Напишете въпрос свързан със санирането.
naster - майстор
Да е варова шпакловка или мазилка - да. Но така се увеличава контактната повърхност, а адхезията, на първо място трябва да е безупречна между панела и шпакловката, после между лепилния разтвор и старата шпакловка.
шоп - майстор
ср юли 08, 2020 12:02 pmmoarein написа:


Шпакловката мисля да я "начукам" със секача за по-добра адхезия. :)
Точно така се прави. По лесно е с теслата:-)))
На една от снимките ( с кремавия латекс ) се вижда начукването. Задължително и контактен грунд.
При мен само една стая бе със гипсова шпакловка и латекс, другите ( зелените стени) са варово пръскани.

Който е запознат, знае, че върху посно пръскано с вар нищо не държи.
Обаче с начукване+грунд мултипора заспа.

П.П. един съвет от мен: купи си 7,5см мултипор. Стесняването е колкото с 5 см вата + 2 слоя ГК
naster - майстор
На здрава мазилка - да, но в панелката?
moarein - специалист
ср юли 08, 2020 12:07 pmnaster написа:
Да е варова шпакловка или мазилка - да. Но така се увеличава контактната повърхност, а адхезията, на първо място трябва да е безупречна между панела и шпакловката, после между лепилния разтвор и старата шпакловка.
Така е. Гипсовата шпакловка ще опитам да я махна - ако не изцяло то поне до "здраво".
То ще си покаже като тръгна да махам тапетите.
andy_forresite - майстор
Отлепването на тапети не е най-приятното занимание, но това е положението. Досега сравнявахме естеството на работа в двата варианта и стойността до завършването на стеничката. Нека към парите за материалите и трудоемкостта при изграждане на единия и другия вид конструкция да добавим и крайният коефициент на топлопреминаване в единия и другия вариант. Нали затова ще се прави в крайна сметка :) - да се губи по-малко топлина.
Аз пресметнах, че при мулти 7.5 см стената ще има коефициент 0.35, а при ГК с дебелина 12,5 мм един пласт и минерално-стъклена вата 5 см ще е 0,39.

Нека вземем примерно изчисление колко топлина ще се загуби само през тази стена при следните условия: навън 0 градуса (средна стойност за цялата зима за всичките часове в шестте месеца отопл. сезон), вътрешна температура 23° и площ на стената 10 квадрата. Получават се 89.7 W при ГК + ватЯта и 80,5 W при мултито 7.5 см. Разлика от 9,2W. С два пласта гипсокартон ме мързи да го изчисля. Разликата ще намалее още без да изпревари мултипор 7.5 см.
С мултипор 5 см. коеф. е по-слаб в сравнение с картона и ватенката.
Да спомена че ГК бие на кухо. Мултипорчето не знам как е. Пишат го че е съставен от цимент, пясък и вар, ама не съм пипал такова нещо. Тук Шоп може да каже как е като здравина. Примерно ако без да искам го ударя с облегалката на стола на колелца?

п.п. с 2 пласта ГК 12.5 мм К=0,377 и стената ще загуби 86,7 W. Разлика 6,2 W.
Последна промяна от andy_forresite на ср юли 08, 2020 3:05 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Добър аргумент. Не е ли по-коректно да се смятат коеф. на всички слоеве на стената, освен това мултимор е с 50% повече дебелина спрямо ватата като изолационен материал? Също така, не съм убеден, че се взимат предвид всички операции по изпълнението, да каже, че времето не е чак такъв критерий: отлепване тапети, къртене, изхвърляне на боклук, грундиране, лепене/зидане, мазилка с полагане на армировка, шпакловка, боядисване.
andy_forresite - майстор
Съществуващата стена (тази с тапетите) не знам каква е и затова я сложих с единица коефициент. С 1-ца е с гипсокартона и с единица е при мултито. Външната мазилка или там каквото е навън е факт, зидът, панелът ... каквото е там ... пак е факт. Тапетите също са факт. Ах тези тапети... По-интересното е, че разликите са малки и няма кой знае какво значение с картон или мулти ще го прави. Един човек отделя 70-75 вата в стаята, така че тези ватчета разлика май нямат значение. ГК, гипсът по принцип, го дават здравословна среда за обитаване. Добре поема и отдава влага. Такива неща.

В нас имах цокъл с блажна боя и затова избрах ГК+вата. Не че не го чегъртах ден и половина преди да се откажа.
moarein - специалист
Ехеее дискусията доби научни нива :))) харесва ми!
Благодаря на всички за мненията.

Малко повече инфо ще дам за стените - прозоречната стена е изцяло външна - размера е около 3.50 на 2.50 метра.
Прозереца заема по-голямата част, като от двете страни има по 30 см панел, отгоре около 20 см, отдолу е радиатора - демек стандартно около метър.
Тая стена отвън има изолация със стиропор + пръскана мазилка. Колко е ефективна - не знам.
За тази стена мисля да напляскам 5 см плочи мултипор, че нали уж спира мухъла.

Голямата стена - 5.50х2.50 си е класически соц бетон, шпаклован и налепен с тапети.
Половината от тази стена се застъпва със съседния апартамент, така че не е изцяло външна.
Затова и за нея мисля да ползвам 5 см мултипор.

Размишлявам за лепилото обаче.
Мултипор лепилото излиза около 8 кила за 1м2, което ще рече, че на мен ми трябват 8 торби по 20 кила х 30 лв за торба - 240 лв само за лепило
То лепилото излиза горе долу колкото плочите...

Затова ми минават еретични мисли за теракол.
Преди да ме оплюете, ще ви кажа каква ми е логиката :)
Има теракол и за изолации - не всичкия е за плочки - демек еластичен и водонепропусклив.
Теракола за изолации по характеристики уж е дишащ - и е доста по евтин от мултипор лепилото.
Още повече, че на един рекламен клип за мултипор - гледам лепиха фаянс върху изолацията, което на практика снижава свойствата й.

Та пак да питам без да ме биете - с теракол нЕма ли да стане?

Ако питам фирмата производител е ясно какво ще кажат... :)
шоп - майстор
ср юли 08, 2020 3:35 pmmoarein написа:


Та пак да питам без да ме биете - с теракол нЕма ли да стане?

Ти да не мислиш, че аз съм давал пари за оригиналното лепило?
Лепих с най-евтиното лепило за газобетон.

Забележи, не теракол, а газобетон. Мултипора е именно газобетон с много ниско обемно тегло.

Към анди....относно твърдоста от удар със стол. Ако може да направиш дупка на стена зидана с итонг и шпаклована с мрежа, ще направиш дупка и в стена с изолация от мултипор.
И още...ГК диша, поема и отдава влага, но паробариерата зад него НЕ. А изолация с вата и без паробариера не бих препоръчал. Обважнява се и се свлича след време. От към тавана могат да останат участъци без вата.
При сметките и коефициентите за изолация никой не взима в предвид металната скара за ГК. Често зад нея няма вата и стават едни термомостове...
moarein - специалист
Е те това чаках да чуя :)))

Четох, рових - мултипора си е чист газобетон - просто е по-порест от итонга и то там по-лек.
Ще си го нашляпам с теракол как си знам и туй то ;)

Много благодаря!

За удари със стол - хммм - в кухнята иззидах външната околопрозоречна стена с 5 см итонг защото имаше мухъл.
Сложих си мрежа, измазах, шпакловах, боядисах - мухъла спря.
Здрава е стената като я тупна с юмрук...

Тема "Изолация с каменна вата и гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: