• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Имам следния проблем - стара къща, без дренаж на която в част от помещенията т.к. стените са с каменни основи и варов разтвор между камъните, са постоянно влажни. На няколко места по стените шпакловката е винаги влажна, мухлясва и накрая се рони. Какво мога да направя, за да не подменям непрекъснато шпакловката на тези участъци с кръпки? Гипс и сатен гипс винаги се отронват от тези места, само с теракол не съм пробвал, но не мисля, че той е най-подходящата суровина за правене на фина шпакловка по стена. Здрав е, но не е най-финния продукт за заглаждане и боядисване с латекс.
Затова очаквам вашите съвети и благодаря в аванс!

ПС:Може би парче гипс картон, вградено в шпакловката при невралгичните зони би свършило работа?
hygro - майстор
Вместо да се занимаваш до безкрайност със следствието, заеми се с причината. Отстрани източника на влагата.
laki1968 - специалист
циментова шпакловка
bikerider_ - специалист
Няма как да отстраня причината понеже къщата е в такъв регион, че без водоизолирана основа няма как да се спре влагата. Сега в новите кооперации до нас, въпреки изолираните им основи, гаражите отново се пълнят с вода и са влажни. Така че питам за решение на следствието, не на първоизточника, понеже във въпросните помещения се живее и е грозно да има такива петна по стените.

laki1968, въпросната шпакловка може ли да се боядисва с латекс? Достатъчно гладка ли става?
hygro - майстор
bikerider_ написа:
Сега в новите кооперации до нас, въпреки изолираните им основи, гаражите отново се пълнят с вода и са влажни.
Защо тогава искаш да изолираш, като сам виждаш, че е неефективно. Ако има подпочвени води и обектът ти не е край Марица, дренаж почти винаги може да се направи.

Друг е въпроса, че гаражите могат да се пълнят и заради проектантски грешки и/или долнокачествено строителство дори и без високи подпочвени води. Ако искаш, опиши по-подробно обстановката.
bikerider_ - специалист
Не съм около Марица, в София съм. Просто тук винаги е имало подпочвени води и водата от почвата(глина) поради плитките основи на старата къща винаги се е просмуквала по стените на едни точно определени места.
За дренаж съм се замислял, но не знам доколко би помогнал. Чудя се дали един влагоабсорбатор в помещението не би помогнал на първо време, понеже за дренаж в момента нямам нито време, нито възможности.

Блокът до нас не е некачествено построен, лично гледах полагането на основите и изолирането им с битум отстрани. Просто явно съседите зад(над) нас, поради неналичието на канализация при тях, си изливат ямата в нашия двор... :evil:
Чаро - Акълия
bikerider_ написа:
Блокът до нас не е некачествено построен, лично гледах полагането на основите и изолирането им с битум отстрани. :evil:
Отдолу нищо? Поне водоплътен бетон? :?
bikerider_ - специалист
E не съм питал дали е водоплътен. Факт е, че съседите се оплакват от влага в гаражите, въпреки че включиха комшиите зад/над тях в собствената си канализация, за да не ги гьолят с ямата си. Наводняването и при новата сграда продължава, а какво остава за една стара такава?!

Замазах дупките с теракол и цимент. С какво да направя кръпките бели, като цялата стена? Латексът става на юфка след време, понеже няма пори, а варта изглежда ужасно сравнена с латекс.
Чаро - Акълия
Има бял "теракол"...


Погрижи се за причината щом се живее в тези стаи. Не си играй със здравето!
Както ти каза Хигро, опиши сградата- улуци, водоотвеждане...

Можеш да сложиш фибран по стените отвътре- лепен, дюбелиран и шпаклован. Ще се задържи по-дълго време, но влагата си остава...
hygro - майстор
bikerider_ написа:
винаги се е просмуквала по стените на едни точно определени места.
Това не са подпочвени води - те се появават по цялата стена. Строго обособени зони се оформят при акумулиране на повърхностни води.
bikerider_ написа:
За дренаж съм се замислял, но не знам доколко би помогнал.
Дали изобщо е необходим дренаж или нещо друго, може само специалист да ти каже и то на място, а не във форума.
bikerider_ написа:
Чудя се дали един влагоабсорбатор в помещението не би помогнал на първо време
Най-вероятно няма да помогне. Ако подхранването беше умерено, с осушител можеше да тушираш белята донякъде, но в твоя случай, ефектът му би бил само повърхностен.
bikerider_ написа:
Просто явно съседите зад(над) нас, поради неналичието на канализация при тях, си изливат ямата в нашия двор
Бинго! В мазето има ли фекален мирис? Трябва да хванеш водите им и да ги пуснеш по-надолу, ако има къде...
  • 1
  • 2

Тема "Мазилка/шпакловка върху константно влажна стена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: