Напишете въпрос свързан със санирането.
regme_r@abv.bg - помощник
чет яну 24, 2019 6:12 pmnikolov333 написа:
Гипсокартона има свойството да работи като басова мембрана и стъпките на комшиите отгоре се чуват много неприятно.. особено ако стъпват "на пета".. Комшиите над нас съм ги уведомил за "д-ефекта" и когато се сетят внимават, ама и забравят понякога.. :-D :lol: :lol:
Затовя реших че ОСБ-то ще изолира част от свойствата на гипсокартона.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет яну 24, 2019 3:33 pmregme_r@abv.bg написа:
2.Директен окачвач.
Директният окачвач, работи с два крепежа подложени на почти чист опън и качеството на бетона определя до голяма степен силата която е необходима за да бъде изтръгнат анкера от бетона. Вторият проблем е че още повече се натоварва и без това провисналата плоча. Та решението на двата казуса е няколко стоманени профила анкерирани за ст. бет. греди или ако е ЕПК или панел към стените. Демек, анкерите работят на срязване. За безгредовите плочи също има решения. Да не ме разберете погрешно, ползвайте си го директния окачвач, ама имайте едно на ум и не се предоверявайте на майсторите дето го монтират. Няма да пускам снимки на паднали окачени тавани, защото най-вероятно сте виждали вече подобни „аварии“, за които основният заподозрян беше вече посочен.
шоп - майстор
@BLUEPUPIL-2, посочете къде топикстартера пише за провиснала плоча!

Той се бори за всеки милиметър да не се сваля нивото, а вие му предлагате даже да пуска стоманени профили анкерирани за стената :snakeman:
regme_r@abv.bg - помощник
Продължавам да отсявам мнения от различни форуми
и забелязвам две неща
1.Много хора твърдят че колкото по дебело толкова по добре
(освен дебелина се има впредвид и кг/м относно ватата)

2.Срещам и други мнения според които коефициента е достатъчен
критерий , т.е. дебелината не е решаваща, колкото качеството

Принципно знам че дебелината е критерий до даден предел
и след това и до андромеда да е дебело - все тая.

При условие че добра
каменна вата 50x600x1000мм
има коефициент 0.035W/м.K и цена около 4лв/м2,
а тази за камини е 30мм и е коефициент
също 0.035W/м.К с цена около 12лв/м2
излиза че си купувам 2см разстояние за 240лв
ако приемем че коефициента е по важен критерий.

И си мисля че тези 240лв точно след 2м ще съм
ги забравил, вместо от тук нататук всеки ден да съжалявам
че не съм ги дал.

Та! на прав път ли съм или правя свободни съчинения???
regme_r@abv.bg - помощник
пет яну 25, 2019 2:11 pmBLUEPUPIL-2 написа:
чет яну 24, 2019 3:33 pmregme_r@abv.bg написа:
2.Директен окачвач.
Директният окачвач, работи с два крепежа подложени на почти чист опън и качеството на бетона определя до голяма степен силата която е необходима за да бъде изтръгнат анкера от бетона. Вторият проблем е че още повече се натоварва и без това провисналата плоча. Та решението на двата казуса е няколко стоманени профила анкерирани за ст. бет. греди или ако е ЕПК или панел към стените. Демек, анкерите работят на срязване. За безгредовите плочи също има решения. Да не ме разберете погрешно, ползвайте си го директния окачвач, ама имайте едно на ум и не се предоверявайте на майсторите дето го монтират. Няма да пускам снимки на паднали окачени тавани, защото най-вероятно сте виждали вече подобни „аварии“, за които основният заподозрян беше вече посочен.
Благодаря за предупреждението за възможен проблем с конструкцията.
Моя избор е вследствие на това че тавана е доста равен( не е идеален разбира се).
Но, сградата дори и "нова" вече е на 4г по различни причини.
Поради добрата външна изолация, през по голямата част от годината
не се налага отопление/охлаждане.
Ако не се пуска какъвто и да е уред, се чуства студ и жега само в "крайни" моменти.
Т.е. ,между 5 и 30 градуса външна температура, вътре е относително добър климата.
И затова прецених че при тези условия, са малко вероятни някакви "танци" на плочата.

Така го преценявам аз, но дали е така очаквам други да ми консултират за избора ми.
nikolov333 - майстор
Аз бих сложил 3см XPS с топлопроводимост λn: 0,033 W/mK добре подравнен и нивелиран и отгоре шпакловка с мрежа и теракол, но зависи и колко е нивелиран и равен тавана в момента..
regme_r@abv.bg - помощник
пет яну 25, 2019 5:47 pmnikolov333 написа:
Аз бих сложил 3см XPS с топлопроводимост λn: 0,033 W/mK добре подравнен и нивелиран и отгоре шпакловка с мрежа и теракол, но зависи и колко е нивелиран и равен тавана в момента..
На доста места срещнах "много против" фибран за каквото и да е вътрешно изпълнение.
Просто коментирам, а не твърдя колко е вярно и колко не.
Hursa - майстор
пет яну 25, 2019 5:12 pmregme_r@abv.bg написа:
При условие че добра
каменна вата 50x600x1000мм
има коефициент 0.035W/м.K и цена около 4лв/м2,
а тази за камини е 30мм и е коефициент
също 0.035W/м.К с цена около 12лв/м2
излиза че си купувам 2см разстояние за 240лв
ако приемем че коефициента е по важен критерий.

И си мисля че тези 240лв точно след 2м ще съм
ги забравил, вместо от тук нататук всеки ден да съжалявам
че не съм ги дал.
Мисля, че грешите. Термичното съпротивление на пласта изолация е равно на d/λ, където d - e дебелината на пласта [m], а λ – коефициент на топлопроводимост на материала [W/(m*K)]. (Може да се разпише термичното съпротивление за преградата - за всеки пласт от нея сумирано със коефициентите на топлоотдаване от двете страни на преградата. Но в случая ни интересува само пласта изолация.) Това което сте написали е λ на материала. И за двата е еднакъв, в случая. За каменната вата имате термично съпротивление 0,05/0,035 = 1,43, а за ватата за камини 0,03/0,035 = 0,86 или за 1,8 пъти по-голяма цена купувате материал с 1,67 пъти по-малка топлоизолираща способност.
пет яну 25, 2019 9:40 amregme_r@abv.bg написа:
Идеята е шумо и топлоизолация с предимство на топлоизолацията.
Пода е 10-на см замазка и гранитогрес 60/60.
Избрал съм греса заради лесното почистване, защото възнамерявам
да "вдигна" всички мебели на 10-на см от пода.
Мислех, че пода е завършен от строителя на апартамента. Ако желаете добра шумоизолация и ако разбира се съседа отгоре се съгласи (и не е завършил своя под) – по-добре платете той да направи шумоизолация на пода си – ефекта буквално може да бъде на порядък, дори на два порядъка по-добър.
(За съжаление аз нямах такава възможност. Направих изолация на тавана от два пласта тежка каменна вата, втория пласт каширан – общо 10 см – непрекъснат слой (при мен, височината позволява). Шумоизолиращи ленти под всички крепежни елементи и по периферията. Два пласта гипсокартон, с битумна мембрана между тях 3 мм. Тавана е на две нива, като по периферията на помещението слиза с 20 см и в оформилия се обем съм поставил от същата вата, за шумоизолация. И след всичко това ефекта е минимален - т. е. аз "чувам" съседите, но те мен не. Така, че може би е добре да обърнете най-вече внимание на топлоизолацията на тавана. Твърде малък ще е ефекта от 3 см вата за така монтирана шумоизолация - според мен - освен, ако не мислите да поставите подобна вътрешна шумоизолация и по всички стени на помещението. При това се получава прекъснат слой при CD профилите - това ще влоши шумоизолиращите качества, както и общата топлоизолираща способност.)
Може би трябва да обмислите варианта с фибран за топлоизолация. Така можете да спестите от общата дебелина на топлоизолацията, като можете да получите дори по-добри топлоизолиращи качества, като цяло.
regme_r@abv.bg - помощник
пет яну 25, 2019 7:17 pmHursa написа:
пет яну 25, 2019 5:12 pmregme_r@abv.bg написа:
При условие че добра
каменна вата 50x600x1000мм
има коефициент 0.035W/м.K и цена около 4лв/м2,
а тази за камини е 30мм и е коефициент
също 0.035W/м.К с цена около 12лв/м2
излиза че си купувам 2см разстояние за 240лв
ако приемем че коефициента е по важен критерий.

И си мисля че тези 240лв точно след 2м ще съм
ги забравил, вместо от тук нататук всеки ден да съжалявам
че не съм ги дал.
Мисля, че грешите. Термичното съпротивление на пласта изолация е равно на d/λ, където d - e дебелината на пласта [m], а λ – коефициент на топлопроводимост на материала [W/(m*K)]. (Може да се разпише термичното съпротивление за преградата - за всеки пласт от нея сумирано със коефициентите на топлоотдаване от двете страни на преградата. Но в случая ни интересува само пласта изолация.) Това което сте написали е λ на материала. И за двата е еднакъв, в случая. За каменната вата имате термично съпротивление 0,05/0,035 = 1,43, а за ватата за камини 0,03/0,035 = 0,86 или за 1,8 пъти по-голяма цена купувате материал с 1,67 пъти по-малка топлоизолираща способност.

В такъв случай трябва да жертвам още 1см и да премина на следния вариант:

1.Изолационна лента
2.Окачвач
3.1 Скара алум.проф.
3.2.Каменна вата 40мм
4.ОСБ
5.Мембрана (срещнах на две места информция за подобна реализация и с добри мнения)
6.Гипсокартон
7....

В този случай как ви се струва. "Губя" ли много от това да сложа 40мм вата спрямо 50мм което
се предполага е най ефективно за момента??
Hursa - майстор
Всъщност не мисля, че 50 мм е най-ефективно. Просто дадох сравнение на двата материала, които сте споменали. Защото, според мен, в случая не си заслужава да давате толкова пари за каменната вата за камини, вместо по-евтината, но също толкова ефективна (при еднаква дебелина) – за целта. Може да вземете специализирана – за шумоизолация, която има и сравнително не лоши топлоизолационни качества. Но за съжаление не мисля, че ще има ефекта, по отношение на шумоизолацията, който да оправдае това вложение. По добре да шумоизолирате пода на съседа – ще е по-ефективно и по-евтино – според мен. Изолацията на вашия таван – 30, 40, 50 мм – няма да даде очаквания резултат по отношение на шумоизолацията, според мен (аз сложих 10 см и ефекта е малък). Ако все пак сте решили, гледайте конструкцията да е такава, че да се получи „непрекъснат” пласт, без големи междини за конструкционните елементи (не са от алуминий, стоманени са – поцинковани, тънкостенни специализирани профили – до колкото знам). Не мисля, че ще намерите 30 мм вата, предлага се най-вече 50 мм и повече (до колкото съм се интересувал). За шумоизолация има и 40 мм платна, каширани с платно от стъкловлакна. Колкото за топлоизолация – след като горният етаж ще е населен – се предполага, че температурната разлика под/над плочата на тавана ви няма да е голяма. Така, че за достатъчно добър ефект, няма да е необходим много дебел слой топлоизолация. Мисля, че и пароизолация, в случая – няма да е необходима (но не съм много сигурен по периферията на такава топлоизолация – граничеща с външните стени. При мен тези външни стени са топлоизолирани вътрешно изцяло с фибран 4 см в допълнение на външна топлоизолация, а той „работи” и като ефективна паропреграда. Затова аз не съм слагал паропреграда. Но пък битумната мембрана е също и паронепропусклива.).

Тема "Вариант за изолация на апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: