• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

финализирам груб строеж на къща и ще се захващам с по-пипкавите неща. Имам няколко чудения относно изолациите и ще се радвам да видя мнения на по-компетентни от мен (което не е трудно, аз почти нищо не разбирам).

Външните стени са с Porotherm 25. За външната изолация по проект ми е заложен 10 см графитен стиропор. За няколко дни четене виждам, че и фасадна каменна вата (примерно Knauf Insulation FKD-N Thermal), която също е добър вариант (или по-скоро, ПО-ДОБЪР вариант).
От вътре смятам стените да се правят с гипсокартон, като там получавам разнообразни препоръки - или да се лепи директно на тухлите или да си заложа 2-4 см вътрешна изолация от черен агломериран корк и отгоре да е гипсокартона).

На някои места (включително и в една тема в този форум) обаче чета за потенциални проблеми от прекалено дебелата изолация резултат от комбиниране на външна и вътрешна (10 см отвън + 25 см тухла + 2-4 см вътрешна) при липса на допълнителна пароизолация (която пък чета, че каменната вата като външна изолация би трябвало да ми дава).

Отоплението ще се случва с термопомпа и подово на първия етаж и вентилаторни конвектори на втори и трети. Ще има и вентилация с рекуператор. Дограмата е сравнително висок клас (Alumil S67), с хубави стъклопакети, и ще бъде монтирана с профил от всички страни, лепенки за термо,хидро,паро и т.н. изолации, всичко което са ми препоръчали от фирмата. Пак от там ми препоръчаха да наблегна на изолацията на обръщането около прозорците, по проект ми е 3 см. XPS, но ми казаха ако може и 5 и повече, все било файда.

Основните цели са стандартните - да държи топло колкото поискам, да няма влага и най-вече да няма мухъл. Специално за изолацията и за този комфорт търся най-доброто до което са достигнали технологиите и на този етап няма да гледам цената (е, ако започнем много рязко да излизаме от бюджета ще ревизирам, но засега не виждам как ще стане).

Въпросите ми в момента са:
- кой от двата варианта за външна изолация (графитен стиропор или фасадна каменна вата) е за предпочитане и има ли още по-добър трети вариант ?

- имам ли нужда от вътрешна изолация (най-вече ме интересува да няма рискове да си пречат с външната и да стане някой проблем заради неразбиране - не се притеснявам да дам пари за нещо излишно или с малка добавена стойност, но много ме притеснява да не предобря нещата и накрая да стане някой конденз и влажен мухъл по стените) и техническият корк добър избор ли е за това (или съответно, друг материал който да има по-добри показатели за тази цел) ?

- ако някой се сеща още нещо което е смислено да се направи или промени ?

Предварително благодаря за мненията на всички отзовали се !
Lutchezar - майстор
На първо четене тази автоматично преведена статия съдържа всички отговори с картинки и диаграми :

https://optolov.ru/bg/steny-na-kuhne/to ... krety.html

Също така всичко това го има писано по форума многократно, но иска много търсене и четене.
шоп - майстор
ср юни 08, 2022 7:28 pmistefanov87 написа:


Въпросите ми в момента са:
- кой от двата варианта за външна изолация (графитен стиропор или фасадна каменна вата) е за предпочитане и има ли още по-добър трети вариант ?

- имам ли нужда от вътрешна изолация

Каменна вата + вентилирана фасада за мен са номер 1. Дори и измазана каменната вата е по-добра от стиропорите и най-вече пожаробезопасна.

Аз не бих сложил вътрешна изолоация. Бих използвал максимално ефективно топлоакумулиращия ефект на тухли и бетон. Така с една добре оразмерена ТП и рекуператор може да се отопляваш/охлаждащ само или предимно на евтина ел. енергия.
Успехи!
istefanov87 - специалист
Благодаря за отговорите ! Ще продължа четенето за вътрешната изолация защото явно има какво да се види из форума и не само.

Това с вентилираната фасада е интересно и не го бях виждал досега - по принцип е малко "офис" визията, но предполагам че има варианти да се направи и по като за къща. Бих проучил повече (особено ценово колко отгоре на просто изолация с каменна вата би дошло), звучи интересно, но най-добре ще е директно в разговор с потенциален изпълнител да станат нещата ... има ли качествени фирми у нас, които да се занимават с това и да се ангажират с един по-малък проект като моята къща ? Препоръки може и на лично.
Lutchezar - майстор
Вътрешната изолация има смисъл ако нямаш възможност за външна или положената външна е недостатъчна, както и за мобилни и служебни помещения, предимството е бързо постигане на зададената температура, минусът е бързата ѝ загуба.
Дебел зид с цел акумулиране на топлина или студ и дебела външна изолация ти осигуряват относително равномерно поддържане на температурата дори и с прекъсвания на отоплението и охлаждането. Рекуператорът също много помага.

Има доста писано за пасивни къщи, включително и такива на съфорумци, прочети там темите. Дори да не правиш пасивна къща, идеята е да се доближиш колкото може повече до такава. Например изолация 30 см и 50 на покрив не е нещо невъзможно, но със сигурност ще допринесе много за стабилни топлинен режим на къщата. Следват дограми, също така е важно изложение и брой и площ прозорци от съответната страна. И т.н. За всичко е писано.
Последна промяна от Lutchezar на чет юни 09, 2022 10:22 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
Дали искаш повече акумулатори за топлинна енергия зависи от това, дали искаш да поддържаш постоянна температура денонощно или искаш да е различна денем/нощем по помещенията. При мен стаите се отопляват според това кога се ползват и топлоизолацията от вътре кара подовото отопление да реагира теоретично по-бързо.

Та не съм съгласен с Лазар, че вътрешната топлоизолация е нужна само ако външната е недостатъчна. По-скоро е според нуждите и целите. По-бързо стоплям хола като не топля външните зидове.
nork - специалист
Заложи на външната изолация, а вътре по старата технология с хастарна мазилка! Щом ще имаш и подово това за мен е най доброто - хем имаш акумулиращ ефект, хем не се чудиш кво става зад картона.
Успех!
istefanov87 - специалист
Благодаря за мненията !

По принцип целта ми е (като на разглезен от много години на ТЕЦ) да ми е топло навсякъде по всяко време (едно време старата къща, която бутнахме за да строим нова, беше с пускане на радиаторите 1 час преди лягане - не че е непосилен труд, но при възможност бих държал достатъчно топло винаги навсякъде из къщата, дори да не съм там). От това разбирам, че за такава цел по-скоро трябва да наблегна на външната изолация и да оставя стените да акумулират отвътре (има логика и не съм се сещал, то като не разбира човек..).

Относно вентилиращите фасади направих една консултация със строителя и той каза, че по принцип за планински райони не би ми го препоръчал, по-скоро каза да го оставя на 10 см каменна вата + мазилка. Нещо, което ми излиза като следващо чудене е, ако да кажем че ще бъде така (още се колебая, защото в близост от няколко улици строят една къща, на която вече са направили фасадата такава и изглежда МНОГО добре), има ли някакви специфики по тази комбинация ? Примерно от няколко дена чета за така наречените "еластични мазилки" и нещата звучат много добре на теория, но доколко химията от която са забъркани примерно е съвместима с ватата (нищо не разбирам така че може би чуденето ми е тотално нерелевантно, просто нещо за което се сещам) ? Изобщо, изборът на каменна вата за външната изолация налага ли някакви ограничения при останалите компоненти по фасадата ?

Също нещо, което се чудех - за обръщанията около прозорците знам, че се ползва XPS, което за лаик като мен си е "друг стиропор". Ако цялата изолация е от вата, а не от този графитен стиропор, това остава ли валидно, или в този случай може да се направи нещо по-добро (доколкото знам, толкова тънка вата няма, така че сигурно и там с вата няма да стане) ?
Lutchezar - майстор
Хубавата и истинска изолация е дебелата. Забрави за под 15 сантиметра, няма да се в пишеш в изискванията на наредбата за енергийна ефективност.
За прозорците - те са най големият източник на топлинни загуби. Та и там иска много четене.

За XPS, Графити и подобни чети някъде за коефициент на топлопроводимост при дебелина на изолацията за всеки изолационен и неизолационен материал. Така ще ти се оформи картината в главата и ще набележиш търсения ефект и необходимите материали.
mkocev - специалист
Ако се полага изолацията директно върху тухла е добре да се уплътнят/запушат фугуте между тухлите. Вътрешната мазилка прави това отвътре. Също така при външната изолация е добре да се вземат мерки против ефекта на комина под изолацията, т.е. да няма откъде да под изолацията да влиза студен въздух (отдолу) и да излиза затопленият (отгоре). Според мен, това са доста важни неща по изолацията независимо от материала, за които обикновено повечето изпълнители не взимат мерки. За целта трябва да се направи по един плътен кант долу и горе под изолацията, така че въздуха да си стои там.
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси за изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: