• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Напишете въпрос свързан със санирането.
iliya_i - майстор
пет авг 27, 2021 3:45 pm2metraninja написа:
Възможно ли е да не просмуква вода защото е боядисана с фасаген или нещо друго?
Не е боядисана. Не пропуска защото е с цимент. С много цимент.
пет авг 27, 2021 3:45 pm2metraninja написа:
Или си е с циментовия цвят?
Да. С цвета на цимента е. На белия цимент. С времето посивяла от праха.

Не съм я правил аз. Бях още ученик. :-D
пет авг 27, 2021 1:17 pmHoвoceлckи написа:
пет авг 27, 2021 12:55 pmiliya_i написа:
... Ами в блок съм. Мазилка цимент пясък и мозайка, драскана - над 40 годишна.
:? За пръв път чувам за такава мазилка.
Във Варна от доста време спряха да ползват пръскана мазилка, дето масово е ползвана на други места. Заради влагата.
На тухлените сгради през 75-95 година правеха такава мазилка. Помня, че докато беше несъвсем стегнала, майсторите я стъргаха с едни метални гребени за да изкарат релефа.

Прикачен файл

20210827_185721.jpg
Hoвoceлckи - майстор
Все си мисля, че си в някакво заблуждение. Това на снимката си е типична пръскана мазилка. Състава й е мозаЕЧНО брашно (грис), вар, бял (сив) цимент (но съвсем не много) и някои слагаха С200. Чувал съм и за водно стъкло. Напръскана на прясно измазано си е много здраво покритие. Причини за ронене ... много, но не й просто влага. Според мен. Не съм корифей в областта.
Мазане с цимент и пясък (без вар) у нас не се практикува. Това пък и мозайка в този материал ... [-X
Отделно е правенето на мозайка на стена. Сместа е само мозайка и цимент 1:1доста гъста и не по-дебело от сантиметър. Иначе не може да се задържи - свлича се. Чувал съм, че стържели мозайка с лист от автоматична ножовка. Но това не по-рано от 2-3 дена след нанасянето й. Иначе просто ще я изрониш/събориш.
iliya_i - майстор
пет авг 27, 2021 10:09 pmHoвoceлckи написа:
Все си мисля, че си в някакво заблуждение.
Ами аз не знам да има Ново село в близост до морето. Тук казах, че пръсканата мазилка не издържаша на местните условия, за това беше сменена с подобна, ама друга технология. Стената се маже и после се копае за релеф.
Hoвoceлckи - майстор
Аз спирам до тук. Ти ако искаш си направи такъв разтвор и пробвай да го мажеш и драскаш на мокро. Да си знаеш за тебе си. Ясно е, че тук няма да си признаеш.
schuldiner - майстор
Ммм, добре че не се обадих по-рано - смятах, че такива мазилки на панел не са правени /щото е неоправдан разкош/. Тази е перфектна, най-висше качество.
Обаче на колегата с фрейминг-къщата това няма как да му е полезно. За първи опит по-надеждно е 3-4 ръце готова циментова шпакловка и някакъв декоративен финиш.

ПП На никой етап влагането на полимери, ако и да са най-простите, не е минус за мазилката. Напротив.
2metraninja - специалист
И аз мисля че новите технологии са хубаво нещо и има причина старите да не се ползват вече. Тази мазилка на варненския блок може да е много здрава или добре изпълнена, но първо на мен ми е ужасно грозна и чак заплашителна - не мога да си представя че децата ми ще търчат наоколо да се гонят с кучето и може да се спънат и да се рендосат на тея шипове хаха .. ужас... Второ - за мен -дори и да не я харесвам и да не е ясно с какъв състав е точно тая мазилка и как точно е правена - е явно че това е майсторско изпълнение и най-вероятно хората, които са я умеели са си останали в онова време и нови няма. Залагам 5 лева че цимент с пясък и вар мазани с релефен валяк съвсем няма да се получи това същото нещо. Както и да е. Беше интересно да науча и видя някои неща за мазилките, моята къща най-вероятно ще си поседи някоя годинка на шпакловка и после ще ѝ сложа най-баналната в съвременния свят полимерна или силиконова мазилка.

Ето и малко снимки как върви шпакловката.
Като приключа ще напиша какво научих и какво пробвах и какво разбрах от собствен опит за шпакловането, нали е форум - трябва да остане познанието, все ще има такива заванлии като мен дето си шпакловат сами къщите по никое време.
Прикачен файл:
239091101_4481289038588991_5315817083900875866_n.jpg
Прикачен файл:
241015026_594471775265889_5161875221871528351_n.jpg
schuldiner - майстор
Баси, аз чакам да мръкне, че да си сипя, а ти - да забъркаш, за да шпакловаш... То ясно зарад жегата, ама не е добре така.
Няма проблем да оставиш на 3 ръце шпакловка и за постоянно /аз съм 15-та година така на кухнята/, обаче не те съветвам да залагаш на "най-баналните" мазилки. Почти с нищо не заздравяват повърхността, скъпи са и доволно грозни като ти омръзнат. Ако ще сменяш цвета през 5 години, заложи на фасаген. А ако ще е веднъж завинаги - добрите стари благородни мазилки са си съвсем ОК със стиропора и шпакловката с мрежа. Малко клипчета от Италия и ще им фанеш чалъма, с качество като за тебе. Цената си струва, не е чак толкоз повече от силиконовите. От двойно до тройно, обаче ако сам си събираш пълнежа ще е същото.

И първо си оправи стрехата и улуците, стените после, щото зимата тоя панел няма да устои.

ПП Да поясня за казаното от Илия: Във Варна пръсканите мазилки наистина не издържат дълго - максимум 25-30 г., в повечето случаи под 15. На къщата ми след двайстата стените взеха да попиват, а после и самата мазилка изпада. Причината е влагата и многото цикли през зимата замръзване-размразяване. На моя блок торкретираната мазилка издържа към 35 години, ама с деб. 2 см и набухана яко със слюда и стъкла. Терановата на старите градски къщи е добре и на над 80. Обаче разликата е, че има още един слой между хастара и финиша. Влачените трислойни също се представят нелошо. Теоретично е като при структурираните съвременни върху два пласта с мрежа, ама не съвсем. Дебелините са други, т.е механичната якост е различна, полимерите нямат голямо значение за това. Те са за сцеплението и водонепропускливостта.
Hoвoceлckи - майстор
Не знаех, че минералните мазилки са станали благородни.
До колкото аз знам те са значително по-евтини и с по-ниско качество. Всъщност наподобяват състава на пръсканата (естествено с някои нови екстри). По удобни са работа - не стягат като силиконовите и полимерните. За здравината им ... пише, който го интересува - да чете.
Интересно качество имали минералните: не пропускали вода, но я пропускали да се изпарява ... :-D
2metraninja, предполагам си чел, че не е препоръчително да стои много време без финишна заради натрупване на прахоляк? Ти след като казваш, че ще е чисто бяла, би могъл да я правиш периодично - кога как можеш. Купуваш бака-две и шпакловаш някоя стена. По-нататък - пак.
2metraninja - специалист
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
Баси, аз чакам да мръкне, че да си сипя, а ти - да забъркаш, за да шпакловаш... То ясно зарад жегата, ама не е добре така.
Еми не е идеално изобщо, цял ден на работа и после втора смяна до 12 на ибекта, ама така се налага. Искам да я шпакловам цялата преди да тръгнем на море другия понеделник, а и съботата и неделята са ми заети с втората работа. Май ще си пусна един ден отпуск да наваксам. Установих че 1 линеен метър от фасадата (1 мржа от горе до долу) като ми е подготвена основата го правя за трийсетина минути ако по-стегнато пипам, ама с бъркане и разни нещица, които ме бавят отива на час може би. Аз имам още 22 метра да шпакловам, значи ми трябва един цял ден 12 часа и три вечери по 4 часа, имам и да местя голямото скеле... може и да стане работата, трябва да стане. Много изгаря тоя стиропор на слънцето, а следващата седмица трябва единственото нещо, което изгаря да съм аз на плажа :D
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
Няма проблем да оставиш на 3 ръце шпакловка и за постоянно /аз съм 15-та година така на кухнята/, обаче не те съветвам да залагаш на "най-баналните" мазилки. Почти с нищо не заздравяват повърхността, скъпи са и доволно грозни като ти омръзнат.
Абе нали съм мераклия още, в даден момент ще направя нещо за фасадата, няма да я оставя на шпакловка най-вероятно. Но е добре да знам, че не е задължително и може да си седи така с години. А баналните мазилки така като чета и слушам ще излезнат най-лесни за изпълнение и най-прощаващи (те предполагам изобщо и затова са измислени, щото не се иска голям майсторлък и играчка). А и като каза че тези благородните са и по-скъпи - направо ме отказа съвсем хаха. В Първомай имало цех където били по-евтини полимерните, от там ще си взема някакъв бъркоч и смело ще мацам като позахлади. И мисля че не си прав че не заздравяват. Гледах едно видео на Мисия моят дом и там показаха стандартния евро тест - желязна топка се пуска от 1 метър и се гледат пораженията. Еми може и щото на вебер или баумит беше мазилката и да е няква по-хубава, но грам поражения нямаше, а и като минавам покрай някои фасади с такива мазилки, почуквам, подритвам хаха, еми няма мърдане, ще си счупя кокалчетата на пръстите преди да направя нещо на тая мазилка.
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
Ако ще сменяш цвета през 5 години, заложи на фасаген. А ако ще е веднъж завинаги - добрите стари благородни мазилки са си съвсем ОК със стиропора и шпакловката с мрежа. Малко клипчета от Италия и ще им фанеш чалъма, с качество като за тебе. Цената си струва, не е чак толкоз повече от силиконовите. От двойно до тройно, обаче ако сам си събираш пълнежа ще е същото.
Със сигурност няма да сменям цвят често, в апартамента, в който живея не съм боядисвал сигурно от 10 години. Като се нанесохме боядисвахме почти всяка година, ама после рязко ни падна мотивацията и наличното време.

Аз и преди бях питал, ама - върху фасагена ще хване ли после полимерна или силиконова мазилка? Ако все пак боядисам шпакловката да не седи циментово сива, проблем ли ще е след година примерно да нанеса мазилка отгоре?
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
И първо си оправи стрехата и улуците, стените после, щото зимата тоя панел няма да устои.
Какво имаш предвид че няма да издържи? Че ще се огъне защото не е с опора по края ли? Или нещо друго? Ще ги оправя, даже съм намислил с какво да ги затворя отдолу - най-културно и красиво ми се видя т.н. софит - или реално винилен сайдинг. Тук ще използвам да питам - защо всички казват да се затвори хоризонтално, а не по наклона на стрехата? Ние се притеснявахме, че и без това ни е ниска къщата от земята, ако затворим хоризонтално, още повече ще смалим фасадата.
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
ПП Да поясня за казаното от Илия: Във Варна пръсканите мазилки наистина не издържат дълго - максимум 25-30 г., в повечето случаи под 15.
Не че съм се засилил да правя такава мазилка, но 25-30 години са ужасно много време. Я къщата, я собственика, ако перефразирам за камилата и камиларя.
вт авг 31, 2021 10:02 pmschuldiner написа:
На моя блок торкретираната мазилка издържа към 35 години, ама с деб. 2 см и набухана яко със слюда и стъкла.
---
Дебелините са други, т.е механичната якост е различна...
Именно, и аз това казах - че това са дебели и изискващи майсторство на изработката мазилки, които нямат нищо общо с първоначално предложения от N_A вариант с валяка от който изобщо се заговори за циментови мазилки.
2metraninja - специалист
ср сеп 01, 2021 12:29 amHoвoceлckи написа:
Не знаех, че минералните мазилки са станали благородни.
До колкото аз знам те са значително по-евтини и с по-ниско качество. Всъщност наподобяват състава на пръсканата (естествено с някои нови екстри). По удобни са работа - не стягат като силиконовите и полимерните. За здравината им ... пише, който го интересува - да чете.
Е, трябва да се продават. "Благородни" звучи... по-благородно :D
ср сеп 01, 2021 12:29 amHoвoceлckи написа:
Интересно качество имали минералните: не пропускали вода, но я пропускали да се изпарява ... :-D
Това за водата го твърдят и за доста полимерни и силиконови мазилки, например тези на баумит за активнодишащата фасада със стиропора с дупките. Мен специално мисля че няма да ме интересува дали диша активно, защото колкото и да го водят дишащ материал стиропора, аз нещо не го вярвам да се раздиша, така че не вярвам да има какво да излиза през него.
ср сеп 01, 2021 12:29 amHoвoceлckи написа:
2metraninja, предполагам си чел, че не е препоръчително да стои много време без финишна заради натрупване на прахоляк? Ти след като казваш, че ще е чисто бяла, би могъл да я правиш периодично - кога как можеш. Купуваш бака-две и шпакловаш някоя стена. По-нататък - пак.
Не, не я бях срещал тази препоръка за праха. Дано не е наистина така, защото в Беломорски в момента е прашния сезон и вечер с фенерчето направо е учудващо колко прах се носи из въздуха. То не се ли слага някакъв грунд преди модерните мазилки да обезпраши? Май бях чел нещо такова. А на баумит пък изтъкваха като голям плюс че грунда някакси е включен в мазилката и отпада операцията по нанасянето му. Ще видя дали ще е бяла, май набра популярност идеята да е леко жълта с бели елементи. Това ще го решим сравнително лесно, цар съм на фотошопа и като стигнем до там ще снимам и ще направя визуализации с лесносменящи се цветове и варианти и ще реши(м с) жената :D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Шпакловане и финиш сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: