• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Колега vsterev,
Друго си е с картинка. Повечето от въпросите ми отпадат и нещата изглеждат значително по-спокойно, дори чудесно с тези допълнителни 10см. вата отдолу.
Нямам ценз да оспорвам видимо читав проектант, но ще си позволя въпроси за дискусия и решения.
1. Остава частично т.4 от предишните. Имам предвид ВАТАТА да не навлезе във вентилираното пространство, което вероятно е минимално допустимото. Възможно е предвидената "полутвърда" вата да елиминира проблема.
2. Доста ме смущават "пародифузна мушама" и "дишащо пароизолационно фолио". Червените са от "една опера" и си противоречат едно на друго. Бих задраскал "дишащо".
3. Местото на горното фолио ("пародифузна мушама") е сгрешено, според мен. Обикновено местото му е непосредствено над ватата и ребрата 18см. Лошото е, че вече е монтирано и трябва да се търси допълнително решение.
Около това е и отговорът на основния ти въпрос. Бидейки "пародифузно", то позволява извеждане на евентуално попаднала влага във ватата към вентилационния слой, както и оттичане на конденза от ламарината.
Провери все пак, как е изпълнено на практика и типа на фолиото/"мушамата".
Смущава ме и изборът на наклона по дългата страна (като гледам над 12м), което затруднява описаните процеси. Има нормативи за това, които не знам в подробности, а решенията са неприятни и закъднели - с допълнителни отдушници.

Моля, отчети горното като мнение на любител и консултирай със специалист.


П.П. Сега забелязвам, че в предишния си пост съм цитирал картинка на Колега от Форума - специалист по покриви. Помоли го да погледне тук. memberlist.php?mode=viewprofile&u=56485
Успех!
vsterev - специалист
8180 написа:
Колега vsterev,
Друго си е с картинка. Повечето от въпросите ми отпадат и нещата изглеждат значително по-спокойно, дори чудесно с тези допълнителни 10см. вата отдолу.
Нямам ценз да оспорвам видимо читав проектант, но ще си позволя въпроси за дискусия и решения.....
Отоговорите от мен.
Ни най-малко се съмнявам в ценза на проектанта, даже дори напротив бих го препоръчал на всеки един, защото много ми е помагал и в същото време вниква в същността на всяко едно мое питане, което да си призная първоначално не бях очаквал, за което пък аз съм благодарен.
Проблема, ако има такъв в този случай не е в проектанта, а в процеса на монтажа по препоръка на строителя беше сменено положението на "мушамата" вместо над конструкционните греди бе поставена над дъсчената обшивка, за да пази и от евентуално проникване на вода от ламарината. Въпроса го задавам тук, защото виждам, че тук пишещите имате опит с подобни покриви и желая да получа компетентно мнение преди да наредя ватата и да затворя тавана.
1. Остава частично т.4 от предишните. Имам предвид ВАТАТА да не навлезе във вентилираното пространство, което вероятно е минимално допустимото. Възможно е предвидената "полутвърда" вата да елиминира проблема. Това няма как да се случи, защото ватата се полага напречно на летвите оформящи въздушното пространство.
2. Доста ме смущават "пародифузна мушама" и "дишащо пароизолационно фолио". Червените са от "една опера" и си противоречат едно на друго. Бих задраскал "дишащо". Да, тук грешката е моя объркал съм терминологията.
3. Местото на горното фолио ("пародифузна мушама") е сгрешено, според мен. Обикновено местото му е непосредствено над ватата и ребрата 18см. Лошото е, че вече е монтирано и трябва да се търси допълнително решение. Точно и това е същността на въпроса - трябва ли наистина и ако да какво да е то ?
Около това е и отговорът на основния ти въпрос. Бидейки "пародифузно", то позволява извеждане на евентуално попаднала влага във ватата към вентилационния слой, както и оттичане на конденза от ламарината.
Провери все пак, как е изпълнено на практика и типа на фолиото/"мушамата". Модела на "мушамата" е DuPont Tyvec Solid
Смущава ме и изборът на наклона по дългата страна (като гледам над 12м), което затруднява описаните процеси. Има нормативи за това, които не знам в подробности, а решенията са неприятни и закъднели - с допълнителни отдушници.

Моля, отчети горното като мнение на любител и консултирай със специалист.


П.П. Сега забелязвам, че в предишния си пост съм цитирал картинка на Колега от Форума - специалист по покриви. Помоли го да погледне тук. memberlist.php?mode=viewprofile&u=56485
Успех![/quote]
VLADO66 - майстор
Всяка мембрана има характерен коефициент на пародифузно съпротивление/т.нар. МЮ/,като се знаят коефициентите и на материалите,а също така относително къде е точката на оросяване може да се определи къде каква мембрана да се сложи http://www.sweethomeeu.com/paropropuskl ... oefitsient В случая мястото на пародифузната мембрана правилно е непосредствено под ламарината.
vsterev - специалист
Владо66 ще се радвам ако е така :)
VLADO66 - майстор
vsterev написа:
Владо66 ще се радвам ако е така :)
http://www.vjfisosystems.com/ufiles/dow ... yvek_1.pdf
8180 - майстор
VLADO66 написа:
В случая мястото на пародифузната мембрана правилно е непосредствено под ламарината.
Рядко ми се случва да е не се съглася с Колегата Владо, но се налага тук.
За да не ходя далеч, достатъчно е да се прочете внимателно или разгледат картинките в неговия ПДФ - практически навсякъде там вентилацията е извън фолиото. :?
http://www.vjfisosystems.com/ufiles/dow ... yvek_1.pdf

П.П. Не е много ясно обяснено, но на 20стр. има малко как да се процедира при готов покрив.

П.П.2 Едно инфо с източник Марисан - от новия им Термокалкулатор (в банера):
въздушният слой е в покой когато вентилационните отвори са:
- до 500 mm2 на всеки линеен метър (в хоризонтална посока) за вертикални въздушни слоеве
- до 500 mm2 на всеки квадратен метър повързност за хоризонтални въздушни слоеве

въздушният слой е слабо вентилиран когато вентилационните отвори са:
- от 500 mm2 до 1500 mm2 на всеки линеен метър (в хоризонтална посока) за вертикални въздушни слоеве
- от 500 mm2 до 1500 mm2 на всеки квадратен метър повързност за хоризонтални въздушни слоеве

въздушният слой е силно вентилиран когато вентилационните отвори са:
- над 1500 mm2 на всеки линеен метър (в хоризонтална посока) за вертикални въздушни слоеве
- над 1500 mm2 на всеки квадратен метър повързност за хоризонтални въздушни слоеве

В приложения по-долу архив са данните за обсъжданата конструкция. Могат за се заредят в Калкулатора чрез "Избор на файл" и да се анализират, както и да се проиграват варианти.
Прикачен файл:
Покрив vsterev.rar
(1.3 KиБ) Свален 202 пъти
VLADO66 - майстор
Разглеждания случай е за метални керемиди при които конструктивно и технологично е осъществена добра вентилационна междина както при стрехата така и при билото.Разглежданите варианти на стр.20 са битумни керемиди-при тях трябва да се изградят съответните елементи за вентилация под мембраната придружени от междина между ватата и обшивката.Недоумение у мен поражда изискването при керемидите-при тях също имаме вентилиращ слой,но при билото може да бъде. затворен от обмазка или подбилните уплътняващи ленти за сух монтаж.
8180 - майстор
За стр. 20 имах предвид, че се работи отдолу при готов покрив, както при vsterev.
Аз си мисля, че една плоска ламарина с фолио непосредствено под нея много трудно ще изсъхне, ако влезе вода или конденз между двете. Не виждам и защо там е необходимо пародифузно фолио. Той Щерев го изясни - импровизация на строителя уж, ама и на чертежа е така.
Не съм сигурен какво точно трябва да се зададе в случая за въздушния слой в Калкулатора. Ако се зададе неподвижен, нещата стават доста неприятни точно в дискутирания слой.
Иначе Калкулаторът ме изкефи. Той е превод/адаптация на коментирания по-рано немски - http://www.u-wert.net/ с доста допълнителна полезна информация. По дифолт смята целогодишно, което също е интересно, най-вече по отношение на влажността.
VLADO66 - майстор
Ако е ламарина ще изсъхне дори и зимата.А и да не изсъхне веднага структурата на тези мембрани не позволява разрушаването им от замръзване или задържане на вода.Виж при битума ситуацията е малко по-различна-там мембраната отделя шнидлите от обшивката и поради естеството на покритието се слагат отдушници за да може да поемат голяма част от дифузията.
8180 - майстор
ОК! Дай да не затлачваме странично въпроса на Колегата, ако случайно намине някой-по печен.
Поздрави,
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Влиянието на влагата върху минералната вата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: