• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Напишете въпрос свързан със санирането.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет фев 07, 2019 9:25 amandy_forresite написа:
Подът е цимент и върху него теракот и няма как да го топлоизолирам.
чет фев 07, 2019 12:48 pmшоп написа:
Анди, това е голям енергиен вампир. Смуче яко топлина. Разбирам, че е трудно да се изолира, защото е свързано с къртене и пари...
Губи се доста топлина през пода. Може да достигне до 20-тина процента, ако къщата е повдигната над земята и цокъла не е изолиран.
чет фев 07, 2019 12:48 pmшоп написа:
Имам нещо предвид и ако се окаже удачно ще ти кажа за какво става на въпрос. При мен го направих, направил съм го и при още 4-5 приятеля. Ефект има.
Да се пробвам да позная- ХРS под пътеките около къщата. Решението е вариант, ако пода не позволява повдигане и тъй като, първоначално изисква затоплянето на големи обеми пръст е необходимо постоянно отопление. Ето ги и моите предложения за пода, ако нивата го позволяват. Дървен или ст. гредоред натъпкан с изолация; Ако пък искаш, пак да си имаш плоча и теракот, както е в момента- ст. гредички с изолация между тях, отгоре LT ламарина, която е и перфектна паропредграда и пречи на почти 100% от водните пари да минат през пода и отгоре тънка плоча; И накрая дежурното решение XPS, ама не с армирана замазка от 3-4см, при която, при повече зор плочите/теракотата на пода се напукват, а направо с дебелина от мин. 8см. Това горното, при условия, че отдолу няма плоча или армираната замазка е минималистична и трамбоването е символично. Ако ще си слагате тежко обзавеждане като метални шкафове и гардероби и/или пък си купите някоя бягаща пътечка направете я 10см за всеки случай, ако горните условия са налице. Изобщо предпочитайте всичко, което в тегловно отношение наподобява пирамида. Повече бетон в основите и на ниво цокъл и олекотени решения за тавана и покрива.
шоп - майстор
чет фев 07, 2019 2:43 pmandy_forresite написа:

Имам като цокъл на външната стена 5 см XPS, но тухлите лежат на бетонова пътека, който бетон се слива под моята изолация с пода на кухнята трапезария.
Точно това щях да ти предложа...
Но ти имаш бетонови пътеки и едва ли ще ти се кърти. тя в момента се явяват един прекрасен термомост. Представи си един радиатор, който смуче отвън студ...или обратното тегли топлина от вътре и я отнася навън

Ако не ти се къртят целите патеки може да помислиш само да изкъртиш едни 5-6 см между пътеката и основата. там да положиш фибран за да прекъсенш термомоста.

Иначе аз обиколих къщата с фоам борд 5 см под пътеките. От две страни е с ширина 1,2 м, а от другите две страни 2.5-3 м

Ефекта е поразителен дори и при тази мека зима. Няма студ и влагата изчезна.

Прикачен файл

SAM_9609.JPG

Прикачен файл

SAM_9586.JPG

Прикачен файл

SAM_9585.JPG

Прикачен файл

SAM_9584.JPG

Прикачен файл

SAM_9583.JPG
speka_rs - майстор
Извинявам се за късното включване.
Постигнатото е със 10 см епс от вънка и 2 см фибран от вътре.Дограмата на всякъде е сменена със Кьомерлинк 88 със 44 мм стъклопакети. Като таваните са изолирани за сега само от вътре със 3 см Фибран.
Но ще има и под покривте вата, но както казах всичко се прави на парче полека лека.
V1978 - специалист
Я малко да заям :snakeman:
Интересна тема, даже много интересна, на повече от година, а само десетина са се похвалили :?
Логиката сочи, че хиляди би трябвало да обясняват как се пекат в адска жега и пускат климатика на охлаждане през зимата, защото изолацията е супер-хипер-мега-гига ефективно и готино нещо.
Така и не разбрах масовата психоза по топлоизолациите. Много ми прилича на търкане на билетчета от лотарията - всеки се надява на чудеса. Не живеем в Сибир или Аляска, зимите тук са относително меки. Странно ми е - инвестират се хиляди левове и много усилия в "изолации" за да се икономисат 50лв на месец за ток за Януари и Февруари.
Не знам....
Дали повечето случаи не са като един роднина в Драгалевци, който даде над 10 000лв на тумба м@нгали да му нацвъкат фасадата с 10см фибран и за целия отоплителен сезон "спести" 1 (един) тон пелети на стойност 400лв. Да е жив и здрав - след 25-30 години ще си върне "инвестицията" (опаа.. забравих, че "излолацията" няма да изкара 25 години). Сега като го попитам дали е доволен от изолацията, отговорът е само един празен поглед... и тишина.
zz_stefanov - майстор
А на таваните слагал ли е. За мен основните изходи на толина от жилището са таваните и прозорците.
Другото е как се подвежда свеж въздухза горенето на тези пелети, дали е през отопляемото помещение или е отделно по въздуховод до горелката, после вентилацията.....

И на мен ми е интересна финансовата обосновка на всяко решение:
- дограма;
- топлоизолация (таван стени);
- рекуператор
- соларен панел и бойлер със серпентина
....
.....
Не съм нито краен отрицател, нито краен фен на всяко от тях.
Винаги съм отчитал и дали жилището е с човек вътре 24/7. Защото тогава ползите се разтягат и губят във времето. :)
nelina_london - специалист
пет фев 21, 2020 11:58 pmV1978 написа:
Я малко да заям :snakeman:
Интересна тема, даже много интересна, на повече от година, а само десетина са се похвалили :?
Странно ми е - инвестират се хиляди левове и много усилия в "изолации" за да се икономисат 50лв на месец за ток за Януари и Февруари.
Не знам....
Дали повечето случаи не са като един роднина в Драгалевци, който даде над 10 000лв на тумба м@нгали да му нацвъкат фасадата с 10см фибран и за целия отоплителен сезон "спести" 1 (един) тон пелети на стойност 400лв.
Първо,когато изолацията се прави смислено,започва още на фаза проектиране.Минимизират се термомостовете.Вашият приятел ,с умния си ход,да изолира с фибран :) ,дали е изолирал терасите и верандите?Дали е изолирал пода и тавана?
Ако къща без изолация се топли със 150лв на месец,може и да се съглася,че с изолация ще се отоплява за 100лв,но дали и при къща ,за чието отопление са нужни 400-500лв на месец ще падне само 50лв от цената?
За да е по темата,ще кажа,че все още сме в строеж,затова не мога да споделя разликата в отоплението,но мога да кажа каква е температурата в неизолиран гараж и изолирана къща.
Ето чертежа
Прикачен файл:
20200222_112924.jpg
Първи етаж от къща,с отворено стълбище към втори етаж.
Гаражът е проектиран като неотопляем.
Изолацията на къщата е с 20см ЕПС,като северната страна на кухнята и стълбището все още няма изолация.
Гаражът пък е изолиран с 20см с общата страна с къщата,от запад с 4см ЕПС,останалите страни са неизолирани.
Дограмата е еднаква- 6/7 камерна с троен стъклопакет К-бяло-К .
Подът не е изолиран никъде(предстои 12см фибран и замазка)
Със зелен цвят е отбелязано,там където няма врати.
Покривът над втори етаж е с метални керемиди и е изолиран с 30см вата.
Покривът на гаража е с греди,ОСБ и фибростъкло-неизолиран.
Измервам температурата със стаен термометър в гаража(40м2) и в хола(60м2) .
В деня на измерването, нощните температури паднаха до 0 градуса.
В 8 сутринта,отвън на завет, термометърът показа 7°.
В гаража 5°,в хола 14°.
През деня температурата вън достигна 12°,в гаража 7°,в хола 15° .Слънцегреене около час.
Предходния ден,слънце не е имало,но топлината в къщата се складира от предишни слънчеви дни и има минимални топлозагуби през нощтта.
Правилно бяха коментирали по-рано,изолираната къща предоставя комфорт,без рязко спадане на температури,това е най-съществената разлика.
radius - майстор
пет фев 21, 2020 11:58 pmV1978 написа:
...
Що те нямаше 10г. във форума, да ни кажеш да не правим изолация. Ти остави, ами и верандата ми е топлоизолирана. Голямо прекарване. Сега вече няма как да си призная, че съм се набутал.
Не знам дали разбра от другата тема, че не можеш да строиш нова къща без изолация. Най-малкото заради това ще трябва да сложиш.
V1978 - специалист
@zz_stefanov
Ако въпросът е към мен - не, на покрива не е слагал изолация, дограмата също не е сменял (стандартна PVC).
Не е променял нищо и по системата за отопление. Това прави неговия случай идеален за изследване на ефекта само от външна изолация с фибран 10см. Най смешното е, че къщата му си имаше перфектна мазилка, която не беше мръднала никъде за 20 години, а сега изолацията вече се е "подкожушила" на няколко места само след 2 години. За 20 год от тази "изолация" няма да остане нищо и човекът ще е принуден да я махне/смени/плати отново. Това е факт, независимо дали "радиуса" е съгласен или не.

"...За мен основните изходи на толина от жилището са таваните и прозорците" - напълно съгласен съм с това.

@radius
Не, не съветвам никой за нищо. Вярвам, че всеки сам трябва да има възможност да реши какво да прави или да не прави със собствения си имот. Наредба7 отнема това право и затова се възмущавам. Още повече, Аз си плащам сметките за отопление, не ми ги плащат бюрократите, копирали Наредба7 от някой подобен евро документ. Ти ако искаш си изолирай каквото и като си искаш, грам не ме вълнува това. Само реших да сръчкам тази умряла тема, която иначе е важна и би трябвало да има много повече "success stories" от щастливи топлоизолирали се като теб.
По другия въпрос - защо не съм писал 10г във форума: Защото този форум се отдавна превърна от "направи сам" в "наеми си фирма да ти го направи". Като гледам за 10г не са се променили нещата много.
Последна промяна от V1978 на съб фев 22, 2020 4:14 pm, променено общо 2 пъти.
radius - майстор
Малко повече прочети и тогава се изказвай категорично. Кой му е виновен на твоя човек, че си е изолирал само стените и чака нещо. Защо го даваш за пример, като това е антипример! Това само потвърждава идеята ми - да се подхожда с мисъл по въпроса, тогава резултатите ще са видими и радващи.
Има и търгаши, има и помагащи майсторчета тук. Айде, че отивам да правя парапета на терасата :flucht:
V1978 - специалист
"Защо го даваш за пример, като това е антипример"

Не, не е антипример, напротив. МНОГО хора постъпват точно като него, не защото са тъпи, а защото има куп други обстоятелства като:
Човекът не е единствен собственик на имота - трябва да се разбере с другите съсобственици. Един не иска, друг иска, трети иска частично. В крайна сметка са се разбрали САМО за споменатата външна изолация, от която ефекта е НУЛЕВ .
И случаите като неговия са десетки хиляди (ако не и стотици хиляди) по страната. Типичен пример е, не е антипример.

@nelina_london
"Първо,когато изолацията се прави смислено,започва още на фаза проектиране..."

вЕрно ли, како? Баси колко съм тъп, не се сетих за това
А ако къщата е проектирана и построена преди 20-30години, какъвто е случая?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Външна изолация на къща - разлика преди и след" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: