• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
BLUEPUPIL - майстор
пон юли 25, 2022 10:23 amLutchezar написа:
=== Някой не го измислил правилно, друг го е проектирал, и следващия го е изпълнил, ама всички са си мислили че строят къща за кукли. ===

Прикачен файл:
1.jpg

Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (47.03 KиБ) Видяна 1873 пъти


В БГ се прави с противоземетръсна фуга, широка
5-25см от основите чак до покрива. Ширината и
трябва да позволява двустранен кофраж или
се ползва за втората колона, шайба
едностранен кофраж, ако са една с-щу друга,
което неминуемо се случва в ъглите.
В подобен случай съм ползвал кофраж
за двете колони заедно, вътре пъхам и
фиксирам сандвич от
коф. шперплат+XPS+коф. шперплат.
:wink:
istefanov87 - специалист
Добре, като че ли за чак толкова радикални промени е малко късно, но все пак ако се върнем на това, което оригинално бях харесал като материал, сега зачетох, че всъщност върху техническия корк може да се завършва и с мазилка.

На доста места бях чел, че техническият корк (това нещо - https://cork-bg.com/%d1%87%d0%b5%d1%80% ... %80%d0%ba/ ) има много добри шумоизолационни своиства .. сега, разбира се, който каквото продава него и рекламира, далеч съм от мисълта да взимам за чиста монета всичко в интернет, но все пак колко далече от истината бих бил с по 3-5 см корк от двете страни на поротерм-а ? Как се сравнява с тази "акустична вата" например ? Очевидно със специализирани системи за звукозаписни студия и дискотеки няма как да го сравняваме, но ако приемем че ще се работи в посока "най-добрия 3 до 5 сантиметров компромис" към какво е най-добре да се насоча и какъв все пак приблизително резултат мога да очаквам ? Една прахосмукачка и спор на висок глас мога ли да очаквам все пак да се заглушат или дори с това няма да се справя ?
Lutchezar - майстор
В този форум коркът не е на почит като изолатор. Доста е писано. Няма положителни отзиви. Аз поне останах в впечатление че може би е добър материал за някоя топла страна. Тук е по-скоро екзотика за богаташи които могат да поддържат такъв режим в жилището, при който коркът не прави проблеми.
Мисли за корка като за естествен фибран.
istefanov87 - специалист
След консултации с още няколко човека, ми се струва че бих могъл да постигна достатъчно добър ефект за целите ми с един от следните варианти:

1. 40мм acoustic extra ватата на Rockwool + silentboard картона на Кнауф (12.5 мм) + дървена рамка вместо метална за монтажа на картона (за която имам материал наличен и ще ми е без пари, освен че дървото си е дърво когато говорим за шумоизолация) - това е по-простия вариант, който би могъл да се сложи само от едната страна и да разхвърляме загубата на 6 - 6.5 см по етажи (едната къща първи, другата втори и трети което заради особености на разположенията на стаите няма да е проблем). Като гледам цената, това ще дойде на едни да кажем 90на лв на квадрат с труда (зависи колко ще ми е отстъпката на картона, имам познат човек за труд и се надявам да нямам голяма надценка и там), което е поносимо в сравнение с някои неща гонещи 200, които проучвах. Като бонус и по подобие на съществуващи системи може да се остави малко въздух между ватата и картона, което май помага или поне с такова впечатление останах от четенето и консултациите.

2. Като по-сложен и доста подобен от съществуващи готови системи вариант - 40 мм acoustic extra вата + комбинация от плоскост Кнаус Vidiphonic гипсофазер 15 мм със залепена мембрана тип ViscoLAM 35 или нещо подобно и отгоре залепена плоскост от Кнауф silentboard картона 12.5 мм за лице, всичко отново на дървена конструкция - това ще отиде по-скоро на 7 см (7.5 ако оставим малко въздух между фазера и ватата отвътре), но отново ще е само от едната страна. Минусът тук е че вече започваме да излизаме стабилно над 100те лв на квадрат (само фазера на цени от сайтове идва към 25-30 лв отгоре, мембраната май е евтина като гледам, но при всички случаи ще оскъпи труда) без да съм убеден в добавената стойност над първия по-прост вариант (но може и да има, все още нямам усещането да разбирам какво се опитвам да направя - просто гледах готови неща и се опитвам да повторя нещо с подобна концепция).

Някакви мнения или съвети ?
Lutchezar - майстор
Имаш ли картон, значи имаш голям високоговорител. Повтаря и кънти.

Всички тези правили ли са нещо подобно някъде?

Да те заведат да видиш и да потропаш.

Пуснах ти снимки как направиха блока. Грам външен звук не минава. Няма картон, грунд, шпакловка, вата, мрежа, шпакловка, мазилка. Около 15 см. е сандвича върху 30 см тухла.

Система под 45 см според мен е трудно, скъпо и грешни пари.

Нали сега строите, направете го като хората!

Да не говоря че сте на общи плочи, общ под, общ таван, тях как ще ги изолираш?
istefanov87 - специалист
съб юли 30, 2022 12:45 pmLutchezar написа:
Всички тези правили ли са нещо подобно някъде?

Да те заведат да видиш и да потропаш.
Това ще са следващите стъпки, но няма как да се реализира в следващия месец, след това ще отида да видя на място евентуално.

Аз разбирам какво ми казваш, но това че все още строим не значи че можем да направим всичко - помещенията не са достатъчно големи, за да мога да им взема по 20 и нагоре сантиметра с лека ръка. Виж, ако бяхме още на ниво архитектура щях да сложа още по метър и нещо - 2 на всяка къща и щяхме да го нагласим, но в момента стаите вече не изглеждат особено големи, а още сме на тухли ....
nork - специалист
съб юли 30, 2022 5:14 pmistefanov87 написа:
къща и щяхме да го нагласим, но в момента стаите вече не изглеждат особено големи, а още сме на тухли ....
Ами тогава прежали 3 стени като ги съборите и ги вдигнете наново с двойна тухла и вата посредата. Всичко останало в случая е мижай да те лъжем! :rock:
За подовете на граничните стай предвидете и нещо такова под замазката:
https://di-tradebg.com/bg/produktov-kat ... mId/189378
istefanov87 - специалист
съб юли 30, 2022 7:57 pmnork написа:
Ами тогава прежали 3 стени като ги съборите и ги вдигнете наново с двойна тухла и вата посредата. Всичко останало в случая е мижай да те лъжем! :rock:
За подовете на граничните стай предвидете и нещо такова под замазката:
https://di-tradebg.com/bg/produktov-kat ... mId/189378
Добре, стените можем да ги бутнем (то реално от 3 стени има готово само на първия и половината от втория, демек 1.5 - на останалото още седят празнини защото пренасят материал хората) и да зидаме наново, това няма и кой знае какъв разход да е.
Но как се връзва това с фактът, че то не е непрекъснат зид, а има прекъсване от стоманобетоновата конструкция в средата (тоест, зид, бетон, зид, на всичките етажи) ? На мен ми се струва, че каквито и да са тухлите, двойна, тройна, вати и т.н., бетонът ще прецака работата ако не е нещо изцяло покриващо стената или се бъркам ?

Иначе за подовете ще го имам предвид това, не знам с подовото отопление как се връзва, но едва ли ще има някакво значение ?
nork - специалист
нед юли 31, 2022 12:38 amistefanov87 написа:

Но как се връзва това с фактът, че то не е непрекъснат зид, а има прекъсване от стоманобетоновата конструкция в средата (тоест, зид, бетон, зид, на всичките етажи) ? На мен ми се струва, че каквито и да са тухлите, двойна, тройна, вати и т.н., бетонът ще прецака работата ако не е нещо изцяло покриващо стената или се бъркам ?
Ще оставите от едната или по добре двете страни да настърча тухлата с дебелината на ватата
Иначе за подовете ще го имам предвид това, не знам с подовото отопление как се връзва, но едва ли ще има някакво значение ?
Чудно се връзва, та даже може и да го сложиш само по края покрай стените да намали ударните шумове вместо лентата или изолацията. Ако имаш достатъчно височина слагай и от долу, но по тънка. Колко изолация си заложил под подовото? И на кои етажи?
istefanov87 - специалист
нед юли 31, 2022 9:11 amnork написа:
Колко изолация си заложил под подовото? И на кои етажи?
Общо с тръбите ще е 10-11 см, което значи към 6 см изолация по проект може би.
На кои етажи е интересен въпрос, защото на този етап е само на първия, но напоследък започвам да се навивам и за трите, но все още се информирам за комбинацията с паркет на 2 и 3 етаж (на цена масивен без подово и трислоен с подово са горе-долу едни и същи, но ефективността с дървена настилка вес още ме притеснява).. но да кажем, че ще има и на 2 и 3, хипотетично.
  • 1
  • 2

Тема "Базова шумоизолация под мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: