• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Напишете въпрос свързан със санирането.
prascho - майстор
Напоследък ми прави впечатление, че паропрускливостта и пароизолацията при монтажа на минерална вата се пренебрегва. Обяснявам на бързо ситуацията. Преди две години реших да сложа 5 см вата в наклонените части на подпокривното пространство. За съжаление покрива не е от вентилируем тип. Ватата и от двете страни я бях комплектовал с найлон. Някой ще каже, че това мое действие е било напълно излишно, тъй като миналата година в хоризонталните участъци поставих 20 см вата с найлон/пароизолация откъм топлата страна и паропропускливо фолио отгоре откъм студената част/подпокривното пространство.
Със задоволство мога да заявя, че ватата в хоризонталната част не е мръднала а вече е положена от 8-9 месеца. За жалост съм обеден, че влага влиза през капаците и частично през обшивките на комините. Та някой ако не е виждал ефекта върху вата, чиято способност да "диша" е пренебрегната може да погледне снимките.
Та съзнавам, че реално ефекта от тези 5 см в наклонените части съм загубил. Тази влага от ватата няма как да излезе. Но ми се иска да подмажа хубаво капаците и отгоре върху тях да нанеса течна изолация. Вие какво мислите по тези мой съждения?
Миналата година повторно ги подмазах с вар и цимент но явно нулев ефект. В моя случай е било по-удачно под ватата откъм топлата страна да сложа не найлон а паропропсукливо фолио обърната надолу. Замислям се, че реално подпокривното ми пространство след като затворя таваните на всички стаи ще диша не през покрива с кермидите, а през стените. Така ще е докато след 20-30 години не се ремонтира покрива и не се повдигнат кермидите върху хидроизолационно паропропускливо фолио и двойна скара с цел вентилация.
Последна промяна от prascho на чет окт 01, 2009 11:08 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
Конструктивно скатовете как са - бетон, гредоред? Ако е второто какво има между ватата и керемидите?
Това на средната снимка (1.jpg) не ще да е от теч, което не променя хода на мислите ти, но...
Дали там не се вижда сериозна неплътност при полагането на найлона?
Освен това, доколкото се вижда, оставам с впечатление, че дефектите "обрисуват" местата, където има въздушни междини - евнуално "тунели" между ватата и найлона, където се разхожда някакъв въздух. Това евентуално е една др. доста сериозна тема - въздухонепроницаемост.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"....Ватата и от двете страни я бях комплектовал с найлон. Някой ще каже, че това мое действие е било напълно излишно...."
Прости, не ти четох цялото писано, но снимките и това изречение ме подтикнаха да ти река, че
Ватата бивайки стъклена или каменна, не и пука от влага и вода. Не се мокри. Водата преминава през нея. Пъхайки я в чувал, създаваш условия водата да си стои там и да си въди мухъли, плесени, водорасли, червеи, изобщо всичко което обича влажно и закътано.
prascho - майстор
n_a това съм писъл братчед :). Конструкцията е гредоред като между ватат и кермидите има дъски и мушама. В почернелите точки прекъсва и горния найлон та нищо не пречи преминалата вода от капаците да се стече до тези точки. Определено не мисля, че топъмняването се дължи на прекъснал въздухопровод. Почерняването се дължи на проникнала влага и липса на възможност тя да излезе. В хоризонталната част ватата си е свежа както при първия ден на полагане!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Та мисълта ми е, че ватата се слага като юрганче, без найлони. Да си диша. Тя пак си изолира.
8180 - майстор
n_a написа:
Та мисълта ми е, че ватата се слага като юрганче, без найлони. Да си диша. Тя пак си изолира.
Аз обаче не съм съгласен с това твърдение - и юрганчета, и ватенки, и пухенки са си облечени, според качествата с платове, брезент, шушляк - иначе не топлят и ти духа.

И сега за "духането" - както го обяснява Прасчо, си има всички условия в определини места тази вата да се "продухва". Механизмът тук е "куминния ефект" - ако има път, топлият въздух от къщата се устремява нагоре и се стреми да излезе през покрива, носейки със себе си огромно количество влага и топлина. В стесненията (процепите) процесите са особено интензивни. Приближавайки се до покрива, естествено намира места където да кондензира, а кондензиралата влага спокойно се стича обратно.
В случая, може и да греша, но такива явления са напълно възможни при описаната ситуация.
При стените (за дървени къщи) движещата сила е вятъра и евнтуални системи за климатизация.
Мерките против това са "Осигуряване на въздухонепроницаемост" (ако така му се казва) на ограждащите конструкции. За разлика от пароизолациите, тези прегради трябва да бъдат херметични. За целта може да се ползва коментирания найлон от топлата страна или паропропускливото фолио от студената - важно е качеството на полагане.
По света това се мери при приемане на сградите. Тук, засега това е почти непозната тема. Мисля че я има в Нар.№7, но напоследък не ми отваря линка.
prascho - майстор
В това, което казваш има много логика. Но аз съм виждал при силни странични бури, че през коминните обшивки и капаците ми подлиза вода. Въпросът е как да се отстранят. Не случайно се спрях на отстраняването. Дали е възможно да се нанесе течна хидроизолация върху замазаниет капаци?? И трябва ли да си подменя коминните обшивки? На външен вид изглеждат изправни, но явно остава голяма пролука между керемидите и ламарината и при странични бури подлиза вода. Аз нямам друго обяснение.
8180 - майстор
Прасчо,
Не съм завършил къща засега. Демек, не мога да отговоря за "течовете".
Но, това което показваш, едва ли е от "покрай комините и капаците". При силни странични ветрове, може и през керемидите да проникне вода. Борбата е с тази "мушама", която споменаваш, че имаш.
Пак настоявам, че трябва някак да се оцени, дали не е това, за което пиша по-горе - първоизточник вътрешната влага.
Кофти работа и прекрасен пример.
А ти това подпокривно за какво го ползваш?
prascho - майстор
На първата снимка се вижда готовата част. Имам тема в Окачени тавани където съм показал двете стаи, които трябва да ги правя. За момента таванското събира прах, най-вероятно и зав бъдеще предимно ще събира прах и някой друг остарял багаж.

Влага е бе човек. Ако беше от липса на вътрешни въздухопроводи навсякъде където е прекъснат найлона трябваше да се увлажни и почернее ватата. Ето един от комините и поведението му тези въждовни дни. Обшивката е некадърно направена явно. И трябва преди да затворя с гипскартона да викна някой майстор да ги подмени тези обшивки. :?
Последна промяна от prascho на чет окт 01, 2009 11:08 pm, променено общо 2 пъти.
trockenbauer - напреднал
prascho написа:
Напоследък ми прави впечатление, че паропрускливостта и пароизолацията при монтажа на минерална вата се пренебрегва. Обяснявам на бързо ситуацията. Преди две години реших да сложа 5 см вата в наклонените части на подпокривното пространство. За съжаление покрива не е от вентилируем тип. Ватата и от двете страни я бях комплектовал с найлон. Някой ще каже, че това мое действие е било напълно излишно, тъй като миналата година в хоризонталните участъци поставих 20 см вата с найлон/пароизолация откъм топлата страна и паропропускливо фолио отгоре откъм студената част/подпокривното пространство.
Със задоволство мога да заявя, че ватата в хоризонталната част не е мръднала а вече е положена от 8-9 месеца. За жалост съм обеден, че влага влиза през капаците и частично през обшивките на комините. Та някой ако не е виждал ефекта върху вата, чиято способност да "диша" е пренебрегната може да погледне снимките.
Та съзнавам, че реално ефекта от тези 5 см в наклонените части съм загубил. Тази влага от ватата няма как да излезе. Но ми се иска да подмажа хубаво капаците и отгоре върху тях да нанеса течна изолация. Вие какво мислите по тези мой съждения?
Миналата година повторно ги подмазах с вар и цимент но явно нулев ефект. В моя случай е било по-удачно под ватата откъм топлата страна да сложа не найлон а паропропсукливо фолио обърната надолу. Замислям се, че реално подпокривното ми пространство след като затворя таваните на всички стаи ще диша не през покрива с кермидите, а през стените. Така ще е докато след 20-30 години не се ремонтира покрива и не се повдигнат кермидите върху хидроизолационно паропропускливо фолио и двойна скара с цел вентилация.
Та какъв е ефекта от "найлона" освен парник.Абе хора Вие лудили сте или.... :megaeek:
Използва се паропропускливо/пародренажно/фолио за вътрешен монтаж.Фолиото е микрофибърно.На вид като мно-о-о-о-о-г-о тънък "найлон" с фини дупчици.Не е мрежесто,не е на текстилна основа/текстилното е за под керемидите/и не е никакъв "найлон".Та си прав,че се пренебрегва,на не напоследък а въобще в Бг или се слагат е такива дивотии като теб "колега" :evil:

Както от Кнауф казват:Конструктивните,статистическите и строително-физичните качества на системите на Кнауф са гарантирани само при изключителното използване на Кнауф системните компоненти или изрично препоръчани от Кнауф продукти!!!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Влиянието на влагата върху минералната вата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: