• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Доктор,
Нещо ще трябва да прецизираш горното - поне по отношение на таван/покрив - кога за кое пишеш. Ако преразказваш накратко, цитирания по-преди линк - мисля, че той се отнася за САНИРАНЕ, а не за нов покрив. Затова има много "ако" и "подварианти", свързани с изходното състояние. Вярно, че при Прасчо, макар и нова къща, положението е вече "заварено" и кофти.

Не се заяждам, нито оспорвам нещо - два пъти те четох и трудно ти разбирам, а уж са ми ясни нещата.
housedoktor - майстор
8180 прав си:) ,мерси-много набързо го писах и превеждах, а главата ми е другаде.пооправих го :?
prascho - майстор
Ами това, което мисля да направя при наличното състояние съм го показал на картинката. Заемам се в най-скоро време да отстраня минералната вата от скатовете. Където е вентилационната керемида по скоро ще е нещо като ред от вентилационни керемиди /поне 5 броя на скат/. Разбира се това е едно възможно решение ако керемидите на Брамак съвпадат по размери с положените на покрива.
prascho - майстор
housedoktor написа:
По горе пуснах схеми на студен и топъл таван.Сега ще се спра на студеният покрив в двете му разновидности.При студения покрив е важно отделената от влага да се изведе в атмосферата.В противен случай влияе негативно върху свойствата на изолацията .Освен това затворената влага поврежда дървените елементи на покрива и значително скъсява живота им.При студен покрив от тип ”дишащ”(на схемата е посочено движението на въздуха със син цвят).При него се използва дишащо покривно фолио и се подпомага от вентилационни керемиди и отвори за вентилация в стряхата.При студения внтилиран покрив вентилацията се осъществява само от циркулирането на въздуха по посока стряха-било.При него се използва паронепропускливо фолио (или найлон) В този случай е наложително използването под изолацията на пароизолация (показана е на схемата),а вентилационни керемиди и отвори никога не са излишни J Най-подходяща изолация за студеният покрив е минералната вата ,най добри резултати се постигат от два слоя ,като 2 рия е перпендикулярен на първия. пароизолация се поставя само под първия слои от към страната на топлината (в слу4ач тавана) Използването на студен таван е по евтино решение и позволява по висока степен на топлоизолация.Използва се когато таванското помещение не е обитаемо
Докторе, това дето е с червено трябва да е студен таван, а не покрив за да има някакъв смисъл написаното от теб :) .
8180 - майстор
Прасчо,
Мисля няма да се разсърдиш, ако направя темата "важна", че тези дни пак мина този въпрос наоколо.

Колеги,
Макар и дискусионна и с някои неточности в терминологията, темата е доста добра:
- Има споделен практически опит от Прасчо и опит за анализ на грешките.
- Обърнете внимание на постовете на housedoktor и линка, който е дал на първа страница. Дори само картинките да се разгледат внимателно, нещата са доста информативни.

П.П. Прасчо,
Моля, намери онези картинки с почернялата вата и евентуално ги сложи в първия си пост (или линк) те май си бяха там. Да е по-ясно за какво е дискусията.
Иван Пешев - напреднал
Колеги, предстои ми саниране на двускатен покрив с разстояние от стрехата до билото 7,5 м. Конструкцията в момента е следната: мертеци(ребра) през 0,5 м, дъсчена обшивка(плътна) и керемиди. Смятам м/у мертеците да положа минерална вата, в/у дъсчената обшивка-подпокривна мембрана с посока на пропускане навън, а нея да фиксирам към обшивката чрез летви, перпендикулярни на стрехата. В/у тези летви, успоредно на стрехата да монтирам през 0,5 м.носещи такива, към които да захвана вълнообразни ондулинови плоскости от по 2 кв.м.
Нямаше да поставям този въпрос, ако не ме смущава факта, че в много проспекти мембраната е поставена под ватата. Не виждам логиката в този монтаж и бих спорил по въпроса.
С уважение към различни мнения: Иван
8180 - майстор
Иван Пешев написа:
Нямаше да поставям този въпрос, ако не ме смущава факта, че в много проспекти мембраната е поставена под ватата. Не виждам логиката в този монтаж и бих спорил по въпроса.
Добре дошъл Иван!
Не се настройвай на сериозен спор - в нашия Форум този въпрос, мисля е изяснен, дори и в тази тема. Ако се прочете внимателно, могат да се отсеят едно-две неточни мнения.
Дай да ги видим тези "много проспекти" и да ги коментираме.
Спомени и за какво ще ползваш "таванското", респективно защо там търсиш ТИ.
Не съм в час по конструкциите, но ми се струва, че в случая вероятно могат да се спестят поне частично летвите - колегите ще кажат.
Вълнообразният Ондулин е чудесна предпоставка да се осъществи добра вентилация на покрива.

Що се касае мембраните - почти 100% съм убеден, че ще ти трябват ДВЕ такива - отдолу и отгоре на ватата, но РАЗЛИЧНИ.
Spokoiniq - майстор
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=20707
под дъсчената обшивка се кове мрежа, която да държи ватата на 4-5 см от дъските, а под ватата се слага пароизолация.
Иван Пешев - напреднал
Здравейте отново.Отговарям по реда на въпросите:
1.Пред мен е проспектът на "Аустротерм България ЕООД"(просто той ми беше под ръка).В схемата за изолация на скатен покрив,показана в разрез,върху плътната дъсчена обшивка е положена хидроизолация(не уточняват каква,но щом е изолация,не би трябвало да пропуска влага нито нагоре, нито надолу).Над нея са EPS плочи и следват най напред летви по наклона,а после хоризонтални такива,за които са заловени керемиди.
По мое мнение,в тази ситуация,топлият въздух в естественото си движение нагоре,дифузирайки през обшивката,ще кондензира в/у долната повърхност на хидроизолацията,защото последната е студена,вследствие контакта с външната среда.EPS плочите затрудняват студената дифузия надолу,но не я спират.И какво?Обшивката гъбясва.Въпрос е на време.Как мислите,има ли резон в тази последователност?Изписах страницата и продължавам на друга.
Иван Пешев - напреднал
2.Долната половина от северния скат се явява таван на стълбищни клетки. При мен те са две самостоятелни за всеки от етажите. Долната половина на южния скат е таван на обитаеми стаи. Горните половини на двата ската са тавни на необитаем подпокривен обем(студени тавани).
3.Летвите по наклона първо фиксират подпокривната мембрана и второ осигуряват безпрепятствено оттичане на топящ се конденз или не дай си боже течове от ондулина. Хоризонталните летви носят непосредствено покливните елементи.
4.Модераторът е почти сигурен в необходимостта от две мембрани. Една отгоре и една отдолу на ватата. Но РАЗЛИЧНИ. Различни по отношение посоката на пропускане или едната да е не мембрана, а хидроизолация? Това не ми стана ясно.
5.Относно мрежата.Смятам да положа ватата в/у летвите,наковани отдолу на мертеците.Те са основата на мазилката на таваните.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Влиянието на влагата върху минералната вата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: