Напишете въпрос свързан със санирането.
Grozdev - специалист
kr1100 » пон мар 14, 2022 6:01 pm
кое и е здравото . Основи мижави с камък, без колони и т.н.
Справка"земЛетресението" край Чирпан малко след началото на миналия век



Само не разбрах ,
И къде е паднала кирпичена къща?? В кое село? С мижав камък за основи още не съм виждал.
Виж почти без камък съм.Но тя сиромашията е била още по голама по онва време.
Това не съм го чувал и от старите хора. ! За паднали тухлени с бетон съм чувал и то доста.

Направих
Справката: "Уикипедия "
- https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0 ... _note-:1-2

Най-силният от трусовете – на 18 април с магнитуд 7,0 по Рихтер – е известен също като Поповишко земетресение и Пловдивско земетресение.
След първия трус са разрушени почти всички сгради в Чирпан и Борисовград (днешен Първомай)
Над 72 хиляди сгради са засегнати като около 26 хиляди сгради от тях са разрушени; 402 от разрушените сгради са били държавни и общински училища, а 250 – църкви.[3]
!!!
Непокътнати остават къщите в Стария град. Изградени от греди свързани със скоби, при трус те се люлеят и усукват, но не падат. !!!

Най силния магнитут е бил 7 по Рихтер !

Само в нашия град мога да посоча колко кооперациии на 3-4 ет няма да ги има при такова заметресение ! :)

П П.
На майстор -"уста " К.фичето , да има цимент или колони в някоя от построените сгради
от по-миналия век ?
А някоя да има паднала? И след всички заметересения до сега ?
:yawinkle:
schuldiner - майстор
Айде още митове... На Колю Фичето повечето сгради, дето вече ги няма, са разрушени от земетресения още до началото на 20ти век. Голяма част от още съществуващите са реконструирани, някои многократно.
Кирпичът е сеизмично устойчив единствено в комбинация със скелетна рамка. Разбираемо, когато се е ползвал масово кирпич, скелетът на сградата е бил дърво - или масивен дъб, или плетени и измазани пръти. Та, устойчива е такава сграда, понеже кирпичът не може да повреди конструкцията, прекалено слаб материал е.
Визуално много ми допадат кирпичените къщи, обаче ако няма подходяща глина наоколо... Например из Добруджата плетарките са измазвани с животински тор - ами не бих живял в такава и не бих я възстановявал по оригиналната технология...
Grozdev - специалист
:)
Май е по лесно тук да се пише НА ИЗУСТ!

част от ПАДНАЛИТЕ ПОСТРОЙКИ :
Като гледам , през 21 век все ремонтирани с с Бетон и желязо са , .!?! :yawinkle:
Прикачен файл:
изтеглен файл (4).jpg
изтеглен файл (4).jpg (12.54 KиБ) Видяна 718 пъти
Прикачен файл:
изтеглен файл (1).jpg
изтеглен файл (1).jpg (11.27 KиБ) Видяна 718 пъти
Прикачен файл:
изтеглен файл (2).jpg
изтеглен файл (2).jpg (11.29 KиБ) Видяна 718 пъти
Прикачен файл:
изтеглен файл (3).jpg
изтеглен файл (3).jpg (8.01 KиБ) Видяна 718 пъти


Колкото до "Плетарките " по Добруджата / поне съм от тука / първо са по рядко като техника .
И второ НЕ са измазани с животинска тор ! Това го има само в Тибет защото няма друго.
Във глинената мазилка с която са измазани има такава , но тя е като добавка .
В този край повечето кирпичени къщи НЯМАТ дървен скелет !?! Само гредоредна и покривна констр.Естествено НЕ Е ат ЧАМ / иглолистна дървесина / останалите са с дебели кирпичени зидове от 50-60 см
И още къща , кирпичена или не ,,БеЗ дърво рядко има . / изключая сегашните индстр. халета от метал и Т.панели /,които някой си правят за къщи.
Всъщнсот ,НЕ знам дали има смисъл да пояснявам защо и как се е правило ?, както и за плюсовете на глинените мазилки в един дом , ДАЖЕ и със керамични блокове поротем или тухли .Със сегашните възможности за техника и дизайнерските решения са много и различни.
И защо повечето са над 80г ,/ необитавани някой от поне 30 и повече / и още не са паднали.
chapara - майстор
По горе казах за сеизмичноста като натъртих ,,от това което съм учил",но се отказах да влизам в безмислени спорове :roll:
Grozdev - специалист
вт мар 15, 2022 5:34 pmchapara написа:
По горе казах за сеизмичноста като натъртих ,,от това което съм учил",но се отказах да влизам в безмислени спорове :roll:
НЕ визирах твоето мнение , а предходното.
За безмислените спорове, също нямам намерение. Просто Отговорях на предходните твърдения.
:yawinkle:

Тема "кирпичена къща - ремонт или събаряне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: