• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
По важното е , че след 10г. няма да сме живи според блу, така че ще остане в тайна колко живее епс-а.
BLUEPUPIL - майстор
чет ное 05, 2020 7:28 pmradius написа:
По важното е , че след 10г. няма да сме живи според блу, така
че ще остане в тайна колко живее епс-а.
Страхотен joke, ама не ме кара да се засмея, а ме натъжава.

Другото, което вълнува много хора в онкологията е до каква
степен различните превъплъщения на polystyrene-на водят до
канцерогенни прониквания в environment-та?

P.S.
Нищо не казахте за предложението, EPS-а да се затвори
между две стени тип сандвич, как биха стояли нещата
от топлотехническа гледна точка с акцент върху конденза
и евакуацията на влагата?
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
78.jpg
78.jpg (88.89 KиБ) Видяна 1609 пъти
Прикачен файл:
79.jpg
79.jpg (87.62 KиБ) Видяна 1609 пъти
Hursa - майстор
С „вредността” на ЕПС, според мен, много се спекулира. Както виждаме – продължава да се използва в опаковките и на храни (включително - горещи) – може би спекулациите са безпочвени.
Що се отнася до „затварянето” на топлоизолацията в такава „двустенна” конструкция – подобно на „външната” или „вътрешната” топлоизолация - явно си има своите плюсове, но си има и своите големи минуси. Особено по отношение на цената – по-скъпо дори от двустранно топлоизолиране на „стените”. И необходимостта да е предвидено още при строежа (в противен случай ще е съвсем неоправдано скъпо).
(Използва се, но поне аз не съм виждал реализацията на подобно решение при „нискоенергийни” или при т. н. „пасивни” сгради. При сгради – за които топлоизолацията е със особено значителна дебелина.)
И както се вижда (и на картинките, които сте дали) – дори при подобно решение – стиропора има определени преимущества пред ватата, както по отношение на монтажа, така и по отношение на възможността от конденз на преминаващите през стените водни пари.
(Но темата е за „външна” топлоизолация. А този вариант не е съвсем по темата, особено за хора, които искат да топлоизолират вече изградените си домове.
Изписаното е, както го разбирам - но аз не съм специалист в областта.)
nikolov333 - майстор
При мен след грубия строеж планирам 8см каменна вата върху тухлите и xps 8см по железобенните елементи..
schuldiner - майстор
103.jpg - всяка стена от двойния зид е наполовина по-тясна от стандартната. Няма преразход на материали и труд, цената си е същата. Да, трябва да се проектира предварително и термомостът при колоните е труден за решаване. Само това е минус.
Извън въпроса откъде се вземат водни пари между двата зида, отвеждането на конденза е супервисокотехнологично - дренаж във фасадната зидария с ... канап.
BLUEPUPIL - майстор
нед ное 08, 2020 7:19 amschuldiner написа:
=== термомостът при колоните е труден за решаване. Само това е минус.===
Ст. бет. колона е овътре до изолацията, вътрешният зид е м/у колоните.
schuldiner - майстор
А ако искам фасадна зидария като на цитираната снимка?
И пак сметни: двоен зид 2х12,5 см + 10 см топлоизолация = 35 см. Колона 25 см + 10 см изолация ... От коя страна ще оставиш само на мазилка - отвътре или отвън? Сметката може да излезе ако единият зид е 25 см, а край колоните минава на 12,5 см, обаче това е 50% повече зидария, при това яде от жилищната площ.
Другият вариант е колоните да останат изпъкнали - навътре или навън - с ширината на единия зид, като това може и да не е недостатък, а част от дизайна.
Или пък най-добрият според мен вариант, който и ти си показвал - колоните са изцяло във вътрешността на сградата.
Hursa - майстор
Всъщност при всички случай – двойният зид излиза по-скъп. Вярно разликата не е двойна. Но може да е значителна - ако се цели висока ефективност по отношение на топлоизолационните качества на стената.
Например, ако сравним 25 см с 12 см.
Тъй като не се „говори” за нискоенергийни сгради със значителен топлоизолационен слой – то приноса на зида към общите топлоизолационни свойства на стената – съвсем не е за пренебрегване. А 12 см, отстъпват на 25 см по коефициента на топлопроводност – и това ще се наблюдава при всяко сравнение на еднотипни блокове. И разликата не е за пренебрегване – до около 35%.
12 см стена не е така устойчива, като 25 см – трябва да се укрепят и двата зида. (Особено, ако трябва да е „носеща”.) Или трябва да се примирим с „термомостовете” и да се направят компромиси по отношение на топлоизолацията, или да се оскъпи чувствително строежа. (Особено, ако сградата е двуетажна, многоетажна.)
Водните пари са преминаващите през стените от помещенията (ако няма пароизолация). Но при всички случай, не е желателно да се стига до конденз (още повече да се стига до дрениране на конденз).
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Тема "Външна изолация на къща - разлика преди и след" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: