Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Сдобих се с жилище в нова сграда с много прозорци. Само в хола са 2 врати с френски прозорец към тях и един малък прозорец. В спалнята е врата, голям прозорец 1.2х1.5 и още един нормален 0.8х1.5. В втората спалня е само врата и малък прозорец.

Дограмата е АНТРАЦИТ Thyssen Inoutic E-forte 85мм с 40мм троен стъклопакет 4мм стъкла всякакви сезони с аргон. U=0.9 /стъкло U=0.7 по протокол
Пантите са скрити AGB, дръжки Hoppe
Сградата е с окачена фасада от камък с 12мм вата.

И оттук започват проблемите.

В хола постоянно се усеща течение, а едната спалня е невъзможно да се поддържа нормална температура (дори на 10 BTU климатик му е трудно) и постоянно духа.

След термографско обследване се установи, че гумените уплътнения пропускат въздух около стъклопакета.

Около почти всички прозорци има процепи където е обръщането, където има тънка планка 5мм между рамката и стената. От тези процепи духа, запълвах с акрилен силикон, но на места пропуска. Нямам представа дали при самото обръщане не е нарушена някаква преграда с външната страна на стената и да влиза студен въздух в тухления зид. Около самите прозорци стената е по-студена.

Самата дограма има средно гумено уплътнение което да не позволява да има отворена циркулация между външната и вътрешната камера като се затвори вратата/прозореца. И въпреки това на 2 от вратите продължава в затворено положение да се чува как въздуха просто си преминава.
Попитах специално дали има метални планки в профила, които да го държат изпънат, но никой не ми даде ясен отвогор.

Какви са нормалните температурни отклонения на дограмата при външна температура 8 градуса / вътрешна 24?
Смяна на гумените уплътнения ще реши ли проблема?
Ако е нарушена изолацията около прозорците и няма как да се намери достъп от външната страна, има ли как отвътре да се замаже около прозорците, за да не духа?
Прикачен файл:
window3.PNG
Прикачен файл:
window2.PNG
Прикачен файл:
window1.PNG
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср ное 16, 2022 1:09 amwildhostage написа:
Здравейте,

Сдобих се с жилище в нова сграда
stefanjor - специалист
"Нова сграда"- току що построена или сграда ново строителство?
Акт 16 от 2021г. строена в стил "ремонта на ремонта"
Прилагам и снимки

процеп между рамка и външна фасада:

Прикачен файл:
20221116_113436.jpg

луфт прозорец отвън:

Прикачен файл:
20221116_113606.jpg
Прикачен файл:
20221116_113414.jpg

въшно уплътнение и край на профила:

Прикачен файл:
20221116_113325.jpg

теч отвътре след дъжд:

Прикачен файл:
20221003_181509.jpg
brum - майстор
Гаранция от строителят нямате ли? Или поне гаранция на дограмата?
ср ное 16, 2022 12:33 pmbrum написа:
Гаранция от строителят нямате ли? Или поне гаранция на дограмата?
Гаранция имам и досега са идвали 6 пъти. Всяко посещение е комично, но в момента внасям официално уведомление до строителя.

Не мисля, че от самата фирма са наясно какво трябва да се направи. Затова търся мнение какви са очевидните пропуски, които мога да посоча, и как би трябвало да изглежда добре поставена дограма.

Например какви температурни разлики са допустими, какви луфтове на профилите, гумите и тн.
brum - майстор
Успех :) . И аз търсих такова и нищо не намерих. Нито по закон, нито от производителят.

Търсиш си проектите на сградата, гледаш детайла за монтаж на прозорците (ако го има) и сравняваш с това дето виждаш. Ако нещо не е изпълнено както по проекта можеш да имаш претенции към строителят.

За луфтовете на дограмата и допуски звучи като утопия.

А иначе кое се брои за луфт - ако минава въздуха е луфт. Как се мери - слагам тънка лента от хартия и гледам дали излиза с лекота или задържа между гумените уплътнения. Ама при тия сини петна от термокамерата това е излишно.

За сините петна - по стъклопакета е нормално да ги има. Студеният въздух слиза на долу и в долният край прозореца е по-студен. По дограмата не е добре да го има, но поне при мен около пантите няма как да се оправят, защото пантата минава между гумените уплътнения.

А за стоплянето с климатици - тия дни времето е ужасно с тази мъгла. КОП-а на климатика пада страшно и е възможно да не му стига мощност да стопли.
miliad - майстор
Това което виждате по края на стъклопакета не е от гумите , а ефекта от алуминиевия дистанционер.
А последствията от лош монтаж се решават или с регулиране, или с къртене и добър монтаж.
Лоша изработка с нищо не се оправя.
Някой може ли да препоръча фирма, която да установи има ли дефекти и да ги отстрани?
Попаднах на 151.eu но ми прилича на сайт за малки обяви и не успях да се свържа с никой.

Тема "Кошмарна дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: