• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
niki_sap - специалист
Здравейте. Започнах голямо приключение, купувайки си тавански апартамент в сграда от 70-те с дървен покрив. Сега ми предтои поставянето на изолация на скатовете. Четох доста и вече имам представа, от последователността на нужните материали, но не ми е ясно как да избегна няколко термомоста и може би, кой би бил най-удачният метод за изолация в моя случай. И така, ще се опитам най-подробно да представя ситуацията:
Прикачен файл:
scheme_roof.png
scheme_roof.png (5.85 KиБ) Видяна 4590 пъти

Покривът е двускатен, като над апартамента има таванско помощение, но същевременно има и скосявания. В момента има изолация на пода на таванското, (равният таван на схемата) и не предвиждам да слагам допълнителна изолация там. Основният проблем идва от стените подпиращи покрива - двете вертикални черни линии на схемата. Първата е стена от бетонни тухли на височина 1 м., която представлява и вътрешната стена на апартамента. Втората е външната стена с височина приблизително 50 см. Проблемът е, че първата, вътрешна стена има на няколко места врати, така че пространството между вътрешната и външната стена да може да се използва като склад.

В момента покрива представлява:
- дървена скара (като на хамбар, даже без обшивка), върху която са стъпили керемидите и под керемидите има сива алуминиева подложка (подобна на сенниците за прозорци на кола)
- 5-7 см. стъклена вата,
- гипскартон/шпертплат с налепени тапети.
Идеята е да продължа от сивата алуминиева подложка навътре със:
- мушама, за да избегна потенцилани течове от съществуващата алуминиева подложка
- минерална вата (кафявото)
- влагоуловителна мембрана (оранжево)
- гипскартон.
И така въпросът:
- как да избегна термомост с първата вътрешна стена и най-вече как да изпълня и минералната вата и влагоуловителната мембрана, за да избегна термомост и съответно опасност от мухъл.
Решение:
- опаковам с вата и мембрана вътрешната стена от двете й страни - в такъв случай да опаковам ли и пода между двете страни и външната стена отвътре
- ????
niki_sap - специалист
Очевидно форумът не е това, което беше преди години, но при стотина погледнали, няма нито един съвет.... Да пробвам още веднъж да ви привлека вниманието:
Големият ми проблем, е как да изолирам нишата между двете стени, за да няма конденз. Стигнах до идеята да изолирам с вата целият скат, възможно най-навън - дори след външната стена, ако мога да бръкна, и отгоре да сложа плътно мембрана влагонепропусклива. Стените мисля да изолирам с фибран от всичките им страни - вътрешната стена от двете страни, пода на нишата между двете стени и външната стена (отвътре). Остава проблема, какво да правя вратите. Навсякъде където чета казват плътно да се облепи с влагонепропускливата мембрана, включително вътре в контактите на подпорната стена под покрива, а аз тук ще имам две врати по 70/50 см. Не знам какво да ги правя. При така предложена изолация няма ли риск да ми мухлясва багажа в нишата между двете страни?
chapara - майстор
Така си разхвърлял обяснението в дългия си пост, че човек не може да се пренесе в проблема, или поне аз :?
niki_sap - специалист
Не знам как да го обясня по-ясно, съжалявам. Имам покрив стъпил върху две стени - едната вътрешна, към стаята и другата, външна - на фасадата. Между двете стени имам празно пространство, което е достъпно през вратичка и се използва за складиране на багаж. Въпросът е, като изолирам покрива, да не се получава конденз вътре в това складово пространство. Ако гледам клипове за поставяне на подпокривната изолация, слагат изолацията на покрива, стигат до подпорната стена и продължават и по нея надолу до плочата с изолация и съответно паронепропускливо фолио (и върху него гипскартон). Да, обаче това е в случай, че това е външната фасадна стена. При мен обаче имам 2 стени. Как да изпълня изолацията на стените и съответно вътре в пространството между двете стени?
chapara - майстор
вт май 23, 2023 1:56 pmniki_sap написа:
Не знам как да го обясня по-ясно, съжалявам. Имам покрив стъпил върху две стени - едната вътрешна, към стаята и другата, външна - на фасадата. Между двете стени имам празно пространство, което е достъпно през вратичка и се използва за складиране на багаж. Въпросът е, като изолирам покрива, да не се получава конденз вътре в това складово пространство. Ако гледам клипове за поставяне на подпокривната изолация, слагат изолацията на покрива, стигат до подпорната стена и продължават и по нея надолу до плочата с изолация и съответно паронепропускливо фолио (и върху него гипскартон). Да, обаче това е в случай, че това е външната фасадна стена. При мен обаче имам 2 стени. Как да изпълня изолацията на стените и съответно вътре в пространството между двете стени?
https://gsstroimarket.bg/product/13094- ... nsulejshyn
Това е мембраната която трябва да ползваш за покрив и стени за да не се задържа влага в помещението, като трябва да е съчетано с проветряване. Не си казал за прозорци и капандури. Ако са малко, слагаш капандура. Ще трябва да темперираш и сладчето за да не бяга влагата на там. Може да е с по малка температура, но над 18 градуса зимата! Ако е тъмно помещение капандура с клапа по влажност!


И да натъртя, мембраната е паропропусклива и водонепропусклива, така че има посока за монтаж и трябва да си информиран за това, кое е към помещението и кое към керемидите. Изключително важно е да се монтира перфектно!!!

Мисля че аз схванах въпроса, а ти отговора ми :wink:
niki_sap - специалист
"...дава възможност за дифузия на парата от конструкцията и едновременно с това предпазва конструкцията от дъжд и сняг". Ми не, не е тази мембрана. Тази мембрана е за под керемидите - не пропуска дъжда от вън навътре към помещението и пропуска парите отвътре навън - от изолацията навън. Така че въобще не става дума за тази мембрана. Изпълнението на скатния покрив ми е горе долу ясно - аз няма да свалям керемидите и тази мембрана, а ще действам отвъре. Така че слагам вата и върху нея https://gsstroimarket.bg/product/13093- ... nsulejshyn парна бариера и след това приключвам с гипскартона. Тази част ми е горе-долу ясна. Проблемът е именно в складчето. Там, между двете стени няма капандура или отдушник. Каква е тази "капандура с клапа по влажност"?
chapara - майстор
https://www.bezvlaga.com/air-box/air-box-comfort/

Другото щом го знаеш, няма с какво да съм ти полезен.
Успех.
niki_sap - специалист
Благодаря, да ще ги имам предвид тези при поръчката на дограмата. Благодаря.
chapara - майстор
Лично мнение.
Мисля, убеден съм че допускаш фатални грешки. Почети още малко за нещата които ти знаеш. Ако има и някой дълго работил в сферата и някоя консултация.
Комбинация от два вида фолиа?
Най важно е да нямаш остатъчна влага и да държиш температурите така че влагата да има един път - на вън!
Lutchezar - майстор
Номерът е да изкараш влагата и да не я пускаш да влезе. Като влезе в зависимостта от влажност и температура евентуално точката на конденза е хубаво да я вкараш в стената. Малко числа,малко сметки, всичко го има в таблици. Това с мембрани, вата и фибран без да си направил сметката е безсмислено дори да го мислиш.
  • 1
  • 2

Тема "Как да избегна термомостове при изолация на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: