• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Алксандър Марков - специалист
Здравейте на всики.
Имам едно чудене и ще ми е много полезно ако някой може да сподели някоя мнение по въпроса.

На кратко: правя си едно малко дървено бунгало и не знам каква външна изолация да сложа.
Колебая се между 10см. каменна вата или 10 см. стиропор, като с оглед на цената ако е стиропор мога да го изпълня с 15см.

В момента ми предлагат :
каменна вата 10см./ 100кг./м3 - 14лв. /м2
каменна вата 10см./ 120кг./м3 -17лв./м2
Стиропора EPS с по-високата плътност 15-18кг. (не съм търсил някакъв по-специален)
дебелина 10см. на 7.70лв./м2
дебелина 15см на 11.60лв./м2

На пръв поглед се въжда че със стиропора илиза грубо казано на половин цена.(четох за по-сложният процес на полагане при каменната вата)

Но питането ми е кое е по добре и стрували си тази разлика в цената.

Отчитам че каменната вата е негорима, но като коефиценти на топлопроводимост виждам че материалите са много сходни около 0,031-5 W/mk.

Какво толкова е по-добра ватата. Всички ми казват, аве слагай вата, ама като питам що....почват да мънкат .

Ще съм Ви много благодарен, ако някой сподели преки наблщдения.
Поздрави!
torbalan - Дървен философ
Не би трябвало да поддържа горенето каменната вата. Иначе като топлоизолация си прав, че са им сходни коефициентите.

Постоянно ли ще се отоплява/охлажда това бунгало, че такава изолация?
шоп - майстор
ср фев 03, 2021 4:42 pmАлксандър Марков написа:


В момента ми предлагат :
каменна вата 10см./ 100кг./м3 - 14лв. /м2
каменна вата 10см./ 120кг./м3 -17лв./м2
Стиропора EPS с по-високата плътност 15-18кг. (не съм търсил някакъв по-специален)
дебелина 10см. на 7.70лв./м2
дебелина 15см на 11.60лв./м2
Щом има, кой да Ви предлага, именно него го попитайте върху тази изолация какво крайно покритие ще има?!

Защото изолацията е евтина, но тя само по себе си не може да съществува без финишно зашитно покритие.

А то може да струва в пъти повече от изолацията:-))
Успехи!
Алксандър Марков - специалист
ср фев 03, 2021 8:01 pmшоп написа:
ср фев 03, 2021 4:42 pmАлксандър Марков написа:

Щом има, кой да Ви предлага, именно него го попитайте върху тази изолация какво крайно покритие ще има?!

Защото изолацията е евтина, но тя само по себе си не може да съществува без финишно зашитно покритие.

А то може да струва в пъти повече от изолацията:-))
Успехи!
Ами за мазилката първо си мислех за полимерно-силиконова на Пастело май Plaster се наричаше, бях ползвал такава за един външен кенеф от гипскартон, стана брутално, но беше сякаш супер скъпа, две баки по 25кг. бяха 100лв.-150лв. за две баки. Затова може на първо време да остане на шпакловка.
Коя е най-подходящата мазилка за каменна вата?
Алксандър Марков - специалист
ср фев 03, 2021 6:49 pmtorbalan написа:
Постоянно ли ще се отоплява/охлажда това бунгало, че такава изолация?
Не, обаче искам лятото вътре да не става фурна, а по студено време като се качвам да не се чудя що половин час след като например се спре топлоизточника (сякаш искам освен климатик да има и печица на дърва), да е ледник вътре.
torbalan - Дървен философ
Ако ще се ползва веднъж на седмица - изолацията няма да промени нищо.
Алксандър Марков - специалист
чет фев 04, 2021 9:13 amtorbalan написа:
Ако ще се ползва веднъж на седмица - изолацията няма да промени нищо.
Лятото ще се ходи по-често, даже предполагам, че там ще се преместим лятото.
Зимата за сега не е за постоянно, но с тенденция често да се качваме.

Говорих с майсторът за каменната вата, кажа че е за разлика от стирропора, освен че е негорима е много по "дъшаща" , също така с времето не си променяла обема(това много не го разбрах).
Ще се шпаклова със циментова замаска и после ако съм искал силиконова боя или минерална мазилка.
torbalan - Дървен философ
Ние лятото в къщата се прибираме само да спим. През останалото време сме на барбекюто.
Алксандър Марков - специалист
чет фев 04, 2021 11:43 amtorbalan написа:
Ние лятото в къщата се прибираме само да спим. През останалото време сме на барбекюто.
То и ние ще си стоим под нависа на раздумка, ама по обед като влезеш да удариш една глава, не искам климатика да се чуди как да смогва, да бачка яко нацепен.
Аз попринцип после в стените също искам да сложа 10см. каменна вата, но по-лека, например 50кг/м3.
  • 1
  • 2

Тема "изолация на дървено бунгало/къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: