• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
cecemece - напреднал
Иска ми се в нов тухлен апартамент да изолирам едната стена и тавана на хола. Стената защото е към стълбище, а тавана, защото отгоре е мезонет и терасата му е с около 1м навътре в нашия хол... т.е. искам топлинна изолация. Понеже хола е много малък и не ми се иска да го намаля допълнително с вата и гипсокартон, четох че и с корк може да стане. Та въпроса ми е дали наистина е ефективно и колко мм коркови плоскости да си купя? Става въпрос за черен корк и има 5,10 и 20мм. Разбира се отгоре замазка и боя. За стената явно с лепене, но за тавана става ли корк с лепене или все пак за него е по-добре вата и гипсокартон (там мога да си позволя леко намаляне на височината). Колко мм вата за тавана да сложа? Освен това и друго важно - хола е една част с кухнята - корка издържа ли парите и няма ли да се появи конденз след време?
jj77 - специалист
  • аз единствено мога да дам наблюденията ми у дома, където с купуването на жилището (мансарден) заварих таваните с корк (тавана е плоча с керемиди). През зимата е на опип тавана не е студен, лятно време не е горещо. И при мен хола е заедно с кухнята и с 1 аспиратор нямам проблем с пари. не мога да кажа колко мм е корка . Наблюденията ми са за 4 години.

    При все това ми се струва че с вата и гипскартон ще е по-добре.
Тани - модератор
Без коментар за "изолацията!

Прикачен файл

P1030440-1.jpg
P1030440-1.jpg (200.31 KиБ) Видяна 51755 пъти

Прикачен файл

P1030439-1.jpg
P1030439-1.jpg (180.39 KиБ) Видяна 51755 пъти
pipbel - майстор
Браво Тани
Снимковия ти отговор наистина не се нуждае от коментар.

И за мене корка е рекламен боклук, при това е и доста скъп.
А и ламбдата му не е нищо особено.
8180 - майстор
Ламбда корк - 0,04
EPS - 0,04
XPS - 0,03-0,04
Вата - 0, 03-0,04
Демек, като топлоизолация - коркът е съизмерим с другите разпространени материали.
Същото важи и за необходимата дебелина - който има пари, да слага.
Два/три пъти по-паропропусклив е от EPS, което е недостатък при вътрешна изолация.

cecemece,
От горното следва, че коркът при досатъчна тополоизолация няма да ти спести пространство.
На стената към стълбището сигурно може да се мине с 3см. изолация.
Това под терасата отгоре, ако няма вече някаква изолация, сигурно и 10см. няма да са му много.
Нещо пропускаш външна стена - дори изцяло да е прозорец, над него и в областа на плочата на терасата е много критично. Ако и ти имаш тераса там, помисли за хубава външна изолация в тази част.
Иначе ще трябва компромис с изгубеното пространство и добра вътрешна.
cecemece - напреднал
Да, пропуснах да спомена външната стена с прозорците, но тя отвън има изолация (така е издаден блока-целия е изолиран отвън), а освен това имаме и тераса, която мисля в бъдеще да остъкля. Затова си помислих, че около прозорците няма нужда и от вътрешна изолация.......
Това което видях с корка малко ме притесни - това от конденз или от теч се е получило? Така ли е било и преди да се сложи корка? Ситуациятя не е като моята - аз искам върху корка да си сложа замазка и боя.... сигурно ще е по-добре????
Тани - модератор
Това си е ЧИСТ КОНДЕНЗ . При тебе ще е различни , ако сложиш 5см корк , по-горе ти беше споменато. Ако няма да ти го подаряват , по-добре си вземи фибран- по-ефективно и в същото време значително по-евтино решение!
ДРАГИ ПРИЯТЕЛИ, :)

За да бъдем коректни при определянето на ефективността на даден материал, не може да говорим с чужди снимки и опит. Първо, коркът е най-добрият натурален топло и шумоизолатор, което се дължи на порестата му структура, т.е. на това, че той съдуржа огромно количество въздух в клетките си. Затова дори и без да става въпрос за сантиметри, можем да кажем че е добра изолация - например 5мм или 7 мм технически корк.

Второ - изключително важно е да поставяме коркът ПРАВИЛНО. Това означава ДА ГО ЛЕПИМ С ВОДОУСТОЙЧИВО ЛЕПИЛО!!! а не с подобие на C 200. От картинката е видно, че злополучно лепения корк е поставен от неспециалист и вероятно без професионална консултация относно поставянето му. Затова не ми е никак чудно че е е отлепил, след като ЛЕПИЛОТО ПОД НЕГО СЕ Е РАЗТВОРИЛО в обилната водна среда.
Единственото водоустойчиво лепило, което ми е известно в България е кафяво на цвят ( а не е бяло, както в случая на снимката ) и е на ХЕЛМЕТЕКСОВА ОСНОВА - наречете го Прома или с друго търговско име, но задължително използвайте хелметексово лепило при проблемни външни стени.
:)
И още нещо - ако желаете да се изолирате вътрешно с корк, не е нужно да прибягвате към дебелия черен корк агломерадо негро - достатъчен е и обикновен технически/изолационен корк 4мм, 5мм или 7 мм с нормален дървесен цвят, който можете да използвате и за декорация, защото е светъл, а не да се налага да шпакловате върху черен корк - агломерадо негро, защото той е доста по-крехък а и е черен на цвят. Има специализирани магазини за коркова изолация. Специалистите ще Ви посъветват за конкретния проблем каква дебелина да вземете. А за Ваше сведение има и технически корк 1см, както и 2 см, който е на големи листове с размери 91,5 см х 61 см и изглежда така: :)
prascho - майстор
Добре мадам, дайте един коефициент на топлопроводимост на този корк. Ще разделим тези 4,5, 7 мм на него и по съответната формула ще сметнем коефициента U на топлопреминаване. Да ме прощавате но малко рекламно се изказахте. И в стиропора има над 90 % въздух но какво от това...:)

Съфорумецът 8180 е дал ламбда 0,04 W/m.K на корка. Реално това означава, че топлоизолационните качествана на 5 мм корк се равняват на топлоизолационните качества на 5 мм стиропор. Моля оборете тази теза :)

Прикачен файл

sravenenie.jpg
sravenenie.jpg (86.04 KиБ) Видяна 51119 пъти

Прикачен файл

kork.jpg
kork.jpg (31.13 KиБ) Видяна 51119 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Изолация с корк - да или не?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: