Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
BLUEPUPIL-2 - специалист
Целта беше, дюшека вата с ширина от 120см да се среже на две и да се получат 2х60см. При талпи с ширина от 5см, междуосието е 70см в комбинация с дъски 2.5см е достатъчно за необитаемо таванско помещение.
BLUEPUPIL-2 - специалист
С линка си radius ме подсети за един въпрос, който много ме тормози напоследък. Защо ни е плоча под таванското, след като се налага отдолу да и правим окачен таван, в който да вместим паропреградата, която да не допуска водни пари в плочата, а пък отгоре да и слагаме допълнителна скара, за да можем да складироме натурии? (Да не говорим за анкерирането на окачения таван в плочата с анкери работещи на почти чист опън, което за сеизмични райони се квалифицира като съмнителна практика. Сега някой да не вземе да ревне, че иде края на красивия окачен таван, нищо подобно, има много по-витални начини за закрепване.) Ами много по-евтино ще излезе един гредоред. Със стоманени главни греди и второстетепенни дървени, окачен таван с паропреграда и здрава дишаща повърхност отгоре за складиране на разни неща.
naster - майстор
Моето подпокривно няма да има плоча - и ще е доста ниско - 1.50 при билото на двускатен покрив. Греди върху зидовете, колкото да се хване конструкция за ГК и да загърна с вата отгоре.
шоп - майстор
И при един малък пожар в стая, огъня преминава през гредореда и пламва и покрива.

Не благодаря! Една стоманобетонна плоча ограничава пожара само в стаята.
naster - майстор
Ако започнем с тези сценарии, отидохме на този, в който ст.бет плоча се нагрява до компрометиране здравината на армировката и т.н. Иначе отгоре ще има 30 см вата, гредите са импрегнирани в автоклав против вредители и против подпалване (не знам с каква химия, но си платих). Иначе източници на огън/искра се намират само на долния етаж. Но това е добра вметка за розов картон - за всеки случай, поне около комина и яко вата! То тръгне ли да става, въпросът е колко време ще спечелиш...
шоп - майстор
Прав си, аз гледам черния сценарии, защото съм пожарникар :)
99.9% от случаите в една стая няма такова огромно горимо натоварване, че да гори с часове неконтролируемо и да компроментира арматурата. Дима и пламъците от една стая се забелязват бързо, пожарната идва и щетите са минимални ( относително) покрива оцелява, както и цялото жилище. Защото едно жилище с горящ покрив и гредоред гасено с 20-30 тона вода не е жилище вече, дори и долните етажи са тотал.

Пресния случай с пожара на блокчето в Божурище за съжаление е било гредоред, който не спира огъня, ами точно обратното.
naster - майстор
Аз явно ще разчитам само на картона, ватата и химията. И дано не се запознаем по професионален повод :-D
Hursa - майстор
Ако ще има окачен таван с топлоизолация от минерална вата - това ще служи за сравнително добра противопожарна преграда за дървената конструкция. Дори мисля, ще се "конкурира" по пожарозащитни свойства с "гола" стоманобетонна плоча. Но пък плочата не гори :).
(Може значително да се подобрят пожарозащитните свойства на такава преграда от гипсокартон и вата, до колкото разбирам, ако се използва огнезащитен гипсофазер - импрегниран и армиран със стъклофазерни нишки. Но той си е скъп, а и не се произвежда с дебелини под 12.5 мм, предполагам с него се работи и по-трудно. Металната конструкция, която ще носи такава противопожарна преграда се различава, до колкото знам. Всичко това ще оскъпи съществено "окачения таван". Има специални пожарозащитни "обмазки", топейки се абсорбираще големи количества топлина, но едва ли е подходяща употребата им за жилища и за "обмазване" на дървени греди :)).
BLUEPUPIL-2 - специалист
При 300 градуса започват осезаемо деградациите в стоманата и бетона. Поведението им обаче е различно. При стоманата се стига по-бързо до изчерпване на носимоспособността. При бетона няма холивудски срутвания и това се приема от много хора, като достатъчен знак за неговата устойчивост на високи температури. Това че плочата не е паднала не значи, че може да поеме голяма част от проектното си натоварване. Плочите дори след кратък пожар провисват, с изключение на тези с голямо бет. покритие на армировката. Опитите за укрепване на такава плоча не си струват парите. По добре наредете отгоре ст. греди стъпили върху ст. бет. греди (При поражения можете да вкарате част от ст. бет. греди в ст. бет. кожуси.) Ако имате безгредова плоча- нещата се усложняват и оскъпяват. При положение че наистина искате по-високи нива на противопожарна безопастност, мястото на плочaта не е под дървения покрив (Тука му е мястото да похвалим идеята за изцяло стоманен покрив), а самите скатове на покрива да са от ст. бет. Ако децата на комшиите са пиромани, защитете EPS-а по външните стени с втора стеничка от бет. блокчета. Вътре правите ст. конструкция за окачения таван, наблъскан с каменна вата, няма OSB, няма дърво, само LT ламарина (100 процентова паропреграда), а под нея за естетика гипскартон в причудливи превъплащения.

Тема "Питане за изолация на подпокривна плоча..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: