Напишете въпрос свързан със санирането.
Lutchezar - майстор
пет авг 12, 2022 1:33 pmАл_ написа:
пет авг 12, 2022 12:19 pmLutchezar написа:
Идеята ми беше да спестя загряването на стъклата, но явно ще е с друго фолио или по друг начин.
Има и такива за външен монтаж. На 3м съм ползвал
Благодаря, ще потърся.

Автора, какво е помещението?
Човек отделя 1 литър на 24 часа само с дишането.
2ма души отделят 2 литра. Домашни любимци, аквариуми, цветя, всичко това повишава влажността.
Според мен ако това е спалня преди лягане трябва да свалиш влажността на 40.
kozl - майстор
пет авг 12, 2022 1:29 pmagj написа:
пет авг 12, 2022 1:10 pmLutchezar написа:
За мен влажността ти е висока. Нормалната е 40-60.
Дори в банята ми не се вдига над 58, при това за малко.
При около 70 вече имам и по стъклата ако не взимам мерки, но ако затоплиш стъклата ще получиш мухъл на друго място...
Влагоабсорбатора е нагласен на автоматичен режим и поддържа 50-60% влажност, през целия ден когато сме на работа. Изключвам го когато сме в стаята, не мога да го държа постоянно включен, дразни ме не шума а движението на въздуха - имам алергия.Така че повишаването на влажността не е чак толкова голямо. Но съм забелязал че дори да се повиши, то не влияе чак толкова за образуване на конденза по стъклата. Конденза се образува най много през нощта и най вече когато температурата навън се понижи под-5гр.Тогава сутрин пада голямо бърсане на прозорци...
Недостатъчно проветряваш. У нас не ползваме влагоотделител, въпреке че имам, а и съпружката простира прането вътре. Като има конденз по стъклата или го забърсвам или проветрявам и той изчезва.
Но както се очаква цените на енергията да гонят тавана, ще си го сбирам конденза в чаша да пия една студена вода :-D
agj - майстор
пет авг 12, 2022 2:40 pmkozl написа:
пет авг 12, 2022 1:29 pmagj написа:
пет авг 12, 2022 1:10 pmLutchezar написа:
За мен влажността ти е висока. Нормалната е 40-60.
Дори в банята ми не се вдига над 58, при това за малко.
При около 70 вече имам и по стъклата ако не взимам мерки, но ако затоплиш стъклата ще получиш мухъл на друго място...
Влагоабсорбатора е нагласен на автоматичен режим и поддържа 50-60% влажност, през целия ден когато сме на работа. Изключвам го когато сме в стаята, не мога да го държа постоянно включен, дразни ме не шума а движението на въздуха - имам алергия.Така че повишаването на влажността не е чак толкова голямо. Но съм забелязал че дори да се повиши, то не влияе чак толкова за образуване на конденза по стъклата. Конденза се образува най много през нощта и най вече когато температурата навън се понижи под-5гр.Тогава сутрин пада голямо бърсане на прозорци...
Недостатъчно проветряваш.У нас не ползваме влагоотделител, въпреке че имам, а и съпружката простира прането вътре. Като има конденз по стъклата или го забърсвам или проветрявам и той изчезва.
Но както се очаква цените на енергията да гонят тавана, ще си го сбирам конденза в чаша да пия една студена вода :-D
Всяка сутрин по около 5-10 минути !По време на проветряване влажността пада дори и под 40.Не мога да проветрявам за по дълго,все пак трябва и температурата да не пада много....
След проветряване влажносттта се повишава отново.Е да, китките са един от факторите но съпружката започна да намалява броя на саксийте.Конденза на стъклата се появява най напред точно около саксийте ....но това са фактори който няма как да се избегнат ... :-D Поне не се простира в стаята.Имаме сушилня!Която пък е още по голям влагооделител! :razz:
Hursa - майстор
Опасявам се, че тъкмо конденза ще се увеличи. До колкото се разбира, лепи се не на стъклото, а на профилите на дограмата - така би се образувал "въздушен джоб" между стъклопакета и тази залепена плоскост. Но проблема, според мен, ще е, че този "джоб" няма да е херметичен и в него ще постъпва, чрез дифузия (дори не само, ако е лошо залепен) - въздух от помещението, както и водни пари. И тъй като вътрешната повърхност на така топлоизолирания стъклопакет ще е по-ниска - върху нея ще кондензират по-интензивно проникналите водни пари. Така влажността (абсолютната на въздуха) в "джоба" ще пада и от помещението ще "дифундират" допълнителни количества водни пари, които ще кондензират върху стъклопакета. И така - конденза няма да бъде върху вътрешната повърхност - която може да се подсуши, а върху повърхността на стъклопакета под тази залепена плоскост - съчетан с мухъл по гумените уплътнения, профилите и дори по стъклата. Според мен, ефекта по отношение на конденза, ще е значително по-зле, по сравнение с разхерметезиран стъклопакет.
Ако се залепят на външната страна на профилите - няма да има този ефект и действително може да бъде решен проблема с конденза по стъклопакета, дори по профилите. Но колко време ще издържи залепването изложено на външните въздействия - да го духа и движи вятъра, да го пече слънце, резки температурни разлики нощем/денем, прах, овлажняване от дъжд и оросяване, замръзване и размръзване. Колко време ще издържат на външните въздействия (не са твърди като стъклото - изложени на абразивното действие на прахта носена от вятъра) тези пластикови прозрачни плоскости (колко време ще са прозрачни) изложени на директното слънчево греене (ултра виолета му, най-вече) - не филтровано от стъклата на съклопакета (а залепването, не прикрито от профилите на дограмата).
agj - майстор
пет авг 12, 2022 5:04 pmHursa написа:
Опасявам се, че тъкмо конденза ще се увеличи. До колкото се разбира, лепи се не на стъклото, а на профилите на дограмата - така би се образувал "въздушен джоб" между стъклопакета и тази залепена плоскост. Но проблема, според мен, ще е, че този "джоб" няма да е херметичен и в него ще постъпва, чрез дифузия (дори не само, ако е лошо залепен) - въздух от помещението, както и водни пари. И тъй като вътрешната повърхност на така топлоизолирания стъклопакет ще е по-ниска - върху нея ще кондензират по-интензивно проникналите водни пари. Така влажността (абсолютната на въздуха) в "джоба" ще пада и от помещението ще "дифундират" допълнителни количества водни пари, които ще кондензират върху стъклопакета. И така - конденза няма да бъде върху вътрешната повърхност - която може да се подсуши, а върху повърхността на стъклопакета под тази залепена плоскост - съчетан с мухъл по гумените уплътнения, профилите и дори по стъклата. Според мен, ефекта по отношение на конденза, ще е значително по-зле, по сравнение с разхерметезиран стъклопакет.
Ако се залепят на външната страна на профилите - няма да има този ефект и действително може да бъде решен проблема с конденза по стъклопакета, дори по профилите. Но колко време ще издържи залепването изложено на външните въздействия - да го духа и движи вятъра, да го пече слънце, резки температурни разлики нощем/денем, прах, овлажняване от дъжд и оросяване, замръзване и размръзване. Колко време ще издържат на външните въздействия (не са твърди като стъклото - изложени на абразивното действие на прахта носена от вятъра) тези пластикови прозрачни плоскости (колко време ще са прозрачни) изложени на директното слънчево греене (ултра виолета му, най-вече) - не филтровано от стъклата на съклопакета (а залепването, не прикрито от профилите на дограмата).
Да и аз също си задавам доста от тези въпроси! А явно няма тук човек с опит който да сподели реалния ефекти от варианти на външно и вътршно закрепване на плоскостите. Аз също си мисля че външното закрепване ще е по ефективно за конденза. Но това няма потвърждение в информацията и в клипове които изгледах в нета! Всички ги поставят от вътре и се твърди чя ефект има.
Има още малко време до началото на зимния период и ако реша да си поръчам плоскости, задължително ще пробвам варианти на закрепване.И може да продължим разискванията по темата с вече някакви реални резултати.
Hursa - майстор
пет авг 12, 2022 6:03 pmagj написа:
Аз също си мисля че външното закрепване ще е по ефективно за конденза. Но това няма потвърждение в информацията и в клипове които изгледах в нета! Всички ги поставят от вътре и се твърди чя ефект има.
Според мен - няма информация при външен монтаж, просто защото не са предвидени за такъв. Вероятно няма да издържат много при такъв, дори ако не ги отвее вятъра. Ефект ще има по отношение на топлоизолационните способности на прозорците на които са монтирани. Но мисля, че по отношение на конденза (при вътрешен монтаж) - ще има проблем - виждали ли сте разхерметизиран стъклопакет, и вижте колко усилия са положени да е надеждно херметизиран и запълнен с осушен газ. Мислите ли, че ще можете така добре да монтирате тези плоскости.
Lutchezar - майстор
Сега погледнах влажностите в къщи, имам датчици почти навсякъде. Хол - 43, стая - 47,стая в която не се живее - 35, кухня - 49, баня - 50.
Външен датчик показва 47. Така и не каза какво е помещението, какъв е външният климат, изолации, стени, има ли източници на влага освен хора и цветя?
agj - майстор
пет авг 12, 2022 6:12 pmHursa написа:
пет авг 12, 2022 6:03 pmagj написа:
Аз също си мисля че външното закрепване ще е по ефективно за конденза. Но това няма потвърждение в информацията и в клипове които изгледах в нета! Всички ги поставят от вътре и се твърди чя ефект има.
Според мен - няма информация при външен монтаж, просто защото не са предвидени за такъв. Вероятно няма да издържат много при такъв, дори ако не ги отвее вятъра. Ефект ще има по отношение на топлоизолационните способности на прозорците на които са монтирани. Но мисля, че по отношение на конденза (при вътрешен монтаж) - ще има проблем - виждали ли сте разхерметизиран стъклопакет, и вижте колко усилия са положени да е надеждно херметизиран и запълнен с осушен газ. Мислите ли, че ще можете така добре да монтирате тези плоскости.
Монтирането с двойно залепваща лента не е нищо сложно! А и идеята на монтажа е да се създаде още едн въздушен слой на стъклопакета. При добро и качествено залепване, мисля че не би трябвало да има проблем с функциалността.Начина на закрепване е показан на клиповете и не се обръща изрично внимание за някаква идеална херметизация. Вероятно доброто залепване е достатъчно!
А за външния монтаж вероятно само залепване може да не е достаъчно заради метереологините условия. Но ако първоначално се усети ефект то може да се мисли за по стабилен монтаж, ако изобщо има нужда от такъв. Так че сега първоначално, търсим ефективност!
Hursa - майстор
пет авг 12, 2022 6:44 pmagj написа:
Начина на закрепване е показан на клиповете и не се обръща изрично внимание за някаква идеална херметизация.
Именно - просто защото добра херметизация не е възможна при такъв монтаж.
MamaMy - майстор
Има една специална лента за монтаж на лайсни по автомобилите. Представлява нещо като прозрачно силно лепящо желе нанесено на найлонова лента. С негова помощ монтирах едни картини върху фаянсови плочки. Това нещо лепи зверски и няма чистене, а в същото време уплътнява много добре. Ако се използва такова гарантирам уплътнение дори с налягане. :-D

Тема "Повишаване изолацията на прозорци с прозрачни пласмасови плоскости." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: