• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
yanko78 - специалист
Трябва да сменям дограмата и естествено ме интересува в този момент как стоят нещата. Допитал съм се до човек който ми предлага Вива или KMG. Все съм си мислел, че тези дограми са нисък клас. Като по добро, ми предлага Бауфен. Ясно ми е, че стъклопакета е по важната част. За него ми препоръчват по голям 32 мм двоен или така наречения “4 сезона”. Не търся най евтиното, по скоро средата като качество и цена. Благодаря предварително на отзовалите се с мнение.
iliya_i - майстор
Янко, дограма се сменя веднъж в живота на човек. Та помисли за по-висок клас със троен пакет. И не е задължително всичката наведнъж, ако не стигат парите. Може стая по стая. Но да знаеш, че е направено както трябва.
yanko78 - специалист
пет апр 19, 2019 8:20 pmiliya_i написа:
Янко, дограма се сменя веднъж в живота на човек. Та помисли за по-висок клас със троен пакет. И не е задължително всичката наведнъж, ако не стигат парите. Може стая по стая. Но да знаеш, че е направено както трябва.
Илия, разбирам ти идеята, но много неща се правят веднъж в живота и не винаги може да се направят по най добрия начин. На хубавото, горна граница няма. Ако можеш да коментираш конкретно питането ми, го направи.
radius - майстор
Явно правилния отговор е - даа, вземи си KMG класата бате, със супер як двоен пакет, а със спестените пари си вземи семки да гледаш сеира на балъците с троен пакет.
Всъщност не разбрах питаш ли нещо или ни казваш какво си избрал?!
yanko78 - специалист
пет апр 19, 2019 11:15 pmradius написа:
Явно правилния отговор е - даа, вземи си KMG класата бате, със супер як двоен пакет, а със спестените пари си вземи семки да гледаш сеира на балъците с троен пакет.
Всъщност не разбрах питаш ли нещо или ни казваш какво си избрал?!
Пич, ти прочете ли ми целия пост и какво разсъждавам, или ще се правим на остроумни и всичко знаем, ама за себе си? Прочете ли и какво писах на Илия или пак ще се правим на остроумни? Знам кое е най доброто, но нямам възможност за него. Като гледам, не само аз съм на тоя хал. Във фабриките за дограми в БГ, се бълват яко профили с най ниско качество. Ако правят нещо по добро, едва ли е за милата ни татковина. Като гледам и най работещите фирми, яко бачкат с най ефтините профили. Та, не ми обяснявай с ирония, колко тъпи са ми разсъжденията. Пий още една ракия и ако имаш с нещо да помогнеш - помогни.
Не ми се навлиза в подробности, но зададен така въпроса, е воден от конкретни причини в които не мипсе навлиза в детайли.
iliya_i - майстор
пет апр 19, 2019 11:06 pmyanko78 написа:
пет апр 19, 2019 8:20 pmiliya_i написа:
Янко, дограма се сменя веднъж в живота на човек. Та помисли за по-висок клас със троен пакет. И не е задължително всичката наведнъж, ако не стигат парите. Може стая по стая. Но да знаеш, че е направено както трябва.
Илия, разбирам ти идеята, но много неща се правят веднъж в живота и не винаги може да се направят по най добрия начин. На хубавото, горна граница няма. Ако можеш да коментираш конкретно питането ми, го направи.
Вивапласт, Profilink и KMG са най-ниското качество профили произвеждани в България от рециклирани материали. Ориентирай се към немските марки - Trocal, KÖMMERLING, Rehau, минимум петкамерна.
По отношение на стъклопакетите - през тях са най-големи загубите, понеже площта им в сравнение с профилите е много по-голяма, както сам си отбелязал.

Ето тук, например може да прочетеш, че посоченият от теб пакет е с коефициент на топлопреминаване U = 1,5 W/m2K, а с троен може да се свали 1,0 W/m2K или 0,8 W/m2K, което си е наполовина.

Лично за мене, изборът беше да не сменям цялата дограма на веднъж, а на етапи, според наличните финанси. Смятам, че това е по-правилно от гледна точка, че корекции по-късно не са възможни или ще струват двойно.

А другата причина беше, че в жилището в което живея ми е по-удобно като разбутам една стая да направя всичко необходимо по нея, в рамките на 15 - 20 дни, като в същото време ползвам останалите. Твоят конкретен случай може да е друг.
dob4ii - специалист
За кмг и профилинк незнам как стоят нещата, но вивапласт имат профили от рециклирана и от нова пластмаса. Естествено, че немската дограма е за предпочитане, но и вивапласт 5камерна с 2мм усилител(желязото което се слага вътре) с троен пакет ще ти свърши работа. Най Важни са стъклопакета и обкова, поискай рото или Мако.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет апр 19, 2019 11:46 pmyanko78 написа:
Знам кое е най доброто, но нямам възможност за него. Като гледам, не само аз съм на тоя хал. Във фабриките за дограми в БГ, се бълват яко профили с най ниско качество.
Вземи си студен алуминий (и преглътни конденза), ще те надживее. Остави ги тези боклуци- сега ти изглеждат евтини, ама като калкулираш цена за по-дълъг период стават доста скъпи.
naB4o - специалист
Аз слагах на Рехау с 6-7 камери и средно уплътнение (Synego). 44 мм троен пакет с тпс,аргон, 4сезона и ка. Разликата беше с +35-40%, но всичко ще се избие от сметки и най-вече комфорта зимата. За около 4-6 години горницата за хубавата дограма ще е икономисана. Сметката я докарах сравнено с предходната (демонтираната) пвц дограма, с която купих апартамента.
Аз взех малък заем, за да си помогна, НО да стане отведнъж. След това за 2-3 месеца го върнах и не съжалявам за инвестицията си.
itsme! - напреднал
Монтажът, обкова и стъклата са важни, пластмасата е накрая. Аз сложих скоро вивапласт и съм доволен.
  • 1
  • 2

Тема "Отново за избора на дограма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: