Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Моля темата да бъде преместена от модератор, ако не е в правилния раздел.

Проблемът е следния: Спалня с външна източна стена с прозорец, на която от вътре се появява влага и мухъл под прозореца и от лявата му страна. На юг (дясно) граничи със съседи, а на север (ляво) - преградна стена на хол. Използвах термо-калкулатор и се получи приложената конструкция, според която би следвало да няма проблем, но такъв все пак се получава и предполагам, че през студените месеци влажността на въздуха се повишава над допустимото. Също така, имайки предвид качеството на строителството на сградата и материалите, проблемът би могъл и да бъде свързан и с друго.

Имам следните въпроси:

1. При направа на изолация ще се реши ли проблемът? Ако да, то каква да бъде?
2. При монтиране на вентилационно устройство на прозореца ще се реши ли проблемът?
3. Възможна ли е комбинация от въпрос 1 и 2 да реши проблема?

Моля, ако някой знае и има опит с такъв вид проблем да сподели рационално решение.

Предварително благодаря за отговорите!

Прикачен файл:
konstrukcia.jpg
Прикачен файл:
konstrukcia1.jpg
preslav - майстор
Мои познати имаха подобен проблем - след смяна на дограмата и цялостно пребоядисване на апартамента, всичко под прозорците почерня за една зима. Обяснявам си го с това, че ремонтът им приключи непосредствено преди зимата, прозорците се "хлопнаха" за да не "бяга" топлото - остатъчната влага от шпакловки и бояджилък полепна по най-студените места и изби мухъл. Проблемът се реши с интензивна вентилация през следващото лято, отстраняване на мъхъла и ново боядисване.
Според мен, в твоя случай, трябва да "стоплиш" тази външна стена, да проветряваш редовно и да вземеш мерки кондензът по прозорците да не се стича по перваза и от там по стената под него. Щом става въпрос за спалня, предполагам си и с плътни завеси, които стигат до земята - това създава допълнителни благоприятни условия за мухлясването на стената под прозореца. Ако съм познал със завесите, скъси ги, и ги монтирай на корниз закрепен челно за стената, а не на релса "закована" за тавана - идеята ми е да се осигури естествена циркулация на въздуха между стената и завесите.
Друго, но скъпо решение е да си осигуриш влагоуловител, но истински, а не от онези с таблетките.
Последното, за което не ми се мисли е външна влага да прониква между долния край на дограмата и стената - оправя се с къртене, уплътняване, по-голяма външна подпрозоречна дъска с работещ водооткап.
torbalan - Дървен философ
Мухъл се гони с отопление и вентилация. Не е добре да има влага в стаите.

Изолация, ако се прави, добре е да е от външната страна.
Да, с плътни завеси съм от тавана до пода! Не се бях сетил за това.
Между временно извиках човек с термо-камера и влагомер, за да проверя кое би могло да създава проблема. Оказа се, че от другата страна на мястото с най-много влага се намира външното тяло на климатика. Изглежда планките и тялото са поставяни преди полагането на ТИ, което е довело до недоброто изпълнение на изолацията зад климатика. Също така външното тяло е монтирано на планките без тампони :shock: :? . От тук предполагам, че с времето вибрациите от работата на климатика са деформирали отворите на анкерите (разширили са се), плюс недобрата ТИ и при мокрене от по-проливните валежи е започнало да става :supz: .
Другото, което установих е, че под прозоречната дъска от външната страна е с едностранен наклон към единия ъгъл на прозореца и от там може да влиза допълнително влага. Така излиза, че проблемът се е появил от няколко причинителя.
Оставил съм прозореца вертикално отворен и се надявам да изсъхне сравнително бързо и добре :). После ще търся хора да демонтират климатика, алпинисти да запълнят отворите от анкерите и да поправят изолацията. Ще уплътнявам външната фуга около прозореца и така се надявам проблемът да бъде решен :finga: . И май ще се наложи да търся ново място за външното тяло на климатика. :-D Поздрави! :rock:

Тема "Решение на проблем с влага и мухъл на вътрешна/външна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: