Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте, на първо време ще споделя, че съм жена и си нямам понятие от строителство. Пускам темата, за да се сдобия с мнения и предложения. Ще се опитам да обесня максимално точно за какво иде реч.
Става въпрос за много стара къща от кирпич, на може би поне едни 60 години, да не кажа и повече. Въпросът ми е - дали да се ремонтира основно или да се бутне и изгради  нова. Ще кажа някои основни моменти : 1. Къщата е строена на сравнително голям наклон, тук ми идва проблема с почвата - свличания на глинения слой и т.н.
2. На два етажа е като първия е вдълбан в земята, а втория пода е предполагам правен с греди. Тук идва проблема, че се чува и усеща отдолу когато де движи някой на втория етаж и то доста силно.
3. Самата къща ми изглежда стабилна, в нея и сега се живее, но не знам какво е реалносто състояние на конструкцията. Както и не знам дали за стените са използвани греди при изграждането или е само кирпич.  В същото отношение само предполагам, че има каменна основа. Вътре баня и тоалетна няма.
3. Понеже и на наклон самата къща и двора са направени стъпаловидно, ако мога да се изразя така.
До тук мисля, ще това са основните моменти. Сега е ред на самите възможности. Иска ми се да се ремонтира, но има няколко неща, които ме спират : 1. Факта, че вътре баня и тоалетна не може да има( четох неща за водата и влагата при кирпича и че не е добър вариант)
2. Шуменето при ходене по втория етаж. Освен, че е дразнещо имам чувство, че при по силен скок и си долу.
3. Няма канализация, което предполагам оставя възможността за септична яма ( в случай на ремонт и на събаряне)
Парите са голям фактор- бюджета ми е ограничен. В крайна сметка лукса не е идеята ми, а да може да се живее спокойно, без да има вероятност да ти се срути на главата.  Покрива е за пълна смяна. Но него сега няма да го коментирам, защото там ми е горе долу ясно, че ще е много скъпо. Най неясно ми е за бутането как стоят нещата с документации и т.н. ако де бутнат стените и се реши да се вдига със тухли, но в същите граници, със същото разпределение т.е нищо да не се променя дали ще бъде проблем по отношение на разрешителни и т.н?  И последно според вас по отношение на парите кое ще излезе повече и ще бъде по рентабилно- основен рвмонт( покрив, под, стаи, стени, замазка, изолации, всичко което си трябва) или издигането със тухли?
Ще съм благодарна за мнения. Както споменах не разбирам много по темата, но за сега просто търся идеи и може би някои разяснения, а за фирми и специалисти още не е мислено.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
,
Последна промяна от n_a на нед май 30, 2021 11:39 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако нямаш излишни половин милион и 5 години, не я бутай.
По принцип, такива къщи се обитават етажно. В смисъл, цялото семейство спи горе или цялото семейство будува долу. :-) В средна Америка е така
Ще трябват снимки отблизо о дале з ада се прецени Нуждата от ремонт, защото може и да няма нужда, а може и да е наложително
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Задължително и първо оправяш покрива. Ако покривът не е добре, всичко друго се саморазваля
Яма и канал до нея си е задължително, не е нужно да е до къщата.
Външен дренаж и плочник около къщата.
Баня и тоалетна ДО къщата ;-)...
И се хвани да попрочетеш малко тук подобни теми, че ...
А! Много мъже си нямат никаква представа от материята. Не знаеш и не умееш не защото си жена, а защото не си се захванала :-)
Успех!
hidrazin - майстор
нед май 30, 2021 3:01 pmKrox написа:
Ще съм благодарна за мнения.
какво се случи с една кирпичена къща...

Прикачен файл:
Кирпичена къща - промяната.jpg

:partyman:
BLUEPUPIL - майстор
нед май 30, 2021 9:07 pmhidrazin написа:
какво се случи с една кирпичена къща...
Хидри не се сърди, ама такова малко дръпване навътре
се решава не с улама и съмнителна покривна
акробатика, ами с по-голям сачак и покрив,
който покрива и кокетен чардак на втория кат,
на мястото на отстъпъпа.
hidrazin - майстор
нед май 30, 2021 10:45 pmBLUEPUPIL написа:
... такова малко дръпване навътре ...
За кое дръпване става дума? Все пак не съм "мастар" и съм малко далеч от тая работа...
:partyman:
Димитър....... - специалист
Кирпича страда основно от две неща:влага-без значение къде,и прояждане от плъхоци и всякакви други гадини.Ако има наличие на едно от тези неща-бягайте с двеста от там защото ще влезете в голямо приключение(аз живея в такъв имот).По добре си търсете тухла!!!
Чираче - майстор
нед май 30, 2021 4:13 pmn_a написа:

Външен дренаж и плочник около къщата.

Много мъже си нямат никаква представа от материята.
Какво имаш в предвид под външен дренаж? Такъв с перфорирани тръби ли? А знаеш ли на какво се казва "лисича опашка"?
пон май 31, 2021 8:27 amДимитър....... написа:
Кирпича страда основно от две неща:влага-без значение къде,и прояждане от плъхоци и всякакви други гадини.Ако има наличие на едно от тези неща-бягайте с двеста от там защото ще влезете в голямо приключение(аз живея в такъв имот).По добре си търсете тухла!!!
Да, влага си има и то доста. Проблема е , че и стените са целите в мухъл и явно протичат.
Това предложения как може да се коригира в етапа на ремонт ако въобще има добър вариант?

Тема "кирпичена къща - ремонт или събаряне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: