• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. Става въпрос за апартамент на първи етаж в ЕПК блок. Под апартамента са мазетата, където влиза студ безпрепядствено отвън. Съответно подът на апартамента е студен през зимата. Това не е проблем в стаите, защото там е с ламинат, който заедно с подложката явно е достатъчно добър изолатор, че при ходене по пода да не се усеща студ, но в банята подът си е осезаемо студен.

Чудя се дали да топлоизолирам тавана на мазетата, точно под банята. Поради разположението на мазетата мога да сложа изолация само и единствено на площта под банята. Мисля да се слага 10 см. стиропор, залепен с пяна. Дали би имало полза? Ако подът на банята стане с 5 градуса по-топъл, би си струвало.
шоп - майстор
Какво ти пречи да пробваш?
Стиропора е евтин, пяната също. За 1 час работа е.
Не очаквай чудеса. 5 градуса е много оптимистично.
Изолирай максимално възможен периметър от тавана на мазето, защото бетона си е сериозен термомост и студа/топлината си търси местата с най-малко съпротивление.
ivanovbg - майстор
Бетон се изолира с фибран. Мазето по принцип е влажно, а стиропора е паропропусклив. Няма голяма разлика в цената на квадрат.
joro_kem - специалист
чет ное 30, 2023 11:05 pmДомашен немайстор написа:
Мисля да се слага 10 см. стиропор, залепен с пяна. Дали би имало полза?
да, ще има полза, но те съветвам да дюбелираш изолацията - след време пада (правих същото упражнение преди 15-ина години - изолирах тавана на общата изба, която при мен се явява под на баня и кухня - и двете с плочки. "майсторите" ги домързя да дюбелират и след време изолацията частично падна.
пет дек 01, 2023 8:21 amjoro_kem написа:
..."майсторите" ги домързя да дюбелират и след време изолацията частично падна.
С какво е лепено?
dragozow - майстор
5 градуса надали, освен изолацията говори със съседите да сложите прозорци.
joro_kem - специалист
пет дек 01, 2023 8:28 amТрифон П.Трифонов написа:
С какво е лепено?
с лепило
пет дек 01, 2023 9:49 amjoro_kem написа:
пет дек 01, 2023 8:28 amТрифон П.Трифонов написа:
С какво е лепено?
с лепило
Системите с лепило, на всички големи, задължително се дюбелират.
С пяна няма да падане, дори без нито един дюбел.
radius - майстор
За размерите на банята, бетона е такъв хубав термомост, че да изолираш само площта на банята, при тази дебела плоча си е загуба на време. Според мен няма да има никакъв ефект.
Също така, ламината хич не е добър изолатор, освен ако не си с подложка 1 см.
Все някакъв ефект ще има. Дано е възможно да "застъпи" поне част от плочата на съседни помещения, а да топлоизолира всичко възможно би било най добре!
Правил съм на много панелки, като минимално застъпване съм се стремил да бъде 30см.
Имало е случаи, стена на една стая да остане без изолация на 1/3 от площта си само.
Така проблемите отиват у стиснатият съсед, понеже точката на оросяване се измества при него.

Имаше изискванеза минимално покриване на съседни повърхности, но не помня точно.
Мисля 50-60см да беше?!
  • 1
  • 2

Тема "Студен под на първи етаж - топлоизолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: