• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
ptankov - специалист
Прокопах канали за кабели в стената (виж снимките). Апартамент, старо строителство, тухла. Прокопано е само в мазилката, тухлите не са засегнати.
Прикачен файл:
IMG-1474567166717-V.jpg
Прикачен файл:
IMG-1474567186085-V.jpg
За 1-ви път правя това. Не знам с какво трябва да се замажат каналите - теракол, гипс, колоркит, варо-циментов разтвор, гипсова шпакловка или друго. Запълних на 2-3 места с чист гипс, но ми казаха да не го правя така, защото гипсът бил хигроскопичен и след време ще си личи като поеме влагата от въздуха. Сега да го къртя ли тоя гипс? То идеята беше да е само колкото да задържи кабелите, но ми хартиса и за да не го изхвърлям рехох да го оползотворя, пък то било грешка.

Моля за съвети, благодаря.
alabal - специалист
Замажи ги с хоросан + малко цимент 1 шепа на кофа примерно. Като постегне малко търкаш с мокра дунапренена маламашка за да изравниш с околното ниво.Ако нямаш такава може и с едно парче фибран ако имаш което мокриш с вода. Като изсъхне замазаното окончателно може да шпакловаш с някаква шпакловка ако е необходимо да е по - гладко.
burkov - специалист
Може и с турбозол
Pooh - майстор
Гипс или гипсово лепило
zdravcho - специалист
alabal написа:
Замажи ги с хоросан + малко цимент 1 шепа на кофа примерно. Като постегне малко търкаш с мокра дунапренена маламашка за да изравниш с околното ниво.Ако нямаш такава може и с едно парче фибран ако имаш което мокриш с вода. Като изсъхне замазаното окончателно може да шпакловаш с някаква шпакловка ако е необходимо да е по - гладко.
+1
ptankov - специалист
Добре, но ми остава въпросът: На двете снимки се вижда горе около 20-ина см. съм запълнил с гипс, понеже ми хартисва от различните забърквания и, за да не го хвърлям го клепвах там. Да го изкъртвам ли предвид това дето ми казаха "...защото гипсът бил хигроскопичен и след време ще си личи като поеме влагата от въздуха"? Или пък да го награпя с нещо и само финишно да го мина с нещо друго преди да се боядисва (напр. колоркит)? Или няма проблем и да не се филмирам чак толкова?
iliya_i - майстор
Спри да ги слушаш. Дървени философи. И с какво ще шпакловаш, ако не с гипс. Всичко е вариации с голям процент на гипса в тях. Просто търговски марки.
ptankov - специалист
Добре, ами като избързах и купих 1 пакетче (5 кг.) теракол да го хвърлям ли сега и да бягам за киреч или мога да го вложа и него?
chapara - майстор
ptankov написа:
Добре, ами като избързах и купих 1 пакетче (5 кг.)
Ти много си се ухарчил :cool: :-D
infomar
Постави си контактите, кутиите и каквото трябва по ел. инсталацията. Закрепи я здраво и както трябва да бъде. Завърши я изцяло.
После с ГИПС (2 кила ще ти стигнат) захвани здраво кабелите около извивките и кутиите.
Ако си поставял пирони или др. захващащи железа по кабелите ги извади и провери 4 пъти да не си забравил някой пирон забит до или в кабел. "Прозвъни" ел. инсталацията дали си свързал всичко правилно провери за добро свързване на кабелите, да няма лоша връзка. Ако трябва пусни тока и пробвай контактите. Виж да нямаш голяма утечка в ДТЗ-то, ако си сложил.
За по-евтино може да ползваш хоросан, но и ГИПСОВО ЛЕПИЛО (съхне бавно за разлика от чистият ГИПС) ще свършат чудесна работа. Ако имаш големи дупки, запълваш ги постепенно и чакаш да изсъхне преди да положиш нов слой, инак дълго ще съхнат. Теракота когато изсъхне ще стане много твърд и трудно ще го загладиш. Все ще му намериш някакво приложение.
Аз така бих постъпил, а и съм постъпвал...
  • 1
  • 2

Тема "С какво да измажа (шпакловам) канали за кабели?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: