• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
CASA - специалист
Забравяте,че коркът е естествен матерял и от здравна гледна точка е най-приложим за вътрешна топлоизолация.коркът не се използва за хидроизолация.Ако е обработен със спецялни импрегнатори и лакове не биха се получили по-горните ситуации от снимките.А като казах за снимките те са много частен случай.Тани би ли казал как е бил поставен и обработен коркът в тази стая.За какво се е ползвала тази стая,понеже забелязах доста конденз и по тавана.Малко повече информация ако може,че се оставя с неточно впечатление.
И все пак когато сравнявате топлоизолации не забравяйте,че се делят на вътрешни и външни,според матерялите от които е изградена стената и не винаги коефицентът на топлопроводимост е най-важен.В крайна сметка не мисля че икономията от отоплението трябва да става за сметка на здравословния микроклимат.
prascho - майстор
CASA написа:
Забравяте,че коркът е естествен матерял и от здравна гледна точка е най-приложим за вътрешна топлоизолация.коркът не се използва за хидроизолация.Ако е обработен със спецялни импрегнатори и лакове не биха се получили по-горните ситуации от снимките.А като казах за снимките те са много частен случай.Тани би ли казал как е бил поставен и обработен коркът в тази стая.За какво се е ползвала тази стая,понеже забелязах доста конденз и по тавана.Малко повече информация ако може,че се оставя с неточно впечатление.
И все пак когато сравнявате топлоизолации не забравяйте,че се делят на вътрешни и външни,според матерялите от които е изградена стената и не винаги коефицентът на топлопроводимост е най-важен.В крайна сметка не мисля че икономията от отоплението трябва да става за сметка на здравословния микроклимат.
:klatsch: За това изказване трябва да те наградим с големи аплодисменти. Коефициентът на топлопреминаване определя един продукт дали е топлоизолация или е декорация!!! Горимите материали са вредни за организма при тяхното запалване. Ватата е съизмерим продукт с корка от гледна точка на вреда върху човешкия организъм и реалността показва, че 5 см корк отговарят на 5 см вата що се отнася до търсене на топлоизолационен ефект!!!
8180 - майстор
tsveteliana написа:
ДРАГИ ПРИЯТЕЛИ, :)
За да бъдем коректни при определянето на ефективността на даден материал, не може да говорим с чужди снимки и опит. Първо, коркът е най-добрият натурален топло и шумоизолатор, което се дължи на порестата му структура, т.е. на това, че той съдуржа огромно количество въздух в клетките си. Затова дори и без да става въпрос за сантиметри, можем да кажем че е добра изолация - например 5мм или 7 мм технически корк.

Драга Приятелко,
Прасчо елегантно Ви е подсказал, че е добре първо да четете. Данните, които съм дал, не си ги "смуча от пръстите" - официален за БГ документ - Прилож.4 на Нар.№7. Там, освен това е посочено, че ПЛЪТНОСТТА на корка е 120-160kg/m3, което на прост език означава, че въздухът в него е 3-10 пъти по-малко от други топлоизолации. Явно имате някакъв интерес - четете ги тези неща. В случая не Ви достигат сантиметри :) !!!
Иначе, аз познавам и др. "натурални" продукти - марихуана, кока, татул, минерална вата.
tsveteliana написа:
Второ - изключително важно е да поставяме коркът ПРАВИЛНО. Това означава ДА ГО ЛЕПИМ С ВОДОУСТОЙЧИВО ЛЕПИЛО!!! а не с подобие на C 200.

Тук Вие какво ни карате за правим - вътрешна изолация или саниране на лодки??
tsveteliana написа:
А за Ваше сведение има и технически корк 1см, както и 2 см, който е на големи листове с размери 91,5 см х 61 см
Сега дайте цените и да започнем разговора отначало.:)
CASA - специалист
prascho написа:
CASA написа:
Забравяте,че коркът е естествен матерял и от здравна гледна точка е най-приложим за вътрешна топлоизолация.коркът не се използва за хидроизолация.Ако е обработен със спецялни импрегнатори и лакове не биха се получили по-горните ситуации от снимките.А като казах за снимките те са много частен случай.Тани би ли казал как е бил поставен и обработен коркът в тази стая.За какво се е ползвала тази стая,понеже забелязах доста конденз и по тавана.Малко повече информация ако може,че се оставя с неточно впечатление.
И все пак когато сравнявате топлоизолации не забравяйте,че се делят на вътрешни и външни,според матерялите от които е изградена стената и не винаги коефицентът на топлопроводимост е най-важен.В крайна сметка не мисля че икономията от отоплението трябва да става за сметка на здравословния микроклимат.
:klatsch: За това изказване трябва да те наградим с големи аплодисменти. Коефициентът на топлопреминаване определя един продукт дали е топлоизолация или е декорация!!! Горимите материали са вредни за организма при тяхното запалване. Ватата е съизмерим продукт с корка от гледна точка на вреда върху човешкия организъм и реалността показва, че 5 см корк отговарят на 5 см вата що се отнася до търсене на топлоизолационен ефект!!!
Благодаря за аплодисментите!Между другото би ли ми направил сравнение между ватата и корка относно вредата върху човешкия организъм.И коя вата по-точно визираш.Също бих те помолил да ми дадеш кои са според теб качествата на корка и кои са минусите на ватата,която визираш!
prascho - майстор
Цитираният сайт отгоре не бих приел за какъвто и да е сериозен източник при положение, че предимно са вложили рекламни изказвани. Но дори и в малкото технически данни за корка са сбъркали мерната единица на коефициента на топлопроводимост. http://cork.dir.bg/_wm/library/item.php ... =8&dflid=3 .
Колкото до вредата на двата продукта върху човешкия организъм - по технически данни пише, че са не горими материали т.е. не се отделят вредни газове при евентуални пожари. Но пак трябва да подчертая, че в България трябва да се прави разлика между рекламни кампании и реалните технически характеристики на даден продукт. Положително качество на корка е лесния и бърз монтаж. Отрицателно качество на ватата е, че трябва да се комбинира ватата с други продикти като пароизолационно фолио, паропропускливо фолио и финишно покритие. Това усложнява монтажната дейсност като задължително при монтажа за да се спазят здравните норми е необходимо да се използва предпазна маска. В зависимост от финишното покритие изпълнението на ватата е с различна себестойност, но въпреки това "5 см корк отговарящ на топлоизолационните качества 5 см вата" /поставям го в кавички защото както е дадено корка има ламбда от 0,032 до 0,07 W/m.K, докато ватата в зависимост от вида й е със стойности 0,033 до 0,045/ комбиниран с популярни гипскартон е значително на по-приемлива цена за стандарта на средния данъкоплатец.

Няма нищо против да си облепиш всичките стени с 3мм корк за 19 лв/м2. Дори ще проявява типичното злорадство "не аз да съм добре а вуте да е зле" и ще остана доволен, че си се минал повече от мен. Аз налепих 6 мм депрон за 5 лв/м2 :-D. Отговори ми колко струва 5 см корк на м2?
CASA - специалист
prascho написа:
Цитираният сайт отгоре не бих приел за какъвто и да е сериозен източник при положение, че предимно са вложили рекламни изказвани. Но дори и в малкото технически данни за корка са сбъркали мерната единица на коефициента на топлопроводимост. http://cork.dir.bg/_wm/library/item.php ... =8&dflid=3 .
Колкото до вредата на двата продукта върху човешкия организъм - по технически данни пише, че са не горими материали т.е. не се отделят вредни газове при евентуални пожари. Но пак трябва да подчертая, че в България трябва да се прави разлика между рекламни кампании и реалните технически характеристики на даден продукт. Положително качество на корка е лесния и бърз монтаж. Отрицателно качество на ватата е, че трябва да се комбинира ватата с други продикти като пароизолационно фолио, паропропускливо фолио и финишно покритие. Това усложнява монтажната дейсност като задължително при монтажа за да се спазят здравните норми е необходимо да се използва предпазна маска. В зависимост от финишното покритие изпълнението на ватата е с различна себестойност, но въпреки това "5 см корк отговарящ на топлоизолационните качества 5 см вата" /поставям го в кавички защото както е дадено корка има ламбда от 0,032 до 0,07 W/m.K, докато ватата в зависимост от вида й е със стойности 0,033 до 0,045/ комбиниран с популярни гипскартон е значително на по-приемлива цена за стандарта на средния данъкоплатец.

Няма нищо против да си облепиш всичките стени с 3мм корк за 19 лв/м2. Дори ще проявява типичното злорадство "не аз да съм добре а вуте да е зле" и ще остана доволен, че си се минал повече от мен. Аз налепих 6 мм депрон за 5 лв/м2 :-D. Отговори ми колко струва 5 см корк на м2?
Май ти определяш полезните за човешкия организъм матеряли само изхождайки от количеството вредни вещества отделени при горене.Когато нещо гори то в случая се получават определени физични и химични реакций.Но подобни реакции се наблюдават по-рядко и ако по случайност човек е в домат си и той гори мисля че няма да му е до вредните вещества,а мисля,че в обикновенните ситуации се случват доста повече химични и фисични процеси с тези матеряли,за които не ми се обяснява.Твърде дълго е,но тежкоти ако изхождаш за вредата от матерялите само при горене.Дори и дървото като гори отделя въглероден диоксит,който е много вреден за човешкият организъм,но си остава природно съобразен продукт и много добър изолатор.
Нека да сравним 5см корк и 5 см вата.Коя вата ми сравняваш ти!Стъклената дето е на руло.Извинявай!Има каменна вата която може да се сравнява с корка.Плюс това ватата има твърдост,а от тук и цената и е доста голяма.Наскоро си купих каменна вата за около 20лв/м2 и не беше толкова твърда колкото корка!
Отделно,ако се запознаеш по-добре с корка ще видиш колко приложения има.
Аз не споря за качествата на ватата и корка относно енергийните качества.Не съм запознат!Но смятам,че коркът е по-добър изолатор като цяло в подходящите му приложения.Що се отнася до злорадството ти,ако си си налепил депрон на подходящото място,то нямаш ядове.Ако ми сравняваш обаче депрона с корка,то мисля че малко се уливаш и просто не приемаш корка в реалниат му вид и качество,а съм убеден,че нямаш опит с него!Плюс това там където се използва депрон не се използва корк и обратното.Не че неможе,но е по-трудно!А относно поговорките и цената на 5см корк,която не знам,но съм убеден,че е в пъти по-висока от ватата,ще ти кажа че в повечето случаи по-хубавите неща са по-скъпи,а евтиното почти винаги излиза скъпо!
prascho - майстор
"убеден,че е в пъти по-висока от ватата,ще ти кажа че в повечето случаи по-хубавите неща са по-скъпи,а евтиното почти винаги излиза скъпо!"

Това в България не важи!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Аз нес ъм химик и сравнявам материалите по топлоизолационните им качества!
Arfy - помощник
Незнам колко от вас наистина са ползвали корк?! ДА коефициената му е 0.04-0.05, което е близко до стиропор, фибран, депрон, вата и др. Зависи и колко искате да се топлоизолирате!!! За мен корка има някои значителни отличия от другите материали. Първо е много скъп, което можеби е единствения му минус! Второ може да се лепи както с ацетонови лепила така и с С-200, на водна основа, тоест не е опасно за здравето. Там дето се беше отлепило, просто корка е поемал, поемал влагата - да кажем водата и е станал като гъба въпреки всичко никой не е проветрил - какво трябва да стане в крайна сметка, какво очаквате, материал който като поеме водата и да я унищожи - още няма такъв. Просто тази вода си е вътре в помещението и няма как да излезе навън. НО докато корка е бил сух е поемал влагата и всичко е изглеждало ок, освен това корка много трудно се напоява по този начин. Така много лесно се напоява стиропора и престава да е изолация. За ватата казват че не е вредна но така са казвали навремето и за АЗБЕСТА. Сега който иска нека прочете за него. Освен това ватата също се напоява ако не се проветрява влагата!!!

Въобще много добрата изолация води до голяма херметизация на помещението, то неможе да изуска влагата по естествен начин и тя кондензира вътре в изолацията, а когато въпросната изолация е от рода на фибрана тоест недишаща - влагата кондензира по повърхността и става конденз, трябва да проветряваме, топлото излиза... Когато пък конденза е вътре в изолацията тя си влошава качествата!!! Пак трябва да проветряваме, защото се стига до картинките с отлепения корк, но поне можем да проветряваме докато ни няма в къщи. Освен това когато се уплътнят дограмите кислорода в помещенията намалява и постепенно се задушаваме без да го разбираме, е под определено ниво на кислорода се почва първо главоболие после гадене и човек почва да си мисли че е болен!!!

Ако обобщя впечатленията си от корка е че за мен той е най-добрия материал за вътрешно полагане, въпреки голямата му цена, защото първо повърхостите стават "еластични", шумоизолирани и помещението не кънти, при достатъчна дебелина има добра топлоизолация. Когато е сух неправи конденз, защото поема влагата в обема си, разбира се трябва да се проветрява от време навреме за да може тази влага да излезе наяън.
Освен това стените изглеждат "топли", но за разлика от стиропор и фибран не се втрапяват при удар, а как е с гипсокартон и вата?!!!
Замислял ли се е някой колко си увеличава теглото 5 см вата ако комшията отгоре ви наводни качествено, дали конструкцията ще издържи и какво ще стане ако евентоално вие сте отдоло когато примерно падне. А как ще изглеждат нещата ако падне парче стиропор или корк дори и със шпакловката отгоре! Аз предпочитам второто, освен това дали металната конструкция на гипсокартона от профили тънки като вестници ще е достатъчно здрава и дълговечна, та били те и поцинковани... Улуците по покривите също са поцинковани?!!!
Arfy - помощник
За да несъм голословен ще кажа, че през 1998г. изолирах едно помещение - гараж със стиропори и корк и досега нямам никави проблеби с него. Направих го "както не се прави" разбира се.

Първо грундирах добре стените с разредено С-200, 2-3 части вода и 1 част лепило, след като изсъхне е прозрачно а не млечно бяло и даже неличи, само дето стената спира да се рони. Помещението беше на финна мазилка, което е важно!

После положих 1 слой стиропорени тапети 4мм, разбира се пак със С-200, само че по-гъсто, примерно 1 част вода и 1 част лепило. Предваритело грундираната стена вече непоема много лепило и се маже лесно с по-гъстия разтвор, после мажа обилно и стиропорения тапет и полагам. Става идеално, известно време го попритискаш към стената докато прилепне добре. След полагането на стиропора следва редовно проветряване известно време, примерно седмица, докато всичко изсъхне достатъчно. После отгоре пак със същия разтвор положих 3мм технически корк от руло. Напочвах стиропора после едната страна на корка и лепиш, иска старание и да се притиска известно време, но листите корк прилепват плътно един към друг и фуги няма а местата на долепване почти неличат. Извивките са били по-трудни и там съм си помагал с акрилно лепило, което също се размива във вода...

Още ползвам помещението, няма конденз, няма влага, единствено когато някой изпуши дори и една цигара на следващия ден има лоша миризма, която изчезва след няколко дни!!!

За толква време не се е разлепило никаде, освен това корка непозволява на стиропора да се втрапява и стената е еластична, ако нещо се удари в нея просто отскача, но все-пак нетрябва да се прекалява. Пода ми е с теракот, имам мивка която ползвам рядко, входа е затворен с алуминиева дограма...

Така успявам да го отоплявам с климатик 9000 BTU тоест около 2,5KW, а преди нуспявах.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

съживявам доста стара тема от която научих доста, но явно недостатъчно неща. Познанията ми за тези неща са кръгла нула и общо взето чета от тук и от там, тъй като в момента завършвам груб строеж на къща (всъщност 2 къщи с обща стена) и скоро ще започнат довършителни работи.

Получих много препоръки са изолацията от корк както за общата стена (с цел най-вече шумоизолация, което ми е важно), така и за външните стени (говорим за 2 см под гипсокартона, отделно отвън ще има най-доброто което строителят може да ми предложи като външна изолация), така и евентуално за под паркета на втория етаж (отново с цел шумоизолация). В проекта е предвидена вентилация, която би трябвало да решава проблемът с влагата (с което се надявам да не стане като на картинката по-назад в темата, независимо от избора на материали).

В тази тема виждам, че има и хора скептични относно качествата на корка за изолация, но ми се струва че минусите са основно по съотношението цена-краен резултат. Това което не ми става съвсем ясно е, ако приемем че цената няма значение (защото определено е малко по-скъп от други материали, това го виждам), има ли съществени чисто технически минуси реализирането на вътрешна изолация с корк под гипсокартона ? Ако излезе малко по-скъпо за еквивалентен резултат вероятно никога няма и да се сетя по-натам, но не искам да пропусна от незнание някой съществен детайл за който да си бия главата после.

Предварително благодаря за мненията.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация с корк - да или не?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: