Напишете въпрос свързан със санирането.
selfmadefan - напреднал
Здравейте Колеги,
пиша ви този дискусионен въпрос относно нещо, което ми предстои.
Предстои ми поставяне на външна топлоизолация на къщата. Принципно се бях ориентирал към изолация с каменна вата(заради прословутото дишане).
Онзи ден видях изпълнен проект с XPS, в началото веднага си казах "тоя е луд... сега ще живее в термос" и после се сетих, че може да има система за контролирана вентилация и поеже самият аз се изнтересувам от тези рекупериращи системи влезнах да питам по "съседски"... Стана ясно, че човека няма да ползва никаква система за вентилация, а се е хванал с една 3мм бургия и е пробил стотици дупки в XPS-а(завлякан от някаква фирма- безплатен). Каза ми, че ако не те мързи това било по-здраво от всички вати и т.н. и стената ще диша както при OPEN системите на баумит, стига да не я боядисаш с някакви паронепроницаеми бои(вън и вътре).
Ходих да гледам тези стиропори OPEN и общо взете са същите само дето на машина са правени дупките и са малко по-тесни примерно 2-2,5мм.
Кажете какво мислите отностно това изпълнение... ще диша ли ?
naster - майстор
Ако и вашият хпс ще е безплатен, го направете
speka_rs - майстор
Ако не е безплатен минимум 10 см ЕПС и ще осетиш доста голяма разлика - преди и след.
Последна промяна от speka_rs на пон юли 15, 2019 8:14 pm, променено общо 1 път.
selfmadefan - напреднал
пон юли 15, 2019 7:06 pmnaster написа:
Ако и вашият хпс ще е безплатен, го направете
Ако го сравняваме с каменна вата ? (сревнението между цените до завършен вид м/у XPS и MW са доста различни)
ДА дупчим ли по-ефтиното или да слагаме тежкото с металните дюбели .......
selfmadefan - напреднал
пон юли 15, 2019 7:09 pmspeka_rs написа:
Ако не е безплатен минимум 10 ЕПС и ще осетиш доста голяма разлика - преди и след.
В XPS-а намирам твърдост и дълготрайност значително по-големи. В този ред на мисли ако ще се дупчи по-ефтиното ...да е XPS, че по-механично устойчив.
Hursa - майстор
А защо не ЕПС? Той има незатворена клетъчна (пореста) структура и се води паропропусклив материал. ХПС не е нито чак толкова по "твърд", нито чак толкова по дълготраен (особено) по сравнение с ЕПС за фасадна изолация. А разликата, както по механична устойчивост, както дори по дълготрайност съвсем ще се "стопи", ако го надупчите така. Дори може да се окаже, че такъв "надупчен" ХПС ще отстъпва по всичко на фасаден ЕПС. Ще му отстъпва чувствително и по осреднена топлопроводност.
selfmadefan - напреднал
пон юли 15, 2019 8:16 pmHursa написа:
А защо не ЕПС? Той има незатворена клетъчна (пореста) структура и се води паропропусклив материал. ХПС не е нито чак толкова по "твърд", нито чак толкова по дълготраен (особено) по сравнение с ЕПС за фасадна изолация. А разликата, както по механична устойчивост, както дори по дълготрайност съвсем ще се "стопи", ако го надупчите така. Дори може да се окаже, че такъв "надупчен" ХПС ще отстъпва по всичко на фасаден ЕПС. Ще му отстъпва чувствително и по осреднена топлопроводност.
Здравейте,
притесненията ми относно EPS идват от едан таблица дето бях гледал преди години за живот на фасадната изолация. Там пишеше 15г. ама не пишеше както става след тези 15 г. Саморазрушава ли се?? губи характеристики ли ?.... Докато в XPS техническите карти си пише разлика в ламда след 25г... като част от техн.характеристика./разликата беше минимална, продукт на фибран бях гледал/
Другите варианти ми бяха MULTIPOR и MW, едното ронливо скъпо с бая брак, а другото скъпо тежко и казват че трябва да го пазиш от дъжд...
Hursa - майстор
Не гледайте само една таблица, а потърсете информация от много източници, които ви изглеждат достоверни и така си съставете мнение. Нито ХПС, нито ЕПС се оставя открито, не и когато е за топлоизолация. Не се оставя на открито не само заради въздействието на ултравиолета, а и поради въздействието на водата. Не абсолютизирайте паропропускливостта, тя не може да замени проветряването или вентилацията. Това, че външната топлоизолация трябва да е паропропусклива не е свързано толкова с това, че така ще се извежда влагата от помещението (количеството на така изведената влага е незначително). А с това, че навлажнената или намокрена конструкция трябва да изсъхне (например след дъжд), да се предотврати значителното замръзване на влага вътре в изолацията или под нея. Голямата паропропускливост си има и отрицателна страна - водопропускливост, въздухопропускливост, дори капилярно "провеждане" на водата и хигроскопичност. Никой няма да остави открити материали с много висока паропропускливост. Например зид от пенобетонови тухли. Силно паропропускливата вата при външна изолация се покрива с материали, които наричат „водонепропускливи/паропропускливи”, но всъщност силно ограничаващи паропропускливостта. И като цяло паропропускливостта на стената е сравнима с парпропускливостта на стената изолирана с ЕПС.
шоп - майстор
+1към горното мнение
20-30м3 въздух на час за възрастен човек, който не спи.
Ако няйой си мисли, че с инфилтрация от стени ще я осигури сигурно живее в къща градена с четворки и не мазана външно.

Относно мултипора... прав си не е евтин, но няма брак. В палето има добре опаковани малки пакети. Последния път от 4 палета имаше 2-3 плочи на които аз по невнимание ги ударих. Но това не е брак, защото пак се ползват.
preslav - майстор
И аз имах подобна дилема преди няколко години и в крайна сметка се спрях на XPS без никакви перфорации. За 5-6 години нямам мухъл по стените (нали това е основното притеснение и главният аргумент за ползване на EPS). Сега е моментът да се включат всички, които някъде на пазара са чули за "точката на росата" - казвам на пазара защото твърде много се спекулира с това понятие без да се познава механизма на образуването на конденз. Моята логика е друга - пропускащият пари EPS по някое време се "насмуква" с пари, а всички знаем, че мократа дреха престава да топли или топли много по-лошо от сухата.

Тема "XPS за външна изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: