• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
B0bi - специалист
Как се казва каменна зидария на основи с малко вар? Основно е изпълнена като суха такава (между големите камъни има(ше) заглавки (клинове, ками, подпирачки ... не знам точно как се казват). При направата на ТИ, майсторът е избил всички тези "клинове" и е фугирал декоративно. Звучи ми като никак не добра идея ... направо леко ужасяващо. Много бих се радвал ако ме убедите, че греша. Другата ми (спасителна) радост би била, да ми кажете начин за оправяне на "грешката"?
chapara - майстор
съб дек 17, 2022 9:52 pmB0bi написа:
Как се казва каменна зидария на основи с малко вар? Основно е изпълнена като суха такава (между големите камъни има(ше) заглавки (клинове, ками, подпирачки ... не знам точно как се казват). При направата на ТИ, майсторът е избил всички тези "клинове" и е фугирал декоративно. Звучи ми като никак не добра идея ... направо леко ужасяващо. Много бих се радвал ако ме убедите, че греша. Другата ми (спасителна) радост би била, да ми кажете начин за оправяне на "грешката"?
Казва се суха каменна зидария и си на прав път, не се избиват клиновете, а редовно се натягат, подменят и сгъстяват ако е нужно.

Поправката е по обратния път, почиства се малък участък и се възстановява и така до края. После може да се фугира, но няма да издържи дълго.
B0bi - специалист
Мисля си за арматурна мрежа и измазване със силен циментов разтвор или направо кофраж и наливане на бетон отпред? Второто ми се струва по-надеждно, но изпълнението ... Над основите (камъка) стърчи 10см изолация.
Основният въпрос е има ли смисъл? Ще ги заздрави ли надеждно?
chapara - майстор
нед дек 18, 2022 6:13 amB0bi написа:

Основният въпрос е има ли смисъл? Ще ги заздрави ли надеждно?
С армиран бетон ще пооправиш нещата.
B0bi - специалист
Благодаря! Дано няма проблеми до пролетта. Затопли ли се, спешно се заемам със задачата.
schuldiner - майстор
Пусни една снимка, че е много относително.
Нискоетажно с каменни основи е добре само с мрежа и измазване, както казва Боби.
Голяма къща върху ронещ се зид - армиран бетон от chapara.
А при мен се оказа триетажна с подкопани на метър основи суха зидария. Не само правих армирани подпори, ами и контрафорси вътре в мазата.
Най-сигурният начин е да викнеш миксера и да напълни до откат бетон, ама... ще ти излезе евтино, но ефективно надали. Трябва да се мисли.
B0bi - специалист
Снимки най-рано идната събота. Двуетажна е къщата. Няма мазе. Няма и колони. Носещи плочите са си тухлите, та и така не бях особено спокоен. Иначе нищо не се рони. Имаше плътно клинове във фугите на големите камъни. След избиването им е фугирал. С какво - не знам. Не разбрах къде казваш, че бих могъл да налея бетон с миксера?
schuldiner - майстор
Миксера - в изкопа. Аз се изкушавах да си напълня мазата, че бактисах от кофражчета, подпорки, стъпълца и всякакви простотии на някакви мизерни 6-7 квадрата, че и под земята с ръчно бъркан бетон.
По принцип разкриването се прави на части - 2-3 метра изкоп, кофраж, бетон до двайсетина см над терена или до стиропора, декофриране, следващите 2-3 м. Това за да не ти се разбягат камъните в основите като ги подкопаеш нацяло. Ама щом са с клинове, може и на по-големи участъци. Все пак някой грамотен трябва да огледа и да пипне тук-там, преди да се открива по много. Значи, това, което ти предлага и chapara, е да направиш пояс от армиран бетон, като този пояс е като пръстените на бъчвите - да удържа основите да не се разпилеят навън. Т.е. армировката е по периметъра на къщата, а не като на греда. В смисъл по-простичка е.
B0bi - специалист
Не бях мислил да копая и да слизам под кота 0. Надолу клиновете си стоят - "майстора" разгеле не е чак толкова ... "майстор", че да разкопае та да избие и тях :axe: Може би наистина не е лошо да се налее до долу :? Честно казано никак не ми се рови покрай основите. Това трябва да стане ръчно. В ширина ще стане към 50 см. Отива към 15 м³
пръст :shock: Ако съм те разбрал правилно, въпросния трап трябва да го запълня с бетон. Идва ми в повече от където и да го погледна.
Мисля, че ще направя кофраж и в него армировачна мрежа. С какво фи и с колко големи квадрати? "Петица" 20/20 ми се струва слабичка за случая? Да сложа двойно като ги размина така, че да се получат 10/10? Имам още доста чуденки, но има и време ...
schuldiner - майстор
Е, ако ще правиш бетон, ще трябва да слезеш под точката на замръзване. Не е необходимо чак 50 см ширина, обаче като знам цената на кофража... да залееш изцяло е по-лесно. Като не ти се копае, а и ако не се налага, тогава само мрежа околовръст. Бетонът е колкото да защити мрежата - 3-5 см над желязото плюс някаква водоустойчива мазилка/фасаген.
Не виждам причина Ф6/Ф8 на 20 см квадрат да не става. В случая армировката действа само на опън.
  • 1
  • 2

Тема "Фугиране на основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: