• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте, от скоро станах фен на форума и забелязвам, че има доста адекватни отговри и се надявам да помогнете и на мен. Така, стига с четките, започвам по същество. Скоро обмислям да се прибера в родната ми къща, където живее и баба ми. Накратко за къщата, било е едноетажна стопанска постройка, строена върху доста камък, но всичко на всичко с един ред тухли единички, колкото да си пибират инстументите там, всичко това разделено на 4 помещения (Вече обособено на 2 спални, баня и коридор) с обща квадратура около 40кв.м. В зората на демокрацията 92-3г. дядо ми решава да се изместят да живеят там, като укрепват къщата, доколкото знам набързо я събаря, леят плоча около 40см. с арматура (аз лично това не го броя за основи), нарежда се всичко наново и се прави плоча, съответно втори етаж до който се стига по-външни сълби, качващи се на тераса, която е закрепена на 4 броя масивни (около 20см/диаметър) метални греди, които са закрепени заедно с изливането на плочата. Доколкото знам от баба ми(Тъй като дядо не е сред нас от доста години и честно казано в момента ми е голям проблем, тъй като той е инициатор и главен майстор на строежа и никой друг, нищо не знае или участвалите в сторежа, вече и те не са сред нас.), плочата на вторият етаж е от "лек бетон", каквото и да означава това, колко е лек не знам, тъй като онзи ден ми се наложи на прекарвам един кабел и перфоратора ми си се затрудни обичайното. Извинявам се, че ви занимавам с толкова подробности, но имам едно притеснение, което ще изложа по-долу. По принцип, съм решил да инвестирам в поставянето на основи около къщата и външни колони, но на този етап ми е малко сложно и финансово и документално, като няма да изпадам в подробности. Като е важно да подчертая, че до този момент, ние не сме имали абсолютно никакви проблеми с къщата, било то пукнатини по стени или проблеми при слягане, тъй като предполагам за тези близо 30 години, поне малко се е слегнало.
Та предполагам от заглавието на темата се разбира, че тавана е на гредоред, като към този момент представлява следното погледнато от стаята : Декоративна ламперия(Която за нищо на света не махам, тъй като много ми харесва) ; Летви, заковани на гредите ; Излоация: някаква вата, предполагам стъклена ; Летви заковани върху гредите в подпокривното пространство, тъй като баба ми беше Шивач-технолог и държахме разни чували с плат отгоре.
До сега, тъй като съм на 24г. никога не ми е правило впечатление дали е енергийно ефективно с тази "уж изолация", но и не ми е бъркало в джоба, та ми се иска да се подсигуря поне до момента в който ще сложим външни колони и излеем плоча и над вторият етаж.
Тук следва момента с притеснението и несигурноста ми, както по-горе споменах, върху гредите в подпокривното пространство са заковани летви и то доста плътно една до друга, първоначалната ми идея бе, да ги разкова, да премахна старата изолация и да поставя, колкото е възможно пластове минерална или каменна вата и да я закова наново. Честно казано, не ми се иска да ги разковавам, тъй като бях свидетел при помощ на мой познат, как при премахването на уж декоративните летви в една стара селска къща, тавана почти се срути на глават му. Следващата идея бе, да поставя нови греди, поне 10см. върху летвите, да наредя вата със всичките му слатантати пароизолация, парапропускливо и т.н. и да я обкова с OSB, но при проста сметка, дори върху едни 40кв.м. тежеста става доста и с се опасявам да не слязат гредите при мен, докато спя.
На този етап единственото, което измислих е да наредя, външна топлоиолация/стиропор/EPS 10см. отгоре, като го прихвана с винтове 12см. за дюшемето, изчетох доста теми и знам, че голяма част от хората са против това, с оглед горимост, пък и цена, но просто ми се налга да действам според ситуацията и за това реших да ви изпиша този роман и да се допитам до вас. Отлично разбира, че подпокривното, няма да може да се използва за багаж, но и на него ще намерим място.
С оглед гореизложеното и ако приемем, че тръгна да го правя имам няколко въпроса:
1.Каква точно ТИ да избера, тъй като виждам, че има фасадни и за върешна употреба ?
2.При поставянето на парчетата, дали да ги залепя едно за друго с полиуретаново лепило и да измажа ли фугите между тях ?
3.Течове в подпокривното нямаме или и да има те ще са малки капки, но все пак чисто и без замазка парче EPS ще издържи ли или е хубаво да сложа и найлон върху него ?
4.С оглед, че бях тръгнал да разучавам за поставянето на вата и разбрах, че трябва да се постави пароизолационно фолио отдолу към затопленото помещение, при поставянето на EPS следва ли да се постави също ?
5.Тъй като в работата, която се занимавам в момента, имам възможност на взема фибран 3см. на доста прилични цени, дали да поставя и упоменатия и от коя страна, към стаята или над стиропора ?
Отново се извинявам, че може би съм ви отегчил с този роман, но просто събирам информация и както споменах по-горе, видях доста адекватни мнения, които проверих чисто техинчески дали са така и се оказаха верни и за това смятам, че това е мястото на което мога да получа отговор.
Благодаря Ви предварително и Весели Празници, въпреки ш*бания Ковид !!!

Прикачен файл

IMG_20201205_100022.jpg
Руди - майстор
Може би таванът не е най-големия проблем при
топлоизолирането на къщата? Стъклена вата в
сандвич от дърво съвсем не е зле.
Ако все пак има някакъв бюджет - вижте външната
дограма, стените... Укрепването с външни колони хубаво
трябва да се измисли, така че да има полза.
Sandman - специалист
Пишеш, че ще се лее плоча. Какъв е смисъла да правиш половинчати работи, щом после ще трябва да ги разваляш?
Щом имаш някаква изолация, значи е по-добре от никаква. Стиропор или фибран аз не бих сложил.
Щом не искаш да разваляш нито отдолу, нито отгоре, ако решиш да доизолираш ти остава варианта да наредиш нещо върху тавана. Скара с летви/гредички и каменна/минерална вата на мен ми изглежда оптимално и отгоре хисрофобно ОСБ. Какъв достъп имаш до подпокривното обаче, щото ОСБто си е бая лист...
вт дек 08, 2020 1:24 pmРуди написа:
Може би таванът не е най-големия проблем при
топлоизолирането на къщата? Стъклена вата в
сандвич от дърво съвсем не е зле.
Ако все пак има някакъв бюджет - вижте външната
дограма, стените... Укрепването с външни колони хубаво
трябва да се измисли, така че да има полза.
Дограмата е сменена, поставена е 4 камерна или нещо подобно, не си спомням много, тъй като не бях там. Външната изолация е планирана за пролетта на 2021г., като към момента търся Фирма/Майстор в Плевен, който да я изпълни. Колкото до укрепването с колони, проведох с фирма, която се занимава с груби строежи и нещата там са излмислени на 90%.
Главният ми проблем(с което може би ще отговоря и на колегата отдолу) е, че в двора, който е около 2 декара. има 2 къщи, който чисто функуционално са отделени, както и дворовете, НО имота е наследствен на баба ми и брат й, който живее в горният двор/къща, като те двамата са собственици на къщите и двора. Навремето, баба ми и дядо ми са се съгласили, той да си направи малко дърводелско ателие от едната страна на къщата, което е дървена постройка, но лепната за къщата и я обхваща на "Г", преди време, когато решихме да разделим всичко, чрез доброволна делба, с оглед напредването на тяхната възраст, стана така, че трябваше да съборим "работилницата" и брата на баба се размрънка, та тя реши да влизаме в конфронтация с него и така и нищо не се радели и "работилницата" все още е лепната за къщата и с оглед това, не мога да задействам процеса по външното укрепване, защото аз реално имам пълен достъп до лицевата част на стената и едната странина, а според хората с които говорих е най-добре да се "обиколи къщата" и да правим укрепване на 2 страни е безмислено.
Ще прозвучи грозно, но трябва да изчакам тяхното поколение да си замине, за да предприема действия. Досадно е защото, в тази работилница никой не работи от 5 години и няма и да работи, защото човека е много въразстен и не може, но гледам ако успея да си създавам ядове, да не го правя.
Sandman написа:
Пишеш, че ще се лее плоча. Какъв е смисъла да правиш половинчати работи, щом после ще трябва да ги разваляш?
Щом имаш някаква изолация, значи е по-добре от никаква. Стиропор или фибран аз не бих сложил.
Щом не искаш да разваляш нито отдолу, нито отгоре, ако решиш да доизолираш ти остава варианта да наредиш нещо върху тавана. Скара с летви/гредички и каменна/минерална вата на мен ми изглежда оптимално и отгоре хисрофобно ОСБ. Какъв достъп имаш до подпокривното обаче, щото ОСБто си е бая лист...
Отвор имам 60х60см. още от начало ми беше ясно, че ще е зор с OSB-то и ще трябва да се качва на парчета.
Руди - майстор
Мдаа, когато има няколко поколения намесени нещата
почти винаги буксуват. Различни възгледи за удобства,
различно желание и възможност за инвестиция в ремонти.
Да не говорим за съсобствености, където всяко начинание
трябва да е парафирано от всички собственици на имота.

Моят съвет е да преосмислиш бизнес-плана си.

Ако ще се прави външна конструкция, нова плоча и прочее, инвестицията
в изолация на покрива или външна изолация ще се похаби. При и без това
скромния бюджет (така ми се стори), да се прави нещо два пъти не е
разумно. По-добре си купи легло или телевизор - нещо, което и след
ремонта ще остане. Такива мисли ми се въртят. Безполезни.
вт дек 08, 2020 3:55 pmРуди написа:
Мдаа, когато има няколко поколения намесени нещата
почти винаги буксуват. Различни възгледи за удобства,
различно желание и възможност за инвестиция в ремонти.
Да не говорим за съсобствености, където всяко начинание
трябва да е парафирано от всички собственици на имота.

Моят съвет е да преосмислиш бизнес-плана си.

Ако ще се прави външна конструкция, нова плоча и прочее, инвестицията
в изолация на покрива или външна изолация ще се похаби. При и без това
скромния бюджет (така ми се стори), да се прави нещо два пъти не е
разумно. По-добре си купи легло или телевизор - нещо, което и след
ремонта ще остане. Такива мисли ми се въртят. Безполезни.
По-принцип сте прав и реално осъзнавам, че цялото ми желание е постлано на лиготия или по-скоро вече идеята, че ми се живее в къща, но както и горе споменах, на този етап нищо не мога да сторя, а и не искам да влизам в безмислени спорове.
Колкото до по-сериозната инвестиция, на този етап съм заделил около 20хил.лв., които седят и чакат славният си миг, но си признавам, че с фирмата с която говорих не сме стигали до фазата на парите, но и предполагам, че има доста неизвестни и докато не дойде време за реалните изкопи, леене на бетони и т.н. всичко, като цена ще е "около".
Руди - майстор
Двадесет хиляди не са малко, не са и много.
Не забравяйте, че когато се стигне до цената "около"
е добре да се умножи поне по две. Личен опит.
Иначе ще остане нещо недовършено.
sintris - напреднал
След като няма да ползваш тавана за багаж,слагаш наилон и разстилаш вата от тия дето са на рула .Поне два пласта шахматно,по дебела по добре и колкото пласта повече пак по добре ! Дори без външна изолация има голям ефект.
schuldiner - майстор
"Живее ми се в къща" е най-якото. Останалото са подробности. Съвет: инвестирай 200-300 лв. за вата над тавана, както казва sintris, с останалите - съвременна баня, тоалет, телевизор, компютър, малко обзавеждане... и не забравяй да се поддържаш във форма, защото къщата иска мъж.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на(върху) таван гредоред/каратаван." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: