• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Наскоро закупих двустаен апартамент. Изложението е юг-запад. Има външна изолация с 10 см. стиропор. Апартамента е краен, като тези около мен, горе и долу не се обитават. Смятам да се отоплявам с климатик, като през деня ще съм на работа и само вечер ще има хора в апартамента.
Добра ли е идеята да направя и вътрешна изолация с вата и гипсокартон на външните стени и тавана и ще има ли смисъл от нея?
plamen6703 - майстор
Разбира се, че ще има смисъл, но най-важното е през отоплителният период да не изключваш климатика, а да работи денонощно като разбира се регулираш температурата, когато няма никой вкъщи!
Сигурно ще се изредят да ти дават всякакви съвети, но ако искаш наистина да ти е топло и да се чувстваш комфортно в дома си, не трябва да си играеш на пуск/стоп с климатика! :partyman:
Благодаря за бързия отговор. А по отношение на ватата, каква да е каменна или минерална?
plamen6703 - майстор
При мен е каменна минерална вата :) , има едни леки заигравки при "майсторите" за каменна и минерална вата, за това се усмихвам :wink:
muhala - майстор
Слагаш вътрешна изолация и обезсмисляш външната. Освен това губиш акумулиращия ефект на стените. Спираш климатика и веднага става студено. Да не говорим, че ще се чувстваш като в барабан. Пускай си топлото и изкарай една зима без да правиш нищо. После си прецени.
Pooh - майстор
muhala написа:
Слагаш вътрешна изолация и обезсмисляш външната.
Обезсмисля се и Лунната Професионална Футболна Лига ... от коя също има толкова смисъл ...
muhala написа:
Освен това губиш акумулиращия ефект на стените.
И зелените облаци, квадратните гуми за велосипед и магическата пръчка на Хари Потър - все неща от сферата на Фентъзито ...
muhala написа:
Спираш климатика и веднага става студено.
Пускаш го и веднага става топло, а не първо за нагрееш добре Космоса ...
muhala написа:
Да не говорим, че ще се чувстваш като в барабан.
Тук съм пас - не съм влизал в барабан ...
muhala написа:
Пускай си топлото и изкарай една зима без да правиш нищо. После си прецени.
Преценява се, ако имаш база за сравнение, ако не прави нищо, с какво точно "да прецени", дали да прави? Просто се зачудих ... :?
naB4o - специалист
А апартамента е панел? Ако е панел, вътрешната ти спестява загуби от стоманобетона. Аз съм с вътрешна с ГК и вата, от тая жълтата. Външна имам каменна вата на север и фибран на юг. Както казаха по-горе, не спирай климатика. Аз имам 3 и ще взимам четвърти. Трите климатика вдигат ориентировъчно със 75-90 лева на месец сметката за тока. С вътрешната изолация, климатика ще работи по-добре при по-студено време (ако не го спираш ест.) Друг е въпросс личен критерии за топло, като ако има намесена жена, става сложно.
muhala - майстор
пон май 28, 2018 11:35 pmPooh написа:
....
muhala написа:
Пускай си топлото и изкарай една зима без да правиш нищо. После си прецени.
Преценява се, ако имаш база за сравнение, ако не прави нищо, с какво точно "да прецени", дали да прави? Просто се зачудих ... :?
Аз също нямах база за сравнение, защото ми беше първа зима в новия стар апартамент. Изолация нямах. Изкарах една зима парното не е спирано 96м2 е площта на 2.75 височина. Платих 420 лв на Топлофикация за целия отоплителен сезон (без подгрева на БГВ) и си прецених, че няма абсолютно ниакакъв смисъл да се прави изолация.
Това достатъчно ли ти е за отговор ?
шоп - майстор
@Pooh, аз също съм пред вземането на подобно решение.

Трябва да ремонтирам етаж от къща, която има 5см външна стиропорена изолация. Знам, че 5 см е нищожно, но така се правеше преди 15 години...
... та така или иначе ще сменям старата дървена дограма с нова ПВЦ и има едини стоманени тръби за парно работещо на естествена циркулация и ще ги крия с предстенна обшивка от ГК на разтояние 5 см пред тухлената стена.

Въпроса ми е: каменна или минерална вата под ГК и какво фолио да използвам?
Мисля да е паронепропускливо!
Греша ли?
Pooh - майстор
вт май 29, 2018 11:36 amшоп написа:
@Pooh, аз също съм пред вземането на подобно решение.

Трябва да ремонтирам етаж от къща, която има 5см външна стиропорена изолация. Знам, че 5 см е нищожно, но така се правеше преди 15 години...
... та така или иначе ще сменям старата дървена дограма с нова ПВЦ и има едини стоманени тръби за парно работещо на естествена циркулация и ще ги крия с предстенна обшивка от ГК на разтояние 5 см пред тухлената стена.

Въпроса ми е: каменна или минерална вата под ГК и какво фолио да използвам?
Мисля да е паронепропускливо!
Греша ли?
Вата - каквато ти позволи бюджета. Около 70кг/м³ е оптималния вариант, но и по-лека може. Каменна, защото стъклената (все са минерални :wink: ) е по-лека - до към 40кг/м³ стигаше, доколкото помня.
Не грешиш - паронепропускливо фолио се слага, между ватата и гипсокартона.
  • 1
  • 2

Тема "Има ли нужда от вътрешна изолация и каква?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: