• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Направих изолация под замазката на пода и поставих между 3 и 10 см XPS ( в зависимост от денивелацията на плочата) - става въпрос за панелно жилище.
замазката е около 5 см дебела и има мрежа.
Появиха се пукнатини между основната замазка и майките, които са си пускали, на които при стъпване се чува изпуквахе и силно хрупане.
Първият път дойде масторчето и си разкърти на 4-5 места и се оправиха. Замазката не е спукала никъде, но на т.нар. сглобка се разделя от майката.

Отново се появика такива пукнатини и се притеснявам че докато съхне ще е все така.
Принципно XPS-a не е лепен отдолу за пода, но е поставен плътно, а и замазката е доста тежка, за да има значение дали е лепен или не.

Обмислям вариант да направя разтвор циментово мляко и да налея навсякъде по фугите между майките, защото си мисля че това с къртенето не е решение и даже влошава нещата. :?
Реално движение няма в замазката, но е неприятно изпукването. Другият вариант е с някакъв грунд, ама си мисля че ще отиде много материал, а може да не свърши добра работа.
КИМИ - специалист
пон юли 02, 2018 2:28 pmkGitsov написа:

Принципно XPS-a не е лепен отдолу за пода
Топлоизолация винаги се лепи, какво значение е че не е на стената или тавана? :?
kGitsov - специалист
Защо винаги да се лепи? При т.нар. плаваща замазка не е необходимо да се лепи, а е достатъчно с пясъчна посипка, колкото да се изравни достатъчно. :?
Чудя се дали аз нещо не обърках като оставих всички прозорци отворени и така много бързо се е изпарила водата. Замазката е направена с бързосъхнещия цимент на MAPEI. Отделно не съм я мокрил нито веднъж, но все си мисля че като е на закрито няма проблеми.

Обмислям вариант да разширя пукнатините, да намокря около тях (реално това са свръзките между замазка и майка) и да "налея" циментово мляко :drinkers:
КИМИ - специалист
Или лепиш или и оставяш 1 см хлабина да не опира до стената, за да не скърца.
Решението, ако не искаш да чупиш сътвореното досега е да продължиш по
линията лепене на теракот и фугиране.
kGitsov - специалист
Притесняват ме само областите където ще са плочки да не спука плочка или по-добрия случай - фуга, че ще трябва до гледам цял живот така
BLUEPUPIL-2 - специалист
Затова върху афиф плоча не се прави замазка, защото трябва да е дебела и тежи. Слагат се сухи повдигнати подове.
radius - майстор
И друг път сме спорили, но замазката изобщо не е достатъчно тежка, за да притисне xpsa към пода.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет юли 05, 2018 1:03 pmradius написа:
И друг път сме спорили, но замазката изобщо не е достатъчно тежка, за да притисне xpsa към пода.
За да бъде горното вярно, да няма притискане и предаване на товар, би трябвало замазката да е армирана като плоча, да е с дебелина мин.17-18 см за панелен светъл отвор от 350см и да отведе целия товар от пода към периферията на долната плоча. Реално обаче товара от средата на новата плоча ще тежи върху средата на долната плоча, дотогава докато темпа на провисване на долната плоча изпревари този на горната по-дебела и по устойчива на провисване плоча, която пък ако не е закотвена добре в стените най-вероятно ще има трудно предсказуемо поведение. Затова от ст. бетон не се икономисва- дебели плочи, дълбоки греди, колони с голямо напречно сечение. И такива "тръгнали" плочи не се изравняват с тежки замазки, за да се лепят плочки, а се търси най- лекото в теглово отношение подово решение. За изравняване на пода най-леко ще да е ст. скара от кухи профили, отгоре OSB и накрая ламинат.
шоп - майстор
чет юли 05, 2018 1:03 pmradius написа:
И друг път сме спорили, но замазката изобщо не е достатъчно тежка, за да притисне xpsa към пода.

+ 1
но някои другари искат да спестят 5-6 флакона монтажна пяна за ТИ с цена 50-60 лева и 50-100 дюбела...
Икономията в кавички е на лице.
muhala - майстор
Налей материал между майките и замазката, но не циментов разтвор, а рядък разтвор на флексово лепило.
Аз имах подобен проблем в кухнята. Там където са били шкафовете имаше мозайка около 80см. Останалото беше сгурия и някаква замазка от нещо като дървени стърготини и лепило. Изрових до здраво, направих замаска и след това хлопаше по края, там където опира в мозайката.
Разбърках Weber Flex S1 по-радко от боза, за да влезе хубаво. Като изсъхна стана като епоксидна смола :) Няма проблеми от тогава.
  • 1
  • 2

Тема "XPS под замазка - пукнатини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: