакъв капак + ТИ северния прозорец. Той и без това стои с постоянно спусната щора. Нещо като тапа.
2. Източната стена изглежда че е най-проблематична. Там със сигурност ще се направи външна ТИ, която ще покрие и тавана на долната тераса + 20-30 см от стената на терасата.
3. Има ли смисъл да сменя стъклопакета. Сега е двоен (4 сезона/бяло, не знам с какъв газ) 32 мм. Стъклодъжачите ще поемат и троен. Възможно ли е наличния стъклопакет да се преправи на троен за да не го изхвърлям и да плащам нов на 100%
4. Възможно ли е и има ли смисъл да се направи вътрешна топлоизолация от фибран на тавана директно върху гипсокартона. Какви други варианти за вътрешна ТИ на тавана има?
5. Цялата южна стена – 7х2,3 от които 8,4кв. м. прозорци в момента е без пердета и щори. Ще сложим такива, но се чудя дали това ще допринесе за топлоизолацията и. Има ли смисъл да се поставят някакви термо/блекаут пердета.

Стана доста дълго. За сега искам да локализирам проблемните зони само. А останалите въпроси ще имам време да обмисля. Благодаря за всеки отговор/съвет/мнение.
Руди - майстор
Не си ли помислил да намалиш височината на стаята?
С един окачен таван с изолация можеш да намалиш отопляемия обем.
Явно си разбрал че бившия парапет на усвоената тераса
е най-слабото място. Аз на такова място добавих външна (EPS)
и вътрешна (вата с гипскартон) изолация.
Дано съседът отдолу няма против да му изолираш тавана и част
от стената.
Външните щори/капаци и плътните пердета имат изолиращ ефект
повече през лятото и по-малко през зимата.

Тема "Въпроси за ТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: