• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
adfed - напреднал
Здравейте, ще правим топлоизолация с каменна вата на таван с открит гредоред. Тоест откъм помещението са първо гредите на тавана, върху тях има дъски, върху дъските ще полагаме ватата и нагоре е неотопляемо подпокривно пространство. Допълнителни тавани от ламперия, гипсокартон и т.н. няма да се поставят.
Чуденката ми е за фолиата, които трябва да се използват. Ако сложим между дъските и ватата паропропускливо фолио, влагата от помещението ще отива във ватата. Ако пък сложим пароНЕпропускливо фолио, ватата ще е запазена, но влагата ще отива в гредите и дъските?
Къщата е с дървена дограма и варова мазилка, не е "запечатана". Моля за съвет как е по-добре да се направи - какво фолио да сложим под и какво над ватата и защо?
Киррил - специалист
Къщата е изкарала така над 100 години и влагат е отивала нагоре. С тези съвременни материали само проблеми. Няма ли как да се постави изолацията над гредореда, ако е таванско помещение.
adfed - напреднал
Изолацията ще се слага именно над гредореда, както казах - отдолу нагоре върви: помещение, греди, дъски, изолация, подпокривно.

Ватата все още не е купена, така че сме отворени и за други варианти за изолация, ако можете да предложите по-добър.
Киррил - специалист
пон окт 03, 2022 9:39 amadfed написа:
Изолацията ще се слага именно над гредореда, както казах - отдолу нагоре върви: помещение, греди, дъски, изолация, подпокривно.
Извинявай, не съм разбрал. Тогава над ватата (не под нея) едно паропропускливо филио според мен е достатъчно. проблем ще е ако се ходи после по него, но може да се намери нещо твърдо паропропускливо. Аз бих наредил стари дъски.
adfed - напреднал
Притеснението ми е основно за фолиото под ватата. Ако се сложи пароНЕпропускливо фолио под нея, както е по инструкция, няма ли влагата от помещението, отивайки нагоре и срещайки преградата на фолиото, да кондензира по гредите и дъските и след някоя година да изгният. Или, предвид останалите особености на къщата, излишната влага ще се попива от мазилката примерно?
шоп - майстор
пон окт 03, 2022 12:10 pmadfed написа:
Ако се сложи пароНЕпропускливо фолио под нея, както е по инструкция, няма ли влагата от помещението, отивайки нагоре и срещайки преградата на фолиото, да кондензира по гредите и дъските и след някоя година да изгният.
Водните пари ще кондензират само ако има предпоставки за това. Ако греди, дъски и паронепропускливо фолио са със стайна Т няма да има предпоставки за конденз.
Вароциментова мазилка и дървена дограма осигуряват една прилична вентилация.

Аз бих сложил под ватата обикновен найлон за 20-30 ст/м2 и повече вата отгоре за да се изведе точката на оросяване далече от паробариерата.

Без паробариера ватата ще е влажна, пак ще изгние и няма да има ефекта на топлоизолацията.
adfed - напреднал
Много благодаря, това беше отговора, на който се надявах :)
adfed - напреднал
Изникна един проблем - на места има по-големи процепи между дъските на тавана и фолиото се вижда отдолу. Грозно е. Да запълня всички фуги ми се вижда невъзможно, но мога ли да постеля нещо под фолиото, нещо тъмно, че да не блести на метал?
schuldiner - майстор
Черен найлон. Ако процепите са толкова големи, че пак дразни, пробвай с черна мембрана. Има и такива с фабрични лепенки за херметизация. Текстурата е като на плат, изглежда малко по-добре.
adfed - напреднал
Благодаря. Сега ми хрумна нещо друго - дали мога да боядисам самото фолио на проблемните места?
  • 1
  • 2

Тема "Топлоизолация на открит гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: