• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
M_slav - помощник
Привет, колеги!

Впускам се в приключението - топлоизолация на двуетажна къща.
Площта е около 150 м2, тухла единичка и варова мазилка.
Спрял съм се на вариант 10 см ЕПС.
Въпросите ми са следните:
- Мазилката е пръскана и е здрава. Да грундирам ли преди лепенето на плоскостите?
- Ще лепя с пяна. Удачно ли е? Препоръчайте марка. Аз заглеждам на Акфикс 960п.
- Има ли смисъл от графитен ЕПС?
- Дюбели с пирон 10х180. Достатъчно ли е? Препоръчайте марка.
- Мрежа. 145 или 160 гр./м2? Препоръчайте марка.
- Мазилка. Ето тук е най-големия проблем. Мислех да е силиконова /драскана 1.5/. Търся нещо в ценови диапазон 50-70 лв. за бака 25 кг.
Оферират ме за:
- полимерна на Рьофикс (57 лв. с оцветяването)
- силиконова на Баумастер -Стром-21 (48 лв. бака с оцветяването)
- силиконова на Боро (57 лв. с оцветяването)
:?
Какви са предимствата и недостатъците на двата вида - полимер и силикон?

Препоръчайте марка с която сте работили и имате наблюдения.

Благодаря предварително на отзовалите се.
BLUEPUPIL-2 - специалист
За двуетажна къща, задължително ивица твърда каменна вата между етажите и вертикални ивици през 5-6 метра. Непрекъснатите фасади за къщи с EPS са голям компромис и скоро ще бъдат в немилост, по отношение на пожарната и застрахователите. А защо е пълно с такива къщи, че и цели блокове дори, е съвсем друга болна тема.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 10, 2019 4:28 pmM_slav написа:
... топлоизолация на двуетажна къща.
Площта е около 150 м2, ...
Предлагам пак да си сметнеш площта
M_slav - помощник
чет апр 11, 2019 1:47 pmn_a написа:
ср апр 10, 2019 4:28 pmM_slav написа:
... топлоизолация на двуетажна къща.
Площта е около 150 м2, ...
Предлагам пак да си сметнеш площта
Площта е сметната - 150 м2. без прозорци, входни врати и остъклена / изолирана тераса.
andy_forresite - майстор
То че трябва да грундираш стените трябва, но дали не трябва да ги измиеш с маркуча и да ги оставиш да изсъхнат. След това грунда.
Не разбрах мазилката равна ли е, здрава ли е. Аз на равна и здрава вароциментова бих лепил на гребен и дюбели бих сложил само в областта около ъглите.
Върху пръскана мазилка, демек неравна основа - с топки лепило за топлоизолация. Дюбелите където са топките, като самото лепило трябва да стегне няколко дни.
Не знам как ще хване пяната за неравна основа. И на мен ми е любопитно. После като се набие добре дюбела и затисне плочата ЕПС, няма ли да направи вдлъбнатина в тоя полиуретан?
Мрежата да е за външно полагане - стъклофибърна мрежа за външна изолация. Над 1 лв квадрата да е.
Относно мазилката, отдавна не съм се интересувал какво се предлага, но когато четох останах с впечатление, че полимерните са от типа мозаечни, т.е. за цокъл. Силиконови, силикатни и др. с влачена и драскана структура са за стените (от цокъла нагоре). Цокъла от XPS.
M_slav - помощник
Мазилката е пръскана. Здрава е. Не ми се иска да я мия с маркуч, тъй като ще отнеме адски много време за съхнене, а не смятам, че е добре да запечатвам влагата под ЕПС-а.
Спрял съм се на пяна, поради липсата на мокри процеси и по-краткото време до дюбелиране. Остава да опитам с парче ЕПС как е залепването към конкретната основа.
Цокъла е готов - гнайс.
Мрежата е ясно, че ще е над 1 лв./м2 (то вече 90 % са над левче), но търсех препоръка за марка, от която сте доволни.
Полимерни мазилки има за фасада. От това, което четох, разбирам, че свързващото вещество е полимер, а не силикон.
Цената е по-ниска, а в същото време дават добри характеристики (поне на книга). За това попитах за отзиви на хора, работили и с двата вида.
nautilus33 - майстор
Пнеже наскоро минах покрай един блок, който го санирах и видях, че има ивица каменна вата. каква е целта да се слага, а не цялата площ да е от стиропор само?
kozl - майстор
пет апр 12, 2019 9:56 amM_slav написа:
Мазилката е пръскана. Здрава е. Не ми се иска да я мия с маркуч, тъй като ще отнеме адски много време за съхнене, а не смятам, че е добре да запечатвам влагата под ЕПС-а.
Спрял съм се на пяна, поради липсата на мокри процеси и по-краткото време до дюбелиране. Остава да опитам с парче ЕПС как е залепването към конкретната основа.
Опитай. Моето мнение, че на пръскана мазилка грунд не требе. А за миенето според зависи от това колко се е набила с мръсотия. Достатъчно е грапава пръсканата мазилка и пяната като проникне в пръсканата повърхност, контакта ще е достатъчно здрав.
kozl - майстор
вт апр 16, 2019 5:21 pmnautilus33 написа:
Пнеже наскоро минах покрай един блок, който го санирах и видях, че има ивица каменна вата. каква е целта да се слага, а не цялата площ да е от стиропор само?
Наредба № Із-1971.
Целта е да се възпрепядства разпространението на пожара по фасадата.
А блокове с височина повече от 8 етажа трябва да са само с каменна вата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт апр 16, 2019 5:21 pmnautilus33 написа:
Пнеже наскоро минах покрай един блок, който го санираха и видях, че има ивица каменна вата. каква е целта да се слага, а не цялата площ да е от стиропор само?
Целта е да се забави разпространението на пожара и пожарникарите да имат повече време, когато няма парички за вата, после на обитателите им изчисляват процента на изгарянията.




Прикачен файл:
4000.jpeg
4000.jpeg (9.5 KиБ) Видяна 6195 пъти
Прикачен файл:
5000.jpg
5000.jpg (43.55 KиБ) Видяна 6195 пъти
Прикачен файл:
6000.jpg
6000.jpg (46.21 KиБ) Видяна 6195 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за изолация и мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: