• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
nas123 - напреднал
Здравейте, не съм убеден, че темата е в правилния раздел, така че ако има нужда може да се премести.

Живея в къща, чиито основи не са изолирани (стените имат изолация). Нямам проблеми с влага или мухъл, по-скоро ми се иска да ги топлоизолирам, тъй като си личи че има топлозагуби. Мислех си да изкопая около основите на 60 см дълбочина и да налепя с пяна 10 см листове фибран (хоризонтално легнали). Но тъй като ще продължи да просмуква влага бетона, не знам по този начин дали няма да блокирам изпаряването на тази влага - притеснявам се да не си създам проблеми с влага и мухъл по този начин? Слагам снимка, дано помага :)

Дали някой може да помогне със задачата?
Прикачен файл:
Capture.JPG
vladtod - специалист
Къде си личи ,че има топлозагуби ?
Щом нямаш мухъл и влага, само ще заровиш едни пари от които няма да стане по топло.
nas123 - напреднал
Личи си, защото снега до къщата (в основите) се топи доста бързо. На 30-40 см от къщата си седи, до къщата е разтопен.

Оттам и идеята ми да изолирам основите до 60 см дълбочина. Само ме притеснява с 'бягането' на влагата какво ще се случи тогава. Евентуално вместо фибран да сложа каменна вата, която е дишаща? Ще ѝ стане ли нещо заровена в земята?
chapara - майстор
Що за въпрос, ще нагизне до неузнаваемост, все едно си сложил дунапрен😁
nas123 - напреднал
Мислех си, че може с някакво дишащо фолио да се предпази... И все пак, основният въпрос си стои :)
preslav - майстор
Бетонът на основите няма как да "диша" към почвата, по-скоро влагата може да премине в обратна посока.
Не вярвам да постигнеш кой знае какъв ефект с топлоизолацията, но ако все пак решиш да слагаш трябва да е XPS и задължително след него класическа хидроизолация.
шоп - майстор
Копай около основите и изолирай под пътеките с фибран поне 5 см дебел и на 1200 мм по дължина на листа. Ефекта е огромен. У нас цялата къща изолирах така. Кавал съм много снимки тук във форума.

Прикачен файл

IMG_20150906_165603.jpg

Прикачен файл

image.jpg
image.jpg (52.9 KиБ) Видяна 2989 пъти

Прикачен файл

image (1).jpg
image (1).jpg (60.22 KиБ) Видяна 2989 пъти
шоп - майстор
Намерих и две мои снимки. Най-лесно фибрана се реди върху трамбован пясък. Отгоре сложих армирана мрежа 8 мм и бетон 10 см.
При добре вибрирана и уплътнена основа става много здраво. Отгоре минават автомобили, а тази година и камион натоварен с 20м2 дърва.

П.П. Ватата я забрави. Тя няма място в земята.

Прикачен файл

SAM_9583.JPG

Прикачен файл

traf.JPG
nas123 - напреднал
пон апр 25, 2022 7:33 amшоп написа:
Намерих и две мои снимки. Най-лесно фибрана се реди върху трамбован пясък. Отгоре сложих армирана мрежа 8 мм и бетон 10 см.
При добре вибрирана и уплътнена основа става много здраво. Отгоре минават автомобили, а тази година и камион натоварен с 20м2 дърва.

П.П. Ватата я забрави. Тя няма място в земята.
Нивото на изолацията на стените е над земята - да кажем че има около 10 см неизолирана част между почвата и стенната изолация (бетонните основи се виждат). Ако сложа тази хоризонтална изолация, то пак ще имам една неизолирана част. Нямам пътеки около къщата.

Така че ако искам да изолирам добре, то това означава, че трябва да залепя XPS по основите на къщата. Предвид че те нямат хидроизолация, а бетона просмуква влага, то тя ще има ли къде да излезе? Притеснявам се да не избие мухъл по пода или стените вътре.
Lutchezar - майстор
Колко дебела е основата?
Имаш ли мазета отдолу?
Колко стара е къщата, има ли влага някъде?
Имало ли е преди влага някъде?
Ако е строена наскоро и имаш достъп до документацията, може би имаш и информация какъв бетон е слаган, как са дренажите около основите и дали има някаква хидроизолация.

Тези неща от снимка няма как да се разберат...
  • 1
  • 2

Тема "Изолация основи на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: