Напишете въпрос свързан със санирането.
Тони1 - напреднал
Свързах се и с производителя и те казаха или да я оставя така или на сложа още 5см .Ще пробвам да разделя 10те на по2х 5 и да видим и без това щяха да ми хартисат много,иначе да доста е мека ,но я дават за между греди,не ми харесва единствено,че провисва при монтажа,а за ватите знам че не трябва да се пресоват и натискат,защото се развалят топлоизолационните им качества..Решението за закупуването и беше,защото ще спя точно под нея, за каменната и минералната вата и за стареенето и с годините не четох позитивни неща,а и площта на тавана в мансардата ми е само 100квадрата,не мисля че е кой знае каква уау цена за такова инвестиция,а последните години забелязвам,че в UK и USA всички я ползват,дори и в кемпери.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вълната поема влага без да се поврежда и в това време загрява. После си я отдава, влагата. Та, наистина диша и няма нужда от пароизолация. Вълната е отпаден продукт от печеното агнешко, освен това, като ще е изолация ѝ извличат ланолина, дето ни го продават отделно и прескъпо.
Все пак, 5см не са кой-знае какво, щом цената ви устройва... За мен цена винаги е много важна, бедна съм и не успявам да го променя това
Конкретно по питането - въздухът Е изолация, та не е проблем 2см празно. Описано е как се монтира на таван - прихваща се с "жица" . Мисля, че е въпрос на превод. Конопен канап е също толкова вечен.
nelina_london - специалист
На учебник е чудесно,но дали парата ще премине толкова бързо през останалите елементи,с които е затворена ватата-гипскартон и дърво,за да може не абсорбира повече от 1/3от теглото си?
Ето откъс от производител на такава изолация.

A vapor barrier is optional when insulating with Havelock Wool. A barrier can, and a retarder will impede the drying of the inevitable moisture in your wall cavity. Indeed the building industry admits (when asked!) that walls without vapor barriers can perform quite well when it’s drying ability exceeds the wetting.

Пак трябва да се изчислява точка и количество на конденз.
Hursa - майстор
пет сеп 17, 2021 1:51 pmТони1 написа:
въпросът ми е тъй като вълната е на листове от по 10см и доста мека ,а гредите ми са 12.Да уплътнявам ли тези 2 см или да ги оставя отзад празни с цел ,когато мине пара или влага през изолацията да има място за проветрение и да се издигне към билото с вентилация?
Каква е идеята ви? Да поставите вълната между гредите и да поставите отдолу гипс картон, без пароизолация? И на билото да има вентилационни отвори?
Тони1 - напреднал
Не,не паробариера ще има, няма какво да спестя от нея.Въпроса е в провисването и 2та см разлика в ,които ще гледам да сложа още 5,общо 15см ,ще опъвам канапи или мрежи ,а отсрани с такера и все нещо ще стане.Принципно ,ако не беше мансарда, а необитаемо,щях да наредя 40см rockwool и да съм сигурен в ефекта,ама няма да е в тази къща...та горе долу се ориентирах,мерси за съветите!
Hursa - майстор
Принципно е добре да има вентилационен слой. Но е трудно да се реализира.
Какво ви притеснява за ватата. След като ще има и паробариера. Все пак в рекламните брошури за материалите обикновено негативите се премълчават или омаловажават, като същевременно силно се преувеличават позитивите им. Възможно е и Лана Терм да постъпва така.
Тони1 - напреднал
съб сеп 18, 2021 9:46 pmHursa написа:
Принципно е добре да има вентилационен слой. Но е трудно да се реализира.
Какво ви притеснява за ватата. След като ще има и паробариера. Все пак в рекламните брошури за материалите обикновено негативите се премълчават или омаловажават, като същевременно силно се преувеличават позитивите им. Възможно е и Лана Терм да постъпва така.

За какъв вентилационен отвор става на дума по цялата задна част,зад ватата ли?
Аз също не вярвам на никоя фирма по принцип,гледал съм коментари по форуми и други места за еко изолациите и за това се запалих още преди 2 години,но така и от България нищо не можах да намеря.
Hursa - майстор
Вентилационен слой - въздушен слой над изолацията, в случая - непрекъснат, поне около 20 - 30 мм. При вас, тъй като ще е между гредите, по ската - трябва такъв слой да се оформи между всеки две греди. Над изолацията се поставя паропропусклива (водо "непропуслива") бариера, "мембрана". Този слой се "отваря" с вентилационни отвори ниско долу, по възможност под стрехата, и високо горе, около билото (отворите насочени надолу и препокрити. Така, ако попадне влага, влажен въздух или дори вода - дори такава може да проникне (и при много добре направен покрив) особено зимата при снежна покривка върху него. Покрива не е "херметичен", нито паробариерата под изолацията е идеална, както и монтажа и. Проникналата влага може да се изведе от този слой и изолацията да изсъхне. Ако няма такъв слой - изолацията евентуално ще я затворите между паро непропускливото покритие на покрива и паробариерата отдолу. Така проникналата пара евентуално ще кондензира, евентуално проникнала влага - много трудно би изсъхнала - образува се паронепропусклив джоб - и евентуално би се натрупвала с времето.
А овчата вълна все пак е органика, за разлика от минералната вата, самия косъм съдържа и вода. Ако е обработена с химикали за извличане на мазнините, до колкото знам има и около 10% полиестерни влакна за да придаде структура - така, че може да е в по-малка степен от "естествени материали" по сравнение с базалтовата минерална вата. (Не знам дали е добър избор, особено за таван.)
Тони1 - напреднал
Над вълната има Кофражни дъски,а между дъските има малки пролуки и над тях има паропропусклива мембрана,отделно че вълната не е плътна като каменната вата,няма и да я натискам и отзад все ще има място ,ако има влага от някъде да си намери място за излизане.Има и вариант,понеже мансардата в средата е много висока,да направя малко таванче до 2 метра и отгоре да сложа вълната,като над нея ще има метър до билото и един голям въздушен джоб
muhala - майстор
Аз също ви съветвам да оставите вентилационен отвор. Вижте в Гугъл за baffle vent. Аз направих тавана с каменна вата, като не я редиха между ребрата, а под тях.
Под ребрата паропропускливо фолио, изолация, паропреграда, ГК.
Целта е дървеният а да си диша.

Тема "Изолация с овча вълна в мансарда и разлика в дебелината." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: