• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
Напишете въпрос свързан със санирането.
nork - специалист
ср ное 04, 2020 3:37 pmBLUEPUPIL написа:
:idea: Съвсем друг е въпроса, колко е
общото между вашите „стенни“
EPS-си и тези за под земята! :?:
Общото е състава, твърдостта е друга работа
BLUEPUPIL - майстор
ср ное 04, 2020 4:51 pmnork написа:
Общото е състава, твърдостта е друга работа
Cyclic Aliphatic Bromide Cluster (HBCD) :vom:
Hursa - майстор
Но и при минералната вата има "вредности". Формалдехиди, микро частици - преминаващи дори през порите на мембраните. Различни силикатни частици - които не са "подобрители", "добавки" - а част от самия материал.
schuldiner - майстор
Съвсем друг е въпросът колко е общото между „стенните“ EPS-си и тези за под земята.

То и между стенните разликите са големи. На въпрос за трайността на ЕПС преди петнайсетина години Dow бяха отговорили, че само в САЩ производителите са над 500, плюс неизвестен брой "гаражни" експандери без собствен бранд, та съставът, респективно качеството и поведението на материала са твърде различни. Отговорът 10-50 години не ме устройва.
Нелина е дала интересни данни /които отдавна имам, дори съм публикувал тук/ за поведението на ЕПС спрямо ХПС във влажна среда, обаче има и други влошаващи качеството фактори. Стареенето на полимерите малко се коментира и докато за УВ-въздействието всички са наясно, то за циклите замразяване/размразяване не се говори. В този аспект ЕПС положен под земята е в по-благоприятни условия от фасадния и заради защитата от УВ-лъчи, и заради по-малкото цикли размразяване. Т.е. механичните му качества - подложка за нестабилни почви - не се променят достатъчно дълго.
При фасадния нещата са зле, но колко зле... С много търсене съм докопал информация, подчертавам - несвързана с производство и търговия, според която среден клас ЕПС със среден клас мазилка понася около 300 цикъла размразяване преди повърхностният слой да се състари дотолкова, че да стане критично сцеплението с шпакловката. За пример, миналата зима във Варна общо циклите бяха под 10, но в други години 10 са били само за седмица, а средно за година са около 30. Или за десетина години е ВЪЗМОЖНО контактният слой да се разруши и мазилката заедно с мрежата и шпакловката да се отдели от плочите. Това "възможно" зависи от качеството на ЕПС-а, от вида на мазилката, от сръчността на майсторите, от изложението на фасадата, от ветровете /скросотта на замръзване и размраяване/ и от какво ли още не.
Личното ми мнение... нищо не мога да твърдя категорично, но май има логика и понякога това е обяснението за пострадали топлоизолации. А съм гледал много. Накратко - не харесвам стиропора, без значение ЕПС или ХПС, но друг ако иска няма проблем.
Hursa - майстор
ЕПС като (изключително) порест материал, а също така и поради голямата еластичност на полимерите - понася много добре температурните изменения в размерите (както и не само температурните). Много по-добре в сравнение с много други материали.
Дали го харесваме или не - няма отношение към темата. :)
BLUEPUPIL - майстор
Темата тръгна да става интригуваща, защото
опря до премълчавани факти и дезинформираност,
което си е чиста стратегия и търговска политика.

1..За EPS-са в земята, под нивото на замръзване, не
се притеснявам, тъй като остава да влияе само влагата.
Да подчертаем изискването в много стр. кодове EPS да
се полага над нивото на подпочвените води и при добро
дрениране. На всичкото отгоре под транспортните
съоръжения се изисква „повиване“ в специална мембрана.

2..От скандинавия тръгна идеята да не се копае по
няколко метра за да се слезе под нивото на замръзване,
а да се ползва EPS. Отново имаме дренажи и
повърхностно отвежнане на водите. За конкретна
площадка в Аляска например, дълбочината на замръзване
съгласно нормите е 13 фута, което е около 4м.

3..EPS-са по фасадите и циклите на
замръзване-размразяване. Тук
конспирацията е пълна. Големите изпитателни
labs се контролират от EPS асоциациите, които
допускат за тестване и анализ само продуктите
с тор качество. Като че ли, има опит да се
прехвърли топката в полето на производителите
и изпълнителите на EPS мазилки, фасадни с-ми,
мрежи, дюбели и пр.

Мисля си, че EPS защитните покрития масово
използвани в BG, няма да издържат повече от
15-тина години, като деградацията ще започне
още на около 10-тата година.

Какво означава това на практика?
Ако държите, да ползвате вашият EPS за дълги
години напред, особено тези със значителна
инвестиция в 20см EPS, ще трябва да се
намери начин да се подобрява защитата от
UV и влага, на всеки 10-15 години.

Парадоксално, може да се окаже, че тези с
по-ниско ниво на инвестиция, например 5см
EPS, едноетажна сграда (няма нужда от скеле),
мазилка тип жълта пръст, слама и ..... са в
по-изгодна позиция, ако оставят нещата да се
развият от само себе си, без да влагат повече
пари по фасадата.

В този ред на мисли няма ли да е по-изгодно, да
речем за период от 50 години, да сложим EPS-а в
сандвич стена, където има защита от пожар,
влага и механично въздействие?



Прикачен файл:
101.jpg
101.jpg (72.43 KиБ) Видяна 950 пъти
Прикачен файл:
103.jpg
Прикачен файл:
104.jpg
104.jpg (56.11 KиБ) Видяна 950 пъти
Прикачен файл:
105.jpg
105.jpg (48.44 KиБ) Видяна 950 пъти

Прикачен файл

102.jpg
EDI - майстор
Абе, не съм специалист, ама помните ли, че пяна във флакони се произвеждаше в България още по татово време.Та, миналата година чистих помещения в бабината къща.Свалях стари дървени покрития в лятната кухня, аз ги бях слагал, като младеж :-D и отдолу се показа пяна на 30+години.Ами добре си беше, стояла на тъмно.Та, често си мисля, че материалите излизат по-трайни от колкото се счита.
Hursa - майстор
То и ЕПС у нас се влага от десетки години. От влагата - епс сам се пази прекрасно, както и от "замръзване" на влага - все пак монтираната на стените топлоизолация съвсем не може да се смята, че се напоява с вода. А от ултравиолета - дори най-лошото и най-некадърно изработено покритие го защитава достатъчно надеждно.
nelina_london - специалист
Благодаря на shuildiner,за уточнението за класа мазилка и метереорологичните условия и дадености.
Технологично ,покритието върху ЕПС трябва да е м/у 5 и 8мм.Нито една от новопостроените къщи около нас не отговаря на условието.
Не съм от върлите защитници на ЕПС,защото съм просто обективна и всеки от материалите има плюсове и минуси и не обичам да извъртам фактите,за да доказва тезата си.
Няма как да очакваме стиропора да оцелее,ако сутрин по-хладно си личат дюбелите през мазилката и дори при по-сериозен студ се очертават фугите на отделните листове ЕПС.
Блу,дано след 15 години да мога да дам отзвук за нашата неподдържана 20см изолация ,покрита с вносни материали с 40 годишна гаранция.За момента мога да кажа,че днес на първи етаж на северната стена бе 25°,а на втори етаж 26,5°.Минималната отчетена температура до момента е 22,5°.В къщата още не се живее,тоест няма никакви допълнителни източници на отопление,освен слънчевата светлина.
Сега да тръгна ли да смятам дали ако пестя по хиляда лева за отопление на година(250м2 отопляема площ с височина между 280 и 340 см), за 15 години ще избия тези 7-8 хил.лв,които сме дали за ЕПС и мазилка?
Hursa - майстор
Стиропора ще оцелее :)
"Some estimates put the lifespan of styrofoam in a landfill around 500 years, and some put it way beyond that."
В сметището ще оцелее повече от 500 години, а монтирания на стената ще се "скапе" след колко? :)
И това е от абсурдната кампания срещу стиропора, а не от производителите му.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15

Тема "Външна изолация на къща - разлика преди и след" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: