• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Напишете въпрос свързан със санирането.
2metraninja - специалист
ср авг 25, 2021 10:59 amn_a написа:
Вземи си релефен валяк и с рядка шпакловка или циментово мляко мини стената

Изображение
Това с каква цел? За да не личат чертичките от ножа докато реша да правя мазилка, или за финишно покритие, което може да се боядисва, или за да увелича сцеплението с мазилката когато реша да я слагам?
nelina_london - специалист
Ясно,че това ще му е най-лесно,но ако държи на бяла фасада, с този метод за година -две ще е сива.
Трябва да е мазилка с най-ситното зърно,за да не трупа мръсотия в грапавините.
След шпакловката се нанася грунд ,така че довода с гладки или рошави стени,за да хване мазилката не стои на дневен ред.
Малко сме карцирани,защото сме болни,но като се приберем ще ти снимам от близко шпаклована стена преди мазилка.
2metraninja - специалист
А може ли да се боядисва с нещо, което после да не пречи на мазилката? Някакъв фасаген, нещо? Ясно че няма да е красиво, но поне да е некрасиво бяло, вместо некрасиво бетонно сиво :rolleyes:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
С такова финишно покритие стените остаряват красиво/поносимо. Нима ви дразнят старите сгради????
2metraninja - специалист
Мен лично не ме дразни, но не ми е и топ фаворит. Гледах на комшията т.н. суха мазилка - даже естетично повече ми допада. И не ме притеснява че ще прашаса и окаля след време (в Беломорски има 2 сезона - кален и прашен хаха) и вече няма да е искрящо бяло като от гръцка средиземноморска пощенска картичка. Хората даже си избират цвят "старо бяло" за къщите нарочно. По-важното е да сме живи и здрави, а пък ако толкова ме дразни че е захабена бялата боя - пък ще си я пребоядисвам периодично, то може да се боядисва и тази с релефния валяк, както и разните силиконови/полимерни мазилки, нали?
2metraninja - специалист
Ако е идеята рядка шпакловка с релефен валяк за финиш - няма ли да почне да се рони след определено време? Казвали са ми че след няколко години - в зависимост от изложението и времето, ако се остави само на шпакловка почва да се рони и на цели парчета пада шпакловката. Или се боядисва с някаква фасадна боя, която ще я защити?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 25, 2021 11:38 am2metraninja написа:
... нали?
Нали.
Циментът остарява много по-бавно и културно от боя. Смеси бял с малко сив, добави малко сух пигмент охра. Малко вар за пластификатор и си имаш естествена* и натурална и вечна "боя". Забъркваш наведнъж голямо количество и разбъркваш на почти всяко вземане на материал...

*Латексови и полимерни бои след време падат с част от мазилката...


Шпакловката се рони, защото в състава и има полимери, които се разпадат под влияние на слънцето :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 25, 2021 11:40 am2metraninja написа:
... идеята ...
Аз съм практик. Чета много, после хващам в материал. Не мисля, че досега нещо неработещо съм ти писала... измаза, нали :cool:
Забъркай си проба 1-2 метра. От какъв материал ще е , зависи от колко ти се слугува на вида на къщата. Моята къща още си е с мазилка от преди 90 години. Доскоро бе явно жълта. Всичките кърпежи са се налагали заради неремонтирани навреме улуци.... Главната улица на Русе, от 40 години периодично ремонтират и пребоядисват фасади. Нали си имаме завод за фасаген... Половината време изглежда ужасно... Аз боя на фасада няма да сложа, Чети и си решавай
2metraninja - специалист
ср авг 25, 2021 11:56 amn_a написа:

Аз съм практик. Чета много, после хващам в материал.
Е значи и аз съм практик, защото и аз така предпочитам да действам. Ще си направя разбира се проби. Чудесни идеи ми даваш, благодаря ти.
nelina_london - специалист
Едно е остаряла охра,друго е бяло наблъскано с прах.Не изглежда остаряло и леко пожълтяло,а мръсно.
На охрата не му личи птиче изпражнение,а на бялото?
И бялата и тъмно сивата ни мазилка са оакани и ако не са с мазилка,която може да се измие, са всичко друго,но не и красиви.Виж, всички пясъчно-охрени къщи около нас нямат такъв проблем.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Шпакловане и финиш сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: