Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте.

Голям ЕПК апартамент на НЕпоследен етаж. Мислим да го купуваме. Горния има 5см външна, долния няма.
Когато го купим трябва да направим ремонт. Тогава мисля да сложа вътрешна изолацияна всички вътрешни стени + тавана.
Не знам как да постъпя пред вид, че заради бетона навсякъде има термомостове. Северната стена е 11.2C при външна температура 8-9C, вижда се, че е имало доста мухъл!
Ясно ми е, че външната изолация има редица предимства, но пред вид термомостовете в ЕПК-то не ми се вярва да се получи...

Мисля си да обиколя всички външни стени отвътре с Ytong Multipor 10см + тавана.
Има ли смисъл на тавана да е вата, за да намали евентуалния шум от съседите над нас? Самата конструкция, която държи после гипскартона под тази вата също ще предава шум, и в крайна сметка заслужава ли си упражнението според вас.

В последствие планирам и външна изолация - тя винаги може да се сложи ПОСЛЕ и не зависи от ремонта вътре в жилището. Някой знае ли фирми, които работят с по-дебели изолации - например 20см.

Този подход струва ли ви се правилен?

Имам и един друг въпрос - с влагата... Тя ще везе в мултипора, ще стигне до бетона да кажем, но там някъде ще почне да се задържа и да кондензира
вътре в стената... Този проблем някак си не ми дава покой. Как е правилно да се ПОСТЪПИ ЗА ЕПК КОНКРЕТНО в този случай.

Мисля си, че рекуператор, който регулира относителната влажност би бил добро решение. Какво ще кажете?
Някой знае ли подходящи рекуператори за апартамент, къде се слагат, как да минат въздоховодите. За апартаменти не намирам никаква информация, изглежда е крайно непопулярно решение.
Lutchezar - майстор
Външната изолация елиминира тези термомостове. С вътрешна изолация точката на конденз остава някъде в стената или изолацията, пак ще видите в чудо. При 10 см външна изолация на тази северна стена вътре би било 17-18 във вашия случай.
Имаше рекуператор за апартамент като едно цяло тяло тип отдушник във форума наскоро, нещо подобно беше: https://www.emag.bg/decentraliziran-rek ... rio_ID=49
вт ное 23, 2021 7:48 pmLutchezar написа:
Външната изолация елиминира тези термомостове. С вътрешна изолация точката на конденз остава някъде в стената или изолацията, пак ще видите в чудо. При 10 см външна изолация на тази северна стена вътре би било 17-18 във вашия случай.
Имаше рекуператор за апартамент като едно цяло тяло тип отдушник във форума наскоро, нещо подобно беше: https://www.emag.bg/decentraliziran-rek ... rio_ID=49
Притеснявам се, защото изолацията на моя апартамент, ще е горе долу до където е пода/тавана, освен ако не предложа безплатно саниране и на съседите под мен ;). Та железобетона прави чудесен теромост, и точно долу зад дивани и мебели температрата ще остане ниска, и пак няма да е добре. Да не говорим за балкони и т.н., които как да изолирам, като съседа от долу не го е усвоил. Един вид балкона е един радиатор, който изнася топлината...
Не знам, само аз ли си миля, че положението е неспасяемо?

Относно рекуператора имах пред вид нещо по-сериозно. Което да тегли въздух от баните и да връща свеж в помещенията през въздуховоди както се прави в къщите ?
Hoвoceлckи - майстор
Не съм профи, основно на мен съм си правил някои неща (+ на "n"-брой близки).
На таваните лепя стиропор. Бих ти го препоръчал предвид неналичието на твърди връзки, които биха предавали звука.
За стените - с 10см си намаляваш значително обема на стаята. Имам положително впечатление от малко опит с термобоя. Наскоро колега я хвалеше тук (от доста време е с нея). Потърси му темата ако искаш.
Мислил ли си за подово отопление?
BLUEPUPIL - майстор
вт ное 23, 2021 12:22 pmMiroGeorg написа:
Голям ЕПК апартамент ===.
Мислим да го купуваме.===
Недейте!
:cry:
ср ное 24, 2021 9:40 amBLUEPUPIL написа:
вт ное 23, 2021 12:22 pmMiroGeorg написа:
Голям ЕПК апартамент ===.
Мислим да го купуваме.===
Недейте!
:cry:
Защо, споделете?
ср ное 24, 2021 5:59 amHoвoceлckи написа:
Не съм профи, основно на мен съм си правил някои неща (+ на "n"-брой близки).
На таваните лепя стиропор. Бих ти го препоръчал предвид неналичието на твърди връзки, които биха предавали звука.
За стените - с 10см си намаляваш значително обема на стаята. Имам положително впечатление от малко опит с термобоя. Наскоро колега я хвалеше тук (от доста време е с нея). Потърси му темата ако искаш.
Мислил ли си за подово отопление?
Подово - да замислям се. Относно стиропора на тавана, изобщо ще намали ли шума... Принципно не му е сина страна шимоизолацията май?
Относно термобоята - тя според мен просто е с малък топлинен капацитет, за това така се усеща на допир, иначе откъм изолация едва ли е съществена ?
Hoвoceлckи - майстор
Нали имаш външна изолация. "Боята" - за всеки случай против мухал (основно)...
Lutchezar - майстор
Няма външна, иска вътрешна.
Приключение си е с ЕПК. Като се слага външна изолация се припокрива горен и долен етаж ако не са изолирани, с около 20 см. Това е правилото.

Вътрешната изолация е компромис.

Ако искате тишина, възможно е само ако сте в къща. Това с шумоизолацията става с акустична вата, и разни звукоизолиращи системи, но ценово ще се окаже че все едно си строите къща...
Та преди покупка премислете, или заложете на бъдеща външна изолация или си купете вече изолирано жилище. Шумът зависи от съседите и от локацията. Първото може да се промени във всеки един момент.
И ако си мислите да местите кухня например също си потърсете жилище с устройващо ви вътрешно разположение. Напоследък раздвиженото строителство поставя спални до бани, до асансьори и под дневни или бани и после защо няма тишина. Ами няма как да има...
Grozdev - специалист
Lutchezar » вт ное 23, 2021 7:48 pm
" Външната изолация елиминира тези термомостове. С вътрешна изолация точката на конденз остава някъде в стената или изолацията, пак ще видите в чудо "

И си МНОГО прав.

Малко "заспала " Темата , но да споделя и аз макар със закъснение. :)
Повече от 40г. живея в такъв апартамент.
Преди 89г когото ТЕЦ-а бичеше топло , и целия блок никога НЕ е изстивал ,/ вкл. и стълбището имаше радиатори ! / Нямаше кондез , влага и мухъл никъде.
След поетапното изключване на радиатори , се ПОЧНА .
Първо почнах с фугите , но оправят само теч от дъждовната вода.!
Тогава / 1999г / За поставянето на ТИз.
бяха "чували " някой ,а бяха виждали мн.малко от някой.!
За 10см EPS или XPS , / само ,ако се поръча спец. за някой хладилна камера. / и дума не е ставало, а и не се предлагаше.
Опаковах си всичките външни стни 4-5 см като се застъпва и подова и таванната плоча.вкл. около дограмата
на следващата година / пропуск ,не домислен ! / Резултат : конденз и мухъл НЯМА и до ден днешен,
Макар че не се отопляват всичките 5 стаи.
През годините съм правил ремонт на доста такива жилища с налепени от вътре всякакви изолации..по тавани и стени!
По тънките са направо пропити с мухъл , а по дебелите зад тях е ужас. и никъв найлон няма ги спаси.
А и лятно време вътре става "парник" и не се стои. После климатици и "донори " на ЕРП.то.
Относно :
("MULTIPOR" -Новите изолационни плочи се произвеждат от напълно естествени суровини - цимент, пясък, вар и вода ) е краен компромис. Плюса е че хигроскопичността на варта успява да погълне гол.част от кондезната влага , и понеже има анти бактериално свойство / с основен характер/ не развива плесени.
Стига да може да изпарява /изсъхва /, ако не е запечатана здраво .! Иначе При по висока конц. на места се опитва да " подкожушва " -шпакровки и боя.
С тези "естествени суровини " са направени всички Вро-цим. мазилки по къщи и кооперации.
с разликата че не е вкаран въздух за да са 100-150 кг/ м3 !
:yawinkle:

Тема "ЕПК, вътрешна+външна, а рекуператор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: