• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Тони1 - напреднал
Логиката ,говори повече плюсове за плътна паробариера?
Иначе аз лично местата за снаждане съм вземал бояджия,който цял живот олепя коли с идеята да направим колкото се може непропусклив слой към ватата в моя случай е вълна,но това отделен въпрос.
Hursa - майстор
пон ное 08, 2021 10:56 amТони1 написа:
и разчитам на това,че ватата ми е малко по ниска от ребрата между нея(baffle vent за който говореше)
Може би не евентуални неплътности в паронепропускливата "бариера" са проблем. Как ще организирате вентилацията над ватата, ще има ли паропропусклива, водозадържаща мембрана над ватата. Покрива с какво е покрит.
И тези въпроси, предполагам, са в пъти по-важни - след като ще използвате органика.
Тони1 - напреднал
вт ное 09, 2021 11:32 amHursa написа:
пон ное 08, 2021 10:56 amТони1 написа:
Проблема при мен е във височината на мансардата и за това правя компромис със това,че тъпча между ребрата...
Отдолу съм с бариера която не пропуска,а над вълната съм оставил 1-2 см за проветерение(долната част на ребрата обаче са зазидани) и единственото проветрение е отгоре през дъсчена обшивка,която не е плътна и тук там се вижда паропропускливата мембрана.И горната билн вентилация.
Финиша е бетонни керемиди.

Прикачен файл

Screenshot_20211109-192222_Gallery.jpg
Hursa - майстор
Сигурни ли сте - че мембраната над обшивката е паропропусклива? Обикновено се използва доста плътна, механически доста по-здрава, паронепропусклива (и според мен, така е правилно, паропропускливата - макар да се води водонепропусклива, все пак пропуска, налейте в такава вода и я подръжте - образуват се капки). Сигурни ли сте, че е цялостна, не е "накъсана" при монтажа и при последващия монтаж на керемидите. Сигурни ли сте - че при дъжд и вятър - няма да вкарва капки вода през вентилационните отвори на билото, при обтичане на покрива от поривите. Тъй като няма водонепропусклива мембрана непосредствено покриваща ватата - попадналата вода ще прониква в дълбочина - слоя не е вертикален. В случая, ще попива и във вълната - дори обработена с хидрофобни химикали - с времето водоотблъскващите качества, придобити по такива способи (нанесени на хидрофилни материали) се губят.
При само билна вентилация - конвекцията ще бъде много слаба в този слой от 2 см над ватата. А и при натъпкването и нейното разпълзяване може би слой няма - все пак ватата не е на листи с относително стабилна дебелина.
Тони1 - напреднал
ср ное 10, 2021 11:39 amHursa написа:
Сигурни ли сте - че мембраната над обшивката е паропропусклива? Обикновено се използва доста плътна, механически доста по-здрава, паронепропусклива (и според мен, така е правилно, паропропускливата - макар да се води водонепропусклива, все пак пропуска, налейте в такава вода и я подръжте - образуват се капки). Сигурни ли сте, че е цялостна, не е "накъсана" при монтажа и при последващия монтаж на керемидите. Сигурни ли сте - че при дъжд и вятър - няма да вкарва капки вода през вентилационните отвори на билото, при обтичане на покрива от поривите. Тъй като няма водонепропусклива мембрана непосредствено покриваща ватата - попадналата вода ще прониква в дълбочина - слоя не е вертикален. В случая, ще попива и във вълната - дори обработена с хидрофобни химикали - с времето водоотблъскващите качества, придобити по такива способи (нанесени на хидрофилни материали) се губят.
При само билна вентилация - конвекцията ще бъде много слаба в този слой от 2 см над ватата. А и при натъпкването и нейното разпълзяване може би слой няма - все пак ватата не е на листи с относително стабилна дебелина.

1.Не съм сигурен,но такава и е характеристиката на мембраната на брамак е.
2.Бил съм по време на монтажа там,не е накъсана възможно е все пак да има перфорация от двойната скара.
3.Дори да вкарва вятър капки през вентилационните трябва да се стекат надолу по мембраната и да отидат в улуците.Дори да мине дъжда през вентилационната керемида,през мембраната,през дъсчената обшивка и да намокри ватата,което трябва да е от ураган.Все трябва изсъхне.
4.Единствено ме притеснява вентилацията дали ще е достатъчна с тези 2см през билото..
Hursa - майстор
ср ное 10, 2021 12:13 pmТони1 написа:
3.Дори да вкарва вятър капки през вентилационните трябва да се стекат надолу по мембраната и да отидат в улуците.
Т. е. вентилационните отвори са закрити от тази мембрана? Ами ако е така - това не е вентилационен слой. През мембраната няма "свободно" движение на въздух, а само дифузно. (Целта на вентилацията в случая е - да излиза въздуха, заедно с водните пари в него - при евентуално изсъхване, ако е проникнала вода или ако се е образувал конденз. И на негово място да постъпва по сух външен въздух.)
Тони1 - напреднал
ср ное 10, 2021 1:48 pmHursa написа:
ср ное 10, 2021 12:13 pmТони1 написа:
3.Дори да вкарва вятър капки през вентилационните трябва да се стекат надолу по мембраната и да отидат в улуците.
Т. е. вентилационните отвори са закрити от тази мембрана? Ами ако е така - това не е вентилационен слой. През мембраната няма "свободно" движение на въздух, а само дифузно. (Целта на вентилацията в случая е - да излиза въздуха, заедно с водните пари в него - при евентуално изсъхване, ако е проникнала вода или ако се е образувал конденз. И на негово място да постъпва по сух външен въздух.)
Да дефакто вентилационните керемиди са си над мембраната а под нея дъсчената обшивка и вълната най лесно в такъв случай мога да я прорежа мембраната ,но пък там кофражните дъски от обшивката все ще са мокри?
Иначе мисля да сложа вентилационни керемиди и отдолу на ската така ще има на две места движение плюс билната вентилация вече би трябвало да е ок...?
Hursa - майстор
Не, не я режете. Не "отваряйте" и долу. Ако мембраната, над обшивката е паропропусклива, дори със силно ограничена пропускливост - в случая, така е по-добре, според мен (но аз не съм специалист).
Ако отворите това пространство над ватата, то над нея трябва да има мембрана (паропропусклива), която да я отделя от преминаващия въздушен поток. Иначе въздуха, който ще преминава в това пространство, ще носи прах, мъгла евентуално (а това са фини водни капки) - и тъй като повърхността на ватата е открита и силно развита - ще действа, почти като филтър, ще се отлага прах, водните капки носени от въздуха се ще се улавят от власинките, дори да са хидрофобни (а и не се знае, до колко цялостно е това пространство и не е частично, на места - "затворено" при поставяне на ватата). Евентуално, ще влизат и насекоми - а вълната си е органика.
  • 1
  • 2

Тема "Парна бариера на обитаем таван/мансарда-Заключението." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: