Напишете въпрос свързан със санирането.
storming - специалист
пет апр 01, 2022 8:47 pmmiliad написа:
Махаш алуминиевата дъска, почистваш старателно дъската и прозореца от силикони и налепи. Нанасяш полиуретанов уплътнител на ръба на дъската който контактува с прозореца. Нагласяш си дъската на мястото, и я прехващаш с винтове. Под дъската пускаш ивица пяна, за да я залепиш за зида. В кой момент точно, ти си прецени. Избилия силикон над дъската го почистваш старателно. Подмазваш зида в двата края на дъската. Най- добре е да се завърши с алуминиеви капачки дъската , ама .........
Това е супер, но няма да свърши работа, защото фугата прозорец и вътрешен перваз е над полата. Т.е. полата е хваната на външното чело на вътрешния перваз, тъпо но факт.
Горното би свършило работата ако се изпълни със захващане на полата на самия пвц профил (над контакта с вътрешния перваз), но за сега това не е опция.

Ще пробвам с тези ленти, мисля че ще уплътнят добре. Само да намеря бяла.

Благодаря
kozl - майстор
Моето мнение, е че първо силикона е мазан след като е завинтена дъската и второ може би е ползван неподходящ уплътнител.
пет апр 01, 2022 8:57 pmiliya_i написа:
пет апр 01, 2022 8:04 pmstorming написа:
Тази шпаклова ще хване ли на гладкия пвц профил и метална пола?

Това дали е подходящо за целта, след махане на сегашния силикон разбира се. Тъпо, че не го намирам в бяло.
https://praktiker.bg/bg/Lenti/LENTA-ZA- ... X/p/133926
А, забравил съм да кажа тази велика глупост (метална пола) да я изхвъли и на нейно място също да мине с шпакловката.
iliya_i това не е удачно. По-добре да си подменя силикона всяка година. И не точно силикон в най общи думи, а специализиран уплътнител за такава цел или полиуретанов уплътнител.
Само с подмазване, па и с най-страхотната шпакловка как ще гарантира откапване на водата от подпрозоречния плот :?
Не че storming е показал снимка на цялата ППД, но това е една от функциите и да осъществи откапване, а не стичане по стените.
Подкрепям съвета на miliad.
storming на снимката се вижда процеп м-у алуминиевата ППД и профила на PVC дограмата. А как са дренажните отвори? Да не са прихлупени от ал.дъска? Покажи и тях.
Ако решиш да прилагаш по-сериозен ремонт може би да замениш алуминия с плот от гранит.
storming - специалист
Дренажие работят, тествах ги.
Аз не знам дали го обясних като хората, с телефона не мога да ви начертая схема, но мястото което трябва да покрия е над ламаринения външен перваз. Удачен ли е полиуретана в този случай?
Аз за това си мисля, че ако действително прилепва толкова добре е по-добре да сложа от тези ленти, като обхване 1-2 см от пвц профила и 1-2 см от ламаринения перваз (частта където е завинтен). Идеята е единствено да има плътно прилепване, че с тези силиконо подобни до сега все се получават отлепвания, било и незабележими.
floydogi - специалист
От снимката не става много ясно, но защо не преместиш външния перваз върху профила? Съответно с необходимото уплътняване, както описаха по-горе. Така ще елиминираш фугата профил / вътрешен перваз.
iliya_i - майстор
съб апр 02, 2022 7:55 amkozl написа:
Моето мнение, е че първо силикона е мазан след като е завинтена дъската и второ може би е ползван неподходящ уплътнител.
пет апр 01, 2022 8:57 pmiliya_i написа:
пет апр 01, 2022 8:04 pmstorming написа:
Тази шпаклова ще хване ли на гладкия пвц профил и метална пола?

Това дали е подходящо за целта, след махане на сегашния силикон разбира се. Тъпо, че не го намирам в бяло.
https://praktiker.bg/bg/Lenti/LENTA-ZA- ... X/p/133926
А, забравил съм да кажа тази велика глупост (метална пола) да я изхвъли и на нейно място също да мине с шпакловката.
iliya_i това не е удачно. По-добре да си подменя силикона всяка година. И не точно силикон в най общи думи, а специализиран уплътнител за такава цел или полиуретанов уплътнител.
Само с подмазване, па и с най-страхотната шпакловка как ще гарантира откапване на водата от подпрозоречния плот :?
Не че storming е показал снимка на цялата ППД, но това е една от функциите и да осъществи откапване, а не стичане по стените.
Kozl, решения за окапване има. Например гранитогрес. Тази алуминиева глупост, дето е сложена има само една функция - дограмаджиите да вземат още малко пари. Защото силикона е там временно. Пяната под нея - също. Още повече, че в конкретния случай тя е под нивото на профила на дограмата. От там нататък следват само бели. Ама хората ги поръчват, защото им изглежда просто и надеждно, но само изглежда.
kozl - майстор
Ако уплътнителя е намазан преди да се завинти ППД към профила на дограмата и веднага след това се стегнат винтовете и ППД е добре укрепена да не се клати, уплътняването ще изкара доста.

А какви са тези лепенки, щото на пазара не съм срещал само битумни, но тях не приемам за трайни.
Във фирмите дето произвеждат и монтират дограми купуват рула и си режат ленти от тях.
miliad - майстор
Тия ленти всичките искат защитен слой върху тях,оставени на пряка слънчева светлина изгарят и свършват преди силикона. Относно мнението на Илийката за первазите , само ще спомена че мястото на перваза е там, заврян отдолу под прозореца- не челно. Дори и когато се слага камък, правилния монтаж е с подпъхване под прозореца и срещу вътрешната ППД. Който е любопитен, схеми в нета бол.
Моето мнение го казах, правете каквото решите.
iliya_i - майстор
нед апр 03, 2022 10:19 ammiliad написа:
Относно мнението на Илийката за первазите , само ще спомена че мястото на перваза е там, заврян отдолу под прозореца- не челно. Дори и когато се слага камък, правилния монтаж е с подпъхване под прозореца и срещу вътрешната ППД. Който е любопитен, схеми в нета бол.
Да, има различни начини за монтаж.
Примерно:
Монтаж под профила
Изображение ю
Изображение
Монтаж с уплътнителен профил:
Изображение
В случая е монтирано по "калпазанската система".
storming - специалист
Благодаря на всички за мненията по моя въпрос.
Както и по-горе казах, на този момент опциите да махам външиня перваз, или да разглобявам профила за да уплътня добре връзката му с вътрешния перваз на който лежи, не бяха възможни, въпреки че и аз ги отчитам като най-правилен подход.
Вчера взех някаква трислойна лента на Момент power tape и я залепих по дължината на "фугата" от външната страна. Залепна наистина доста здраво. Според мен, вода от там едва ли ще може да пробие, но все пак друго си е да видя резултата след силен вятър и дъжд, като онзи от преди няколко дни.
Единствено си мисля, дали няма да изгори с времето, въпреки че я дават за външни условия, и дали има как да я предпазя с някакви лакове, спрейове и т.н. Времето ще покаже.
нед апр 03, 2022 10:53 amiliya_i написа:
нед апр 03, 2022 10:19 ammiliad написа:
Относно мнението на Илийката за первазите , само ще спомена че мястото на перваза е там, заврян отдолу под прозореца- не челно. Дори и когато се слага камък, правилния монтаж е с подпъхване под прозореца и срещу вътрешната ППД. Който е любопитен, схеми в нета бол.
Да, има различни начини за монтаж.
Примерно:
Монтаж под профила
Изображение ю
Изображение
Монтаж с уплътнителен профил:
Изображение
В случая е монтирано по "калпазанската система".
Мартин:
Уважаеми, ако се разровите в техническите каталози на изделието , което е правилно да се направи ще разберете кое е правилно и кое не. Не разбирам на какво казвате "калпазанска схема". Каталозите ясно казват, че перваза се монтира под касата , като се закрепва на транспортен профил под касата само в случаите, в които отводняването на касата е направено от долната страна. Отводняване на касата от долната страна е много специфично отводняване и се прави в случаите , в които говорим за пвц дограма с алуминиева капачка, както и при някои алуминиеви системи. Когато отводняването е челно /класическа направа/ на касата , то перваза се монтира точно както е показано на снимката пред или челно на касата. С 2 думи "калпазанска система" система не съществува стига да се спази условието за монтаж при двата вида отводняване.

Тема "ПВЦ дограма-теч" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: