Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

предстои ми да правя външна изолация на къщата ,в коята живея. При някои от прозорцитеняма достатъчно място за изолация в подпрозоречната част(ще се запушат отводнитлните отвори), а искам и да монтирам подпрозречни первази от камък.Въпросите ми са :
- Фатално ли е ако няма изолация в долната част на дограмата( не на всички прозорци е така) и вместо нея сложа камък за подпрозоречен перваз ?
- Проблем ли е ако няма подпрозоречен перваз( камък,PVC провил,Алуминиев профил) и направо се обърне с полимерната мазилка ?
- Има ли смисъл около прозорците да се монтира 1-2 см фибран или е безсмислено ?

Благодаря предварително на отзовалите се !
nihonjin - специалист
Задължително трябва да намериш начин да сложиш поне 2 см Фибран.
Иначе доброволно си оставяш термомост.
Ако трябва изкърти мазилката/част от тухлите, но сложи Фибран.
Относно подпорозоречната дъска, ако няма място за каменна, сложи алуминиева, която е само 1-2 мм, но пак задължително сложи.
Hursa - майстор
До колкото разбирам - дограмата е вече поставена, няма подпрозоречни "дъски"?
Чак "фатално" е силно казано. Зависи как се отоплявате, особенно дали отоплителните тела са под прозорците. Зависи и каква е влажността в помещенията зимата. Ако се отоплявате без постоянно да изключвате отоплението и отоплителните тела са под прозорците - проблем едва ли ще има, ще имате малко по-големи топлинни загуби в тези места - но поради ограничената им площ ще са наистина малки. Но ако помещенията ту се отопляват, ту изключвате отоплението и помещенията изстиват, ако отоплителните тела не са под прозорците, ако влажността в помещенията е висока - под прозорците може да започне да се образува конденз и в последствие - мухал. Около прозорците е "слабо място" в изолацията на сградата - дори, ако това "обръщане" го направите с пласт изолационен материал колкото и на стените - пак ще имате повишени загуби в тези участъци. Затова, според мен, поставете колкото позволява пространството.
ПВЦ външни первази мисля, че няма. Алуминиевите са сравнително тънки - това ще позволи поставяне под тях по дебел пласт изолация. Вътрешния "задигнат" край на перваза може да се изреже на местата около долните отвори в дограмата - те не са само отводнителни, но няма значение. Ако поставите каменни - просто са по дебели и ще остане по малко или дори няма да остане "пространство" за монтаж на изолация. Но според мен е добре да се поставят външни первази - така водата биеща и стичаща се по прозорците при дъжд се отвежда от стената и откапва на разстояние от нея - ако го няма се образуват грозни следи под прозорците (може да "зеленяса" в тези участъци, дори финалното покритие на изолацията да ерозира поради по често замръзване зимата). Може би е добре е да има козирка над прозоречния отвор, ако не - то поне при монтажа на топлоизолацията - при обръщането на горната част на прозоречния отвор - сложете "откапващи" профили, така стичащата се по стената вода над прозореца няма да "подлизва" към него, а ще капе на перваза и ще се отвежда.
Svetoslavoff1 - майстор
Получил си достра изчерпателен отговор от Hursa. Бих добавил, че около прозорците обръщай с максимално възможната дебелина. И както ти казаха, поизкърти ако се налага.
За да не питаш следварително като в съседната тема, помисли за цокъла около къщата. Над него също трябва да има откапващ профил.
Проблем ли е ако няма подпрозоречна дъска и е направо на полимерна мазилка ? Към момента къщата е с мозаечна мазилка 1996г. и около проозорците има излят циментов цокъл. Прозорците на първи и втори етаж на 90% са под тераса или бетонна козирка.
Hursa - майстор
Под прозоречната дъска обикновено се монтира при монтажа на дограмата и тя ляга върху нея или дограмата се монтира на специален профил и подпрозоречната дъска е "подпъхната" под дограмата до този профил. Но тази подпрозоречна дъска оформя перваз от вътре. Предполагам питате за перваза отвън? Ако е под козирка и то достатъчно широка, като тераса мисля, че няма да има проблем. Трябва добре да се направи връзката между мазилката и ПВЦ профилите, но това винаги е важно и то по цялата периферия, не само отдолу. Имало специални профили, които оформят тази връзка, но рядко се предлагат. Циментовия цокъл издаден ли е?
Пиша в тази тема само за външни первази . Циментовия цокъл е издаден,но той ще остане под изолацията понеже е издаден по-мално от 10см ,а изолацията планирам да е 10 см.Дилемата ми е дали да сложа изолация или да заменя нейното място с перваз от Врачански варовик( не съм сигурен дали е подходящия вариант). В случая с варовика ще стане по-красиво ,но се притеснявам дали ще е фатално,че няма да има изолация на негово място
chapara - майстор
Изолация и от горе камък :!:

Тема "Външна изолация на PVC дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: