• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
swenstyle - специалист
здравейте

пристройка на стая, 2 от колоните са стоманени, между тях се зида с полистиролни блокчета, отвън се минава с цялостна EPS система, отвътре вата с предстенна от гипсокартон. Въпроса е: вътре в колоните ще има ли ефект ако ги напълня с вата? Колоните са кутии 80/80, от двете си страни ще са с затапени с планки.
за червената вата питам, не е пасивна къща, просто е с 20 см изолация.

Прикачен файл:
вата в колона.jpg
MamaMy - майстор
Не е ли по-добре да ги запениш. Една дупка с дрелката и си ти.
kozl - майстор
И каква е файдата от запълването на колоните с вата или пяна :?
Запълни ги с бетон.
gruio - специалист
пон юли 18, 2022 3:27 pmkozl написа:
И каква е файдата от запълването на колоните с вата или пяна :?
Запълни ги с бетон.
А каква е файдата да ги пълни с бетон?

Предполагам иска да ги изолира заради евентуален конденз, пък и за изолация.
И аз бих ги напълнил с пяна, фибран или стиропор на топчета ако отгоре са отворени направо да го изсипя вътре. Ако е насипен и някога поради някаква причина има проблем ще може и да се изкара. Не че се сещам какъв проблем може да има.
kozl - майстор
пон юли 18, 2022 3:48 pmgruio написа:
пон юли 18, 2022 3:27 pmkozl написа:
И каква е файдата от запълването на колоните с вата или пяна :?
Запълни ги с бетон.
А каква е файдата да ги пълни с бетон?

Предполагам иска да ги изолира заради евентуален конденз, пък и за изолация.
И аз бих ги напълнил с пяна, фибран или стиропор на топчета ако отгоре са отворени направо да го изсипя вътре. Ако е насипен и някога поради някаква причина има проблем ще може и да се изкара. Не че се сещам какъв проблем може да има.
Бетона ще подобри устойчивостта на колоната.
Срещу конденз бетона помага.
Изолацията към вътрешното пространство е безсмислено да се изпълнява в затворен метален профил. Няма да подобри коефициента на топлопроводимост.
С пяна веднъж съм пробвал да запълня м-у стоманена каса и бетонова стена през 2 дупки по височина. Отгоре пяната не пада до долу, а отдолу пяната се степва и разхода нараства значително. Та с две думи - без успех.
swenstyle - специалист
пон юли 18, 2022 3:48 pmgruio написа:
пон юли 18, 2022 3:27 pmkozl написа:
И каква е файдата от запълването на колоните с вата или пяна :?
Запълни ги с бетон.
да взема колони с по-тънки стени и да ги напълня с бетон, или в изчислените колони да сипя бетон - това вече ми се струва ебзмислено.

Предполагам иска да ги изолира заради евентуален конденз, пък и за изолация.
И аз бих ги напълнил с пяна, фибран или стиропор на топчета ако отгоре са отворени направо да го изсипя вътре. Ако е насипен и някога поради някаква причина има проблем ще може и да се изкара. Не че се сещам какъв проблем може да има.
да за подобряване на топлоизолацията, постановката която си представям е че при квадтатната колона външната и стена работи като топлообменник, същото е и с вътрешната и стена, и са свързани, вместо въздуха в колоната да дава топлообмен да го напълня с вата, ефективността може би ще е 5-10%, питам за вата, защото при заваряване няма да мръдне. От друга страна с топчета могат да се пълнят и вадят по всяко време :-D .

значи ще сложа в 1-та колона вата и зимата ще ви кажа как са температурите на повърхността на празната и пълната колона. ако има смисъл, ще напълня другата с топчета
Lutchezar - майстор
Ако се разтърсиш из нета, все някой ще да го е правил този експеримент.
kozl - майстор
Ще пълниш стоманена колона с термоизолационен материал :shock:
Въздуха и ватата са почити с еднакъв коефициент на топлопроводимост. Та какво подобрение очакваш :?
Освен това стоманата е към 1800 пъти по проводима от въздуха и ватата. И с квото и да я напълниш топлопроводимоста на метала ще го игнорира като изолатор. Получава се лесна топлопромодима връзка, която елементарно заобикаля изолатора - термо мост.
Металът е термо-мост в случая. То за това има алуминиев профил за дограма с прекъснат термомост иначе термоизолиране не се получава при профила и той кондензира па даже и замръзва вътре в помещението.

Та въздуха е термоизолатор, но все пак съобрази колоната да не работи като въздуховод. Трябва да е затапена, за да няма движещ се въздух.
А твоите измервания може и да те заблудят. Ако през колоната в студа изтича въздух отвътре навън тя ще е с по-висока Т от тази която е запълнена с вата (затапена) и е възпрепядствано движението на въздуха вътре в нея2.
Christo - майстор
Външната и вътрешната страна на квадратната тръба са свързани с напречните страни, които, бидейки от същия материал, ще правят топлообмена вън-вътре. Какво ще е вътре в тръбата няма значение. Тръбата ще е с почти еднаква температура по целия контур.
Lutchezar - майстор
Това да, но тръбата е изолирана спрямо външната и спрямо вътрешната стена, между 2 слоя изолация е. По-склонен съм да си мисля че температурата ѝ ще е близо до температурата на стената отляво и отдясно.
  • 1
  • 2

Тема "Топлоизолация - вата в колоните?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: