• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Напишете въпрос свързан със санирането.
Hoвoceлckи - майстор
Не знам колко време издържат произведени и в кофата. Останаха ми мисля 6 кофи полимерна. Ако случайно ти допада цвета ще ти дам още онфо за мазилката и ще проверя дали е читава. Ще ти я подаря. Аз някой ден просто трябва да я изхвърля. Колко квадрата имаш да мажеш?
2metraninja - специалист
ср авг 25, 2021 12:55 pmnelina_london написа:
Едно е остаряла охра,друго е бяло наблъскано с прах.Не изглежда остаряло и леко пожълтяло,а мръсно.
На охрата не му личи птиче изпражнение,а на бялото?
И бялата и тъмно сивата ни мазилка са оакани и ако не са с мазилка,която може да се измие, са всичко друго,но не и красиви.Виж, всички пясъчно-охрени къщи около нас нямат такъв проблем.
Хмм, ние сме обсъждали 2 варианта. Единия бяла, другия някакво сиво да е цвета на къщата. Е, имаше и (мое) предложение да я боядисаме камуфлажно да не си личи ако съвсем крива стане фасадата хаха. Казваш охра.. трябва да го внеса за разглеждане.
ср авг 25, 2021 1:31 pmHoвoceлckи написа:
Не знам колко време издържат произведени и в кофата. Останаха ми мисля 6 кофи полимерна. Ако случайно ти допада цвета ще ти дам още онфо за мазилката и ще проверя дали е читава. Ще ти я подаря. Аз някой ден просто трябва да я изхвърля. Колко квадрата имаш да мажеш?
Много мило предложение. Имам стотина квадрата да мажа. Относно цвета - трябва да се допитам до арт директора вкъщи :lol:
nelina_london - специалист
Ох,не..цветът бе споменат от n_a,като добавка от сух пигмент към нейното предложение.Затова коментирах,че с тези грапавини на охрата, няма да и личат "красотите",като на бяла стена.
Иначе,да,това е най-благодатния цвят за поддръжка във времето.
2metraninja - специалист
ОК де, а как си поддържат в Гърция искрящо бели стените в цели градове? Боядисват/варосват всяка година ли? Или те нямат прах и птичките им са възпитани?

Ние все си клоним към бяла къща. Гледахме и други популярни цветове (в квартала е пълно с нови къщи и поне има материал за вдъхновение) но най-си ни харесва бялото. Гледах на баумит мазилката - нанопортоп и една доста наивна анимацийка как като попадне частица прах върху нея и нещо си се случва някакви микро процеси ит слънцето и водата и направо ги разбива прашоляците и падат от мазилката и е чист и свеж цвета хаха... Не знам, нещо не ми се вярва точно така да става.

А и от енергийна гледна точка лятото е най-добре да е светъл цвят къщата. Дори покрива ни е сребрист за да не се напича. А и да не му личат мръсотиите де :) Аз не съм виждал сребриста кола много мръсна хаха.

Може би ще сложим някакви по-тъмни детайли около прозорците или на ъглите.
Прикачен файл:
C3_kVN1UYAAdwHR.jpg
Прикачен файл:
s.jpg
s.jpg (8.88 KиБ) Видяна 585 пъти
Прикачен файл:
my-houzz-colorful-vintage-finds-fill-a-chic-modern-farmhouse-corynne-pless-img_7a51359e0252ff24_9-1740-1-8d36c7e.jpg
Прикачен файл:
Roof-4.jpg
2metraninja - специалист
Макар че и охра с бели прозорци и сребрист покрив не е лошо.

Има време, ще го измислим.

Довечера ще снимам доколко гладко успях да го шпакловам все пак. Ще се радвам и да видя снимки на вашата фасада преди замазката, Нелина.
Прикачен файл:
310237897-365005-5-gal-790c-2-silver-drop-semi-gloss-en-paint-and-primer-formula-4-2021.png
nelina_london - специалист
В държавите с по-влажен климат , веещият се прах е пренебрежителен ,спрямо нашенския.
И аз супер лаишки си мислех,че ще поддържам стъклата толкова чисти като в Англия,но не се получава,дори и да правя същото.
Освен акото от птички има и нааквания от мухи (септември месец южната ни фасада е като сборен пункт за препичане на стотици мухи),както и едни гадни паяци,които също оставят следи.
Казвам го само след едногодишна експлоатация на бяла фасада в Пловдивско.
С право не се връзваш на рекламите за самопочистващи мазилки.Наистина има такива,но цената не е за нас :).Имат един видим отблясък на светлината (в леко зеленикав отенък)и в Англия бяха над £300 за бака.
Ще ти изпратя снимки до края на седмицата,въпреки,че имаме само два малки участъка останали на шпакловка,и вече са грундирани.
2metraninja - специалист
ср авг 25, 2021 6:28 pmnelina_london написа:
В държавите с по-влажен климат , веещият се прах е пренебрежителен ,спрямо нашенския.
И аз супер лаишки си мислех,че ще поддържам стъклата толкова чисти като в Англия,но не се получава,дори и да правя същото.

Това за прашоляка съм го забелязал и аз в Лондон. Можеш да ходиш с лачени обувки цял ден и почти да не ти се напрашат обувките. Мислех че само си въобразявам, но ето че ти ми даваш добро обяснение с по-влажния морски въздух сравнен с нашия континентален.

Ако ти кажа, че на апартамента последно съм мил прозорци преди години, ще ти стане ясно колко се вторачвам в такива третостепенни за мен неща от живота. Даже оня ден се пукнах да се смея - един приятел идва да ми дава акъли как да си прекарам ВиК-то ма къщата, че питах 6 майстори и всеки ми вика: след 2 месеца ЕВЕНТУАЛНО. Та тоя приятел ме пита що съм оставил неотваряеми едни прозорци на спалните и аз му казвам че другите в същите спални са отваряеми и оттам ще се проветрява когато искам, а тези са само за светлина и той вика: "Е, да бе, ама просто жена ти като мие прозорците да ги мие по-лесно - да не ѝ се налага да излиза отвън (на едноетажната къща). И аз там прихнах да се смея, щото както казах, на апартамента ни прозорците не са мити от години, също жена ми е модерна и еманципирана и успешна в кариерата си и ако ѝ кажа че според хорското мнение е нейна работа да мие прозорците даже няма да е смешно. Ще ми се да имахме време за такива неща - даже ми се струва като медитация и дзен - представям си го пролет, въздуха прелива от сладкия аромат на цъфнали дървета, пчеличките жужат, слънцето нежно гали кожата ми, а аз съм покачен на домакинска стълба и с домакински ръкавици пръскам уиндекс върху стъклата да ги мия, а от контражура и аерозола се получават леки дъгички за радост на душата ми. Ама уви - живота се случва иначе и нямам време за такива неща. Работя 2 работи, имам 3 деца, куче и хубава жена на които да обръщам внимание, строя къща и спя средно по 4-5 часа на денонощие. Кога да мия прозорци и плочките в банята? Това е лирично отклонение разбира се, отлично разбирам и другата перспектива че трябва всичко да е чистичко, ама не я споделям напълно и със сигурност не мога да си я позволя за сега. Та не знам дали ще ме дразни много ако прашаса бялата ни къща. макар че все повече ми допада идеята за лека охра и бели елементи. Ще го мисля още, имам време.
2metraninja - специалист
ср авг 25, 2021 11:50 amn_a написа:
Смеси бял с малко сив, добави малко сух пигмент охра. Малко вар за пластификатор и си имаш естествена* и натурална и вечна "боя". Забъркваш наведнъж голямо количество и разбъркваш на почти всяко вземане на материал...
Аз горе-долу имам представа кмато се каже "малко", но не знам за варта какъв вид и какво съотношение ще е ОК, никога не съм работил с вар, ако може да кажеш.

пп: на различните места видях различни пропорции. от 1:1 цимент:гасена вар и 6 обемни части пясък, до 2:1:4 цимент:гасена вар: пясък. Изобщо ще трябва ли пясък да слагам за този вид мазилка с релефния валяк?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 26, 2021 11:12 am2metraninja написа:
... пясък да слагам за този вид мазилка с релефния валяк?
Това е по-скоро боя. С малко пясък ще изглежда по-добре, но нямам представа пясъка как ще се разбере с валяка. Експериментирай
Варта прави циментовата смес пластична. Слагала съм лъжица хидратна вар на литър гъст материал. Експериментирай ;-)
2metraninja - специалист
Да бе, ясно че ще експериментирам, ама все пак няква отправна точка ми беше нужна. Все пак това е както казваш вид боя, с която ще намажа цялата си къща и ще се надявам да е ОК поне 10 години. Аз ще направя проба на 1 м2 с няколко варианта и най-вероятно всички ще са ОК след 1 или след 3 месеца или след година, ама няма да имам експериментални резултати от след 5 години примерно - ще разбера дали съм го забъркал ОК по трудния и скъп начин - цялата фасада хаха...

Казват пък някои, че от варта се пукало повече готовата смес. Но те пишеха за съотношеня от типа на 1:1 или 1:2. Лъжица на литър ми се струва доста малко и едва ли ще окаже кофти влияние на цимента.

Хидратна същото ли е като гасена вар? Благодаря ти още веднъж за идеите и обясненията.

пп: видях:
Бъркането на варови разтвори на място с гасена вар е доста трудоемка операция и затова мнозина предпочитат да ползват т. нар. хидратна вар, която представлява смляна на прах негасена вар. В този случай разтворът също трябва да се остави да отлежи поне едно-две денонощия, за да се угасят по-едрите частички вар.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Шпакловане и финиш сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: