• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Излезна ми реклама за топлоизолация aluthermo.

Някой дали я е използвал и дали е толкова добро, колкото го описват ?

Обмислям да я изпробвам за водопроводна шахта и за под.

Благодаря за мненията!

Поздрави!
И аз се интересувам от този въпрос, разрових българските и руските форуми, нищо никъде. На английски ми излезе някаква информация, че производителя нямал официална сертификация за този продукт. Ще се радвам някой, който го е ползвал да сподели мнения.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт апр 23, 2024 2:57 pmmanitu написа:
И аз се интересувам от този въпрос, разрових българските и руските форуми, нищо никъде. На английски ми излезе някаква информация, че производителя нямал официална сертификация за този продукт. Ще се радвам някой, който го е ползвал да сподели мнения.
Купете и после споделете. Все някой трябва да е пръв
ivanovbg - майстор
Паропропускливост = 0
Не трябваше ли изолацията да е паропропусклива?
вт апр 23, 2024 4:49 pmn_a написа:
вт апр 23, 2024 2:57 pmmanitu написа:
И аз се интересувам от този въпрос, разрових българските и руските форуми, нищо никъде. На английски ми излезе някаква информация, че производителя нямал официална сертификация за този продукт. Ще се радвам някой, който го е ползвал да сподели мнения.
Купете и после споделете. Все някой трябва да е пръв
Не става въпрос за покупката, а за човек, който може да я оцени. Аз нямам тези познания, за да мога да я оценя. Затова и питам :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт апр 23, 2024 7:18 pmivanovbg написа:
Паропропускливост = 0
Не трябваше ли изолацията да е паропропусклива?
Зависи какво изолира!!!
Тя и паропропускливата пропуска колкото да се каже, ама кой пречи да вейм Байряка ?!
Като туристическите обувки - дишат ли- дишат бе, а краката мокри. Въпреки това, за предпочитане са пред гумени ботуши. По удобни са и краката топли.
Също като топлоизолацията- проветряваме.
Hursa - майстор
вт апр 16, 2024 1:30 pmtest789t написа:
Някой дали я е използвал и дали е толкова добро, колкото го описват ?
Мисля - че ако така я пробвате няма да сте доволен. Не е удачна така да я ползвате (според мен). Какво конкретно ви хареса в нея?
съб апр 27, 2024 9:21 pmHursa написа:
вт апр 16, 2024 1:30 pmtest789t написа:
Някой дали я е използвал и дали е толкова добро, колкото го описват ?
Мисля - че ако така я пробвате няма да сте доволен. Не е удачна така да я ползвате (според мен). Какво конкретно ви хареса в нея?
Това че я сравняват колко е тънка и със същото действие. Имам стая, която няма височина, а под нея е мазето. Мисля да я ползвам за подова изолоция.
Hursa - майстор
Не вярвайте на рекламни писаници.
Вижте как препоръчват да се монтира на покриви, стени, под дюшеме. Разчита се на въздушното пространство. Например преди са правили двойни стени с разстояние между двата зида между 5 и 20 сантиметра. Въздушното пространство си е топлоизолация. Между двата зида, през въздушното пространство - протича топлообмен - конвективен (посредством естествената конвекция на въздуха в това "затворено" пространство) и лъчист (наричан още радиационен - посредством обмен на топлинна енергия посредством излъчване). Като се поставя фолио на единия зид (на страната обърната към другия зид) - обикновено алуминиево - се влошава значително лъчистия топлообмен (повърхността на алуминиевото фолио отразява значителна част от инфрачервеното излъчване, съответно и много слабо излъчва в този диапазон, медта превъзхожда алуминия, като инфрачервен отражател (съответно и по нискоемисионност в тази област от спектъра), но е значително по-скъпа, а и с алуминия във вид на тънко фолио се работи много по-лесно, по здрав е). Т. е. като се монтира такова фолио - до голяма степен се изключва единия вид топлообмен между двата зида в това въздушно пространство и така ефективността му по отношение на топлоизолационните му качества се увеличава около два пъти. Подобен е подхода с използване на стъклопакети при прозорците - вместо единично стъкло се монтират няколко стъкла. Така се увеличава броя на преградите, които трябва да преодолее топлинния поток (например от помещението зимата) и така се подобряват в пъти топлоизолационните качества на прозорците. За да се увеличат допълнително топлоизолационите им качества се използват стъкла с нискоемисионно покритие на едната повърхност (обикновено монтирано, така че тази повърхност да е обърната към другото стъкло в стъклопакета).
Та с тази изолация, какво трябва да направите - въздушната междина, която трябва да оформите с нея ще трябва да я разделите на две. Така вместо две прегради ще имате три (подобно на троен стъклопакет вместо двоен) - така значително се подобрява ефективността на въздушната междина. Още повече - двете повърхности на тази междинна преграда са покрити с алуминиево фолио - т. е. допълнително значително се влошава лъчистия топлообмен през двете въздушни междини, които се оформят с тази лека преграда (е и тя все пак е по-ефективна в топлоизолационно отношение от средното стъкло в троен стъклопакет).
Забележете, че не дават коефициент на топлопроводност на този "сандвич", който предлагат, а пишат, за ефективността и, ако е монтирана, така както описват. Не дават и "топлинното му съпротивление". Така изградената топлоизолация ще е ефективна, съмнявам се да е ефективна колкото 20 см вата с която я сравняват (дори "идеално" монтирана) - но ще е ефективна. Но само в съчетание с още две прегради и въздушни междини между тях. Вие, няма да правите подобна конструкция, а ако правите - няма да спестите пространство. (Описаното е както го разбирам, вие решавате - дали съм прав или да повярвате на рекламните им брошури. :) Но ги разгледайте и ги прочетете внимателно, защото според мен са написани, така че да подведат четящите ги. Показаните илюстрации - също.)
Така, че за подовата изолация по-добре да използвате фибран - 10 мм, като дори 5 мм, според мен, ще е по-ефективно и по-евтино от тази "алутермо". А още по-добре 20 мм фибран на същата цена, като 10 милиметровия.
  • 1
  • 2

Тема "Мнения за aluthermo" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: