Напишете въпрос свързан със санирането.
пон юли 22, 2019 2:49 pmшоп написа:
пон юли 22, 2019 2:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
... Пише като професор по многология.

Смятам се за компетентен по теми, по които съм чел с месеци и съм работил с елементите, които се цитират.


Ако разровим в темите ще видим кой е на всяка манджа мерудия:-)
Шопен, при 15 вътрешна, кви Мечопухови 10 отвън бе ......? Вътре има едно голямо Лайно, което сърдитко е допуснал там. Вероятно и го е измислил след много четене.
Мерудия съм и соля където съм компетентен.
Тук не помагаме на никого, а само трупаме "компетенция" във форумното пространство.
шоп - майстор
Хората, които желаят да се запознаят с точката на оросяване, евентуалния мухул между студената стена и вътрешната ТИ може да прочетът внимателно
https://www.forumhouse.ru/threads/221761/page-27

35 страници изпълнения с градивен коментар, критики и формули. Засегнати са гранични стойности, като външна температура под -35 гр:-)
Линка е точно за мултипор.

Опита ми с точно тази система ТИ е от 3 год. За съжаление цените всяка година са нагоре. Определено е по скъпо за тези, които срявняват с ГК + 5м вата от 1,2лв м2

П.П. Трифон, това дали системата е "лайно" остави на други да я определят. Това, че е скъпа, не я прави лайно. Има хора с възможности, които смятат гипскартона ( особено в един слой 12,5 и без пароизолация) за лайно и за бедняци.
Аз не взимам страна. За себе си реших и показвам снимки:-)

Прикачен файл

SAM_9724.JPG
SAM_9724.JPG (68.82 KиБ) Видяна 1290 пъти

Прикачен файл

SAM_9723.JPG
SAM_9723.JPG (89.59 KиБ) Видяна 1290 пъти

Прикачен файл

SAM_9722.JPG
SAM_9722.JPG (82.01 KиБ) Видяна 1290 пъти

Прикачен файл

SAM_9721.JPG
SAM_9721.JPG (80.98 KиБ) Видяна 1290 пъти

Прикачен файл

SAM_9720.JPG
SAM_9720.JPG (78.25 KиБ) Видяна 1290 пъти
Шопе, ае да серем в саниране, че нямаш спиране!
шоп - майстор
пон юли 22, 2019 3:36 pmТрифон П.Трифонов написа:
Шопе, ае да серем в саниране, че нямаш спиране!
Аз не сера никаде. Давам мнение с конкретни парамети ( 10 см) и снимки

Това, че не е в правилния раздел е проблем на модераторите и на топикстартера. Рано или късно ще си дойде в точния раздел, което не зависи от мен.
Темата се чете и след години от хиляди и рано или късно ще видят снимки и линкове и ще се оцени срането.
пон юли 22, 2019 3:52 pmшоп написа:
пон юли 22, 2019 3:36 pmТрифон П.Трифонов написа:
Шопе, ае да серем в саниране, че нямаш спиране!
Аз не сера никаде. Давам мнение с конкретни парамети ( 10 см) и снимки

Това, че не е в правилния раздел е проблем на модераторите и на топикстартера. Рано или късно ще си дойде в точния раздел, което не зависи от мен.
Темата се чете и след години от хиляди и рано или късно ще видят снимки и линкове и ще се оцени срането.
След 10 и 15 вътре, което е упоменато още в началото, 10 вън си е ..... увито в станиол лайно, както и да го прочетат след хиляди години, Шопе.
Исках да кажа, че кенефа не е тук.
preslav - майстор
пон юли 22, 2019 2:44 pmшоп написа:
Ако имаме конденз имаме и мухъл. Това, че не го виждаме не означава, че го няма. Мухъла може да е между два слоя. Зад гипскартон, вата стиропор, мултипор и т.н.
Аз разсъждавам по следния начин (човек пожарникар си и знаеш за триъгълника на огъня), за да има мухъл не е достатъчно да има само влага, требе си и кислород, и манджа, и подходящи температури. На всичкото отгоре самият мухъл не е вреден (да не говорим, че има и полезни видове мухъл), вредни или по-скоро застрашаващи здравето са спорите на мухъла, за които пък е необходимо въздушно течение за да се разнесат и вдишат. До тук въпросите ми с потенциалната поява на мухъл се изчерпват - не ме интересува какво се случва в междинните слоеве, стига мицелът на гъбата да не е толкова як, че да ми събори мазилката. В известен смисъл паронепропускливите изолации са по-добрия вариант за ограничаване на влагата необходима на мухъла, а от къде ще си набавя кислород и манджа не знам.
Следвайки тази логика се питам, какво значение има къде е точката на росата и какво тя обяснява на потребителя за качеството на ена изолация? Едва ли някой ще отрече съществуването на dew point https://www.google.com/search?q=dew+poi ... e&ie=UTF-8 но както всяко нещо и точката на росата си има своя смисъл в точно определени условия и граници.
Може и да бъркам в разсъжденията си, но онзи ден питах за гаранцията за 100 годишния живот на орлите и ми казаха, че след 100 години могат да ми я удовлетворят - прекалено много си се вторачил в твърде преходни неща, но то е типично за всички българи, строим като че ли ще живеем с орлите и е@ем като че ли ще умираме утре.
Димитър Димов - специалист
вт юли 23, 2019 8:32 ampreslav написа:
пон юли 22, 2019 2:44 pmшоп написа:
Ако имаме конденз имаме и мухъл. Това, че не го виждаме не означава, че го няма. Мухъла може да е между два слоя. Зад гипскартон, вата стиропор, мултипор и т.н.
Аз разсъждавам по следния начин (човек пожарникар си и знаеш за триъгълника на огъня), за да има мухъл не е достатъчно да има само влага, требе си и кислород, и манджа, и подходящи температури. На всичкото отгоре самият мухъл не е вреден (да не говорим, че има и полезни видове мухъл), вредни или по-скоро застрашаващи здравето са спорите на мухъла, за които пък е необходимо въздушно течение за да се разнесат и вдишат. До тук въпросите ми с потенциалната поява на мухъл се изчерпват - не ме интересува какво се случва в междинните слоеве, стига мицелът на гъбата да не е толкова як, че да ми събори мазилката. В известен смисъл паронепропускливите изолации са по-добрия вариант за ограничаване на влагата необходима на мухъла, а от къде ще си набавя кислород и манджа не знам.
Следвайки тази логика се питам, какво значение има къде е точката на росата и какво тя обяснява на потребителя за качеството на ена изолация? Едва ли някой ще отрече съществуването на dew point https://www.google.com/search?q=dew+poi ... e&ie=UTF-8 но както всяко нещо и точката на росата си има своя смисъл в точно определени условия и граници.
Може и да бъркам в разсъжденията си, но онзи ден питах за гаранцията за 100 годишния живот на орлите и ми казаха, че след 100 години могат да ми я удовлетворят - прекалено много си се вторачил в твърде преходни неща, но то е типично за всички българи, строим като че ли ще живеем с орлите и е@ем като че ли ще умираме утре.
За това последното не се знае,затова като за последно. =D>
шоп - майстор
вт юли 23, 2019 8:32 ampreslav написа:

Аз разсъждавам по следния начин ...
Според мен правилно разсъждаваш, но лично аз не искам да се стигат гранични стойности някаде в конструкцията на сградата за да се получи възможност за конденз на водните пари.
Това, че не виждаме конденза не означава, че го няма. Всеки топлоизолатор губи топлоизолационни качества когато е увлажнен.
Всеки % влага намалява тополоизолацията и процеса става лавинообразен.

Това, че имаме чист и сух ГК успокоява много хора, но лично аз съм виждал десетки обекти в които зад стена от ГК ватата е свлечена, увлажнена и плесенясала. Демек нямаме никаква ТИ.
preslav - майстор
вт юли 23, 2019 11:55 amшоп написа:
но лично аз съм виждал десетки обекти в които зад стена от ГК ватата е свлечена, увлажнена и плесенясала. Демек нямаме никаква ТИ.
Говорим за различни неща - свличането на ватата е следствие на неправилен монтаж, Овлажняването е в следствие на това, че ГК пропуска пари и вода, технологично зад ГК има не само вата, но и "огромно" количество въздух, който в общия случай се опреснява от съществуващите фуги (под, над и т.н. конструкцията). Аз говоря за XPS, който е лепен с лепило на гребен или с монтажна полиуретанова пяна със слабо раздуване.
Ако все още говорим за точката на росата и ако тя се окаже между стената и изолацията, следва въпросът "е, и" какво от това. То имаше един тука, дето беше безмерно велик и обясняваше къде, как и какъв мухъл щяло да се получи, ама на всичките си закани и изхвъргации не постна нито една снимка с мухъл зад лепен и шпаклован XPS.
Всеки е в правото си да се самозаблуждава, че е хванал Бога за рога, ама такива дето са е@али Дявола във въздуха не познавам.
шоп - майстор
вт юли 23, 2019 12:14 pmpreslav написа:

Говорим за различни неща - свличането на ватата е следствие на неправилен монтаж, Овлажняването е в следствие на това, че ГК пропуска пари и вода, технологично зад ГК има не само вата, но и "огромно" количество въздух, който в общия случай се опреснява от съществуващите фуги (под, над и т.н. конструкцията). Аз говоря за XPS, който е лепен с лепило на гребен или с монтажна полиуретанова пяна със слабо раздуване.
Да, май наистина говорим за различни неща. Обаче правилото, че в материала топлоизолатор не трябва да влиза и НАТРУПВА влага е ясно. Дали е вата или стиропор, ако се напои с влага си губи свойството на изолиране.

Или ако случайно пият влага то трябва и лесно и бързо да я отдават.

Иначе за вътрешна ТИ на стена с XPS или ЕPS дори не искам да коментирам. Силно пожароопасно и дори с 2-3 ръце шпакловка + мрежа е крехко на удар. За таван втория проблем не съществува ( освен тапа от шампанско), но лично аз се въздържам от инсталиране на допълнителни горими елементи в една пострйка.

Тема "Изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: