• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

какво бихте препоръчали за шумоизолация на общата стена между 2 къщи ? Говорим за нещо съвсем базово, говор на висок глас, телевизор - няма да правя звукозаписно студио в нито една от къщите ...
Бяха ми препоръчали по 3-5 см технически корк от всяка страна, но доколкото разбирам върху него няма как да се прави мазилка, а не ми се иска да слагам гипсокартон само заради това. Варианта с 2 тухли 12.5 и корк/фибран между тях също отпада, защото не съм се сетил навреме и вече е зидано с цяла 25ца.

Какви са ми вариантите за постигане на сносна шумоизолация на цена от около 3 см от страна на къща (не ми се иска да навлизаме в специализирани системи от по 10 и нагоре сантиметра - не виждам смисъл нито ценово, нито като загубено пространство като за базовите резултати които гоня) ? Най-важното е (освен очевидно да върши работа) да може да се съчетае с мазилка и да не изисква задължително гипсокартон (както ми казаха за техническия корк).

Благодаря за мненията !
Lutchezar - майстор
Някоя космическа технология може би имала резултат. За смислена изолация ти трябва акустична система, а тя е около 20-25 че и повече сантиметра, идеята е че използваш въздуха, но му променяш характеристиките е различни слоеве различна вата и спираш вълните. Справка: кинозали, дискотеки.
А ти точно въздуха махаш!

Та така подадено заданието няма решение, избираш си някой компромис.

Добавено:
Всъщност има нестандартно решение: Аквариум по цялата стена.
istefanov87 - специалист
нед юли 24, 2022 7:05 pmLutchezar написа:
Някоя космическа технология може би имала резултат. За смислена изолация ти трябва акустична система, а тя е около 20-25 че и повече сантиметра, идеята е че използваш въздуха, но му променяш характеристиките е различни слоеве различна вата и спираш вълните. Справка: кинозали, дискотеки.
А ти точно въздуха махаш!

Та така подадено заданието няма решение, избираш си някой компромис.

Добавено:
Всъщност има нестандартно решение: Аквариум по цялата стена.
Аквариума го сложих на иначе обаче а и няма как да е 7 метра и на всеки етаж ... в кръга на шегата това.

Заданието явно не е коректно защото "сносно" явно има разнообразни интерпретации. Акустичните системи ги гледах и автоматично отпаднаха заради дебелината (айде, 200 лв на квадрат щях да се прежаля ако бяха 5 см ама няма как на етаж общо към 8 метра да му изрежа 30 сантиметра за да не си слушаме телевизорите с брат ми, смятам всеки ще се съгласи че е логично.

Та в тоя смисъл съм готов на компромис - да спра говор на нормално висок глас, нормално силно работещ телевизор, да кажем прахосмукачка и някакви такива неща ... действително ли няма как да стане без акустична система за 10-15 хилки и 25 см дебелина? Аз в момента съм в апартамент в тухлена сграда от 70те и на съседката и чувам само телевизора като го надуе яката и внуците като крещят, при нулева изолация и бог знае какви тухли .. не може да няма с какво още малко да се помогне за да се постигне някакво адекватно ниво, без да влизаме в света на 30 сантиметровите прегради ?
Lutchezar - майстор
Каква ти е тухлата? Куха?
istefanov87 - специалист
пон юли 25, 2022 12:47 amLutchezar написа:
Каква ти е тухлата? Куха?
porotherm 25, с кухини е да.
Lutchezar - майстор
Не са 2 къщи на калкан, всяка с собствени плоча и стена и разстояние между двете, а направо обща плоча и преградна стена 25 см поротерм, така ли?
И примерно 3 етажа така?
istefanov87 - специалист
пон юли 25, 2022 9:38 amLutchezar написа:
Не са 2 къщи на калкан, всяка с собствени плоча и стена и разстояние между двете, а направо обща плоча и преградна стена 25 см поротерм, така ли?
И примерно 3 етажа така?
Точно така, обща плоча и една стена с 25 см поротерм, 3 етажа.
Lutchezar - майстор
Няма да ти хареса какво мисля.

Разделете се по етажи.
Събори тази стена и направи истинска.
Сложи няколко слоя акустична вата.
Дай го под наем и се изнеси другаде.

Някой не го измислил правилно, друг го е проектирал, и следващия го е изпълнил, ама всички са си мислили че строят къща за кукли. Само магазини и офиси се правят така, дори и там се слага звукоизолация.
Сградата завършена ли е вече?
istefanov87 - специалист
пон юли 25, 2022 10:23 amLutchezar написа:
Няма да ти хареса какво мисля.

Разделете се по етажи.
Събори тази стена и направи истинска.
Сложи няколко слоя акустична вата.
Дай го под наем и се изнеси другаде.

Някой не го измислил правилно, друг го е проектирал, и следващия го е изпълнил, ама всички са си мислили че строят къща за кукли. Само магазини и офиси се правят така, дори и там се слага звукоизолация.
Сградата завършена ли е вече?
Довършваме в момента, по принцип всичко подлежи на корекции, но не знам какви.
Ако да кажем коригираме стената в каква посока трябва да се работи ? На мен ми бяха казали че дори с полиуретанова пяна и картон на рамка ще се постигне прилична шумоизолация, но явно не е така.

Също така, какъв е шансът тези акустични системи да могат да се разбият около стената така че да не вземат 20-25 от едната страна, а да кажем по 10 от всяка на зида?

Първият резултат от гугъл ми дава https://www.zvukoizolacia.com/zvukoizol ... a-izosound - с нещо такова (не задължително това) по 5 см от страна няма ли да стане що-годе добре все пак (не знам дали става за мазилка отгоре обаче) ?
Lutchezar - майстор
Прикачен файл:
IMG_20220725_143342.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20220725_142637_com.android.gallery3d.jpg
За да мажеш ти трябва вата като тази. И без никакъв картон. И малко трудно ще закача на тази стена. Но по 10 см от 2те страни.
Последна промяна от Lutchezar на пон юли 25, 2022 3:29 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Базова шумоизолация под мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: