• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
anuwar88 - специалист
Здравейте, момци!

Предстои ми ремонт на цял етаж, над него има подпокривно пространство.
В момента се чудя дали има смисъл от поставяне на вътрешна изолация или след 3-5 години да се санира отвън цялата къща.
Прочетох закачените теми и една част от останалите и останах с впечатлението, че вътрешната изолация в 99% от случаите се прави от някакви любители, всеки по негова система и накрая резултатът винаги е плачевен - мухъл,влага,термомостове и т.н.
Дограмата е ПВЦ от едни 15 години и е доста първобитна и неефективна.
Външните стени са тухла и са дебели по 38 см., а планираната дебелина на изолацията е 7 санта, ако има кеш може и 8 :-D
На третият етаж лятно време жегата е ужасна, т.к. стаите, които се обитават са с южно изложение. Таванът е каратаван изолиран с 10 сантиметра минерална стъклена вата (...), над ватата има наковани дъски и над тях е подпокривното пространство.
Зимата сме на пелети и котел.

Та, питането ми е следното - има ли въобще смисъл да правя вътрешна изолация или да сменя само дограмата с читава, пък изолацията да остане за след няколко годиники и да бъде само външна?
piron45 - майстор
Има смисъл от вътрешна ако правиш и външна. Комбинацията дава по добър ефект. Но само вътрешна няма смисъл,по добре вложи парите в качествена дограма с троен пакет.
andy_forresite - майстор
За тавана мисля че има смисъл и от вътрешна, тоест ще задържа топлината по-добре. Принципно тези тавани губят по-малко топлина от бетонова плоча, но не знам колко точно губят. Под вътрешна изолация някои разбират парче гипсокартон 1,25 см. Това за мен не е никаква изолация. Става да изправи гънките и да се шпаклова на равна основа за по-лесно. Ако съм работил с правилните коефициенти за топлопроводност, то гипсокартонена плоскост с дебелина 1,25 см се равнява на 5 см гола стена плътна тухла по отношение топлопреминаването. Това е на теория. По принцип е нещо, но като топлоизолация в пълния смисъл на думата, както много хора го приемат, е нищо.
Смисъл от троен стъклопакет има ако прозорците са ти с големи размери. Ако е 135/160 няма смисъл. Дали U=1,6 или U=1,3 какво значение има на тази площ. Пък и 2.0 да е... Друго щеше да е прозорец с врата висок над 2 метра и широк 2,50-3,00 метра. Тук вече трябва да обърнеш спец. внимание на обкова защото провисването е силно вероятно. Това нещо тежи много и вратата ако се отваря двустранно си провисва.

Встрани от питанките ти, понеже спомена че нямаш изолация и си с пелетен котел, би ли ми написал ЛС за каква площ горе-долу, по колко часа на ден средно се отоплявате и колко пелети ти стигат за сезона, защото съм на прага да направя тази крачка и също съм без изолация. Стените са ми единички 38 см, но има и по 25 см. 85 квадрата. Скромно. Ще съм ти благодарен.
anuwar88 - специалист
Благодаря Ви за отговорите!

И аз клоня към това да не правя вътрешна изолация.
Външната ще е в близките няколко години, че едни 300 кв.м. х 45-50 лева за труд и работа идва към 15 000 лева. :-D

Прозорците са горе долу 1,40 на 1,30 м. и са 3 в 2 стаи. Два от прозорците са един до друг почти, делят ги 10 см. Мисля си дали да не ги обединя в един прозорец, но както казахте ме притеснява увисването, а и цената за такъв прозорец 3м на 1,3м май ще е повече отколкото на 2. :)
Има и 2 капандури Велукс.
Над тавана мисля да сложа още 5 санта каменна вата и да оставя стъклената над нея. Отдолу, преди картона, опаковам с паронепропускливо фолио.
Дограма гледах двоен стъклопакет, но ще видя и тройните как вървят.


Относно пелетите :-D :
Котел - Viadrus
Горелка - BIOTECH
Отопляема квадратура - 240-260 кв.м. - 3 етажа.
ПВЦ дограма, доста стара и некачествена - на над 10 г.
Без вътрешна или външна изолация.
Покривът само е правен, но може още малко вата да се наблъска.
Котелът работи по 24 часа през по-голямата част от зимата, от ноември до април, зависи от студа.
Разходът е около 2,7-3 кг. / час.
Има и 120 литра бойлер вързан. :-D
Към 6-7 тона заминават на сезон.
crez - майстор
Има смисъл, за вила в която идваш в събота палиш печки и....топлото остава вътре и веднага. Външната за този тип обитавене не е за препоръчване, отопляваш,отопляваш 2 дни, стените гълтат а в помещенията хладно и като си тръгнеш чак тогава започва топлоотдаването. Моята къща е така изолирана с депрон 8 мм.вътре по стените,тавана вата и гипсокартон.
anuwar88 - специалист
Ясно, успяхте да ме убедите да не слагам вътрешна изолация.
Благодаря за мненията! :partyman:
profesionalist_wood - майстор
Чудесно,тъкмо имам вила в планината и е много студено и имам бая останал стиропор за саниране. Ще ги налепя вътре :partyman: Нека си мислят че по къщичката е бедна а вътре лукс :lol:
PIP - майстор
anuwar88 написа:
Ясно, успяхте да ме убедите да не слагам вътрешна изолация.
Благодаря за мненията! :partyman:

Щом си търсиш причина да не правиш, не прави, но не се самозалъгвай, че няма смисъл и ефект.
pansim - майстор
Винаги има смисъл от изолация!
От личен опит - даже само таваните да изолираш от вътре, пак има ефект.
ivanovbg - майстор
Ако вземете пример от природата... ми тя ползва и двете. В смисъл или козина отвън или сланина от вътре, а има и двете. Вътрешната винаги я има дори и без външна. Примерно прасе, риби, водни животни, бавно подвижни - слонове, носорози, хипопотами.... Когато се търси подвижност се предпочита почти само външна с минимум вътрешна Ху- вълци, лисици... За комбинирана - мечки и всички които имат зимен сън.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Има ли смисъл от вътрешна изолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: